میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۶
 
 
حقوق بشر ترامپی
آمریکا این روزها به یکی از کانون‌های اصلی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان مبدل شده که...

آمریکا این روزها به یکی از کانون‌های اصلی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان مبدل شده که محور آن را اقدامات ترامپ تشکیل می‌دهد. دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه کار آمریکا غوغاهای بسیاری در عرصه داخلی و بیرونی آمریکا به پا کرده است. از لغو مصوبات دوران اوباما گرفته تا اعلام قانون محدودیت ورود مسلمانان به آمریکا از دیوار کشی در مرز مکزیک تا ادعای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه را در کارنامه وی می‌توان مشاهده کرد. مجموعه رفتارها در عرصه داخلی و خارجی معترضان بسیاری برای وی ایجاد کرده که تظاهرات مردمی و نیز استعفای مدیران ارشد ساختار امنیتی و وزارت خارجه آمریکا و اعتراض‌های جهانی از سوی متحدان ایالات متحده در اروپا از آن جمله است. نکته قابل توجه ترامپ طرح اخراج مهاجرین به آمریکاست که واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری به همراه داشته است. این اقدام در حالی صورت گرفته که ادعای ترامپ را حمایت از مردم و نیز مقابله با تروریسم تشکیل می‌دهد. این ادعا در حالی مطرح شده که رفتارهای عملی ترامپ ابهامات بسیاری را در این زمینه ایجاد کرده است.
نمود عینی این امر را در رفتارهای وی در قبال رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی تشکیل می‌دهد. از یک سو ترامپ بر افزایش فروش تسلیحات به کشورهای عربی بوژه عربستان تاکید و اعلام کرده سیستم راداری در این کشور برقرار خواهد کرد. ترامپ در گفت‌وگو با پادشاه سعودی بر حمایت از این رژیم در کشتار مردم یمن نیز تاکید کرده است. از سوی دیگر ترامپ بر توسعه همکاری با رژیم صهیونیستی تاکید و حتی ادعای انتقال سفارت آمریکا به قدس را مطرح کرده است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که اسناد و مدارک نشان می‌دهد هر دوی این رژیم‌ها ( سعودی و صهیونیستی ) محور اصلی بحران‌های امنیتی جهان هستند چنانکه مردم آمریکا نیز آنان را دشمنان اصلی خود عنوان کرده‌اند. ترامپ اگر واقعا به دنبال مبارزه با تروریسم و نیز اقدامات بشر دوستانه است باید به مقابله با این رژیم‌ها می‌پرداخت حال آنکه نام آنها حتی در لیست ممنوعیت سفر به آمریکا نیز نیستند. این رویه نشان می‌دهد که ادعاهای ترامپ صرفا بهانه‌جویی برای اقدامات ضد بشری اوست که واهی بودن طرح‌های وی مبنی بر حمایت از شهروندان آمریکایی را آشکارتر می‌سازد.
جالب توجه آنکه همزمان با این اقدامات گزارش‌ها نشانگر حضور کماندوهای آمریکایی در سوریه و یمن است که محور اقدامات آنها را نیز کشتار غیر نظامیان تشکیل می‌دهد. رویه‌ای که نشان می‌دهد ترامپ همچون دیگر روسای جمهور آمریکا سیاست کشتار جهانی را در دستور کار دارد و طرح‌های مهاجرتی وی را می‌توان پیش زمینه‌ای برای این اقدامات دانست.

کد مطلب: 98367
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark