میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
مدرسه آدمكش ها (۲)
از سال ۱۹۴۶ تاکنون، مدرسه قاره آمریکا بیش از ۶۴۰۰۰ سرباز کشورهای آمریکای لاتین را در حوزه‌هایی چون تکنیک‌های ضدشورش...

از سال ۱۹۴۶ تاکنون، مدرسه قاره آمریکا بیش از ۶۴۰۰۰ سرباز کشورهای آمریکای لاتین را در حوزه‌هایی چون تکنیک‌های ضدشورش، تک‌تیراندازی، کماندو و جنگ روانی، اطلاعات نظامی و تاکتیک‌های بازجویی، آموزش داده است. این دانش‌آموختگان از مهارت‌های خود برای جنگ علیه مردم خودشان استفاده کرده‌اند.
در میان کسانی که توسط دانش‌آموختگان مدرسه قاره آمریکا مورد هدف قرار گرفته‌اند می‌توان به اساتید دانشگاهی، سازمان‌دهندگان اتحادیه‌ها، مددکاران مذهبی، رهبران دانشجویی و افراد دیگری که در راستای بهبود شرایط مردم‌شان تلاش می‌کنند، اشاره نمود. صدها هزار نفر از مردم آمریکای لاتین توسط افرادی که در مدرسه آدمکش‌ها آموزش دیده‌اند مورد شکنجه، تجاوز و قتل قرار گرفته، "ناپدید" و یا آواره شده‌اند.

نقض حقوق بشر توسط فارغ‌التحصیلان مدرسه‌ آدمکش‌ها
مدرسه قاره آمریکا به علت نقض حقوق بشر دانش‌‌آموختگان آن مورد انتقادات بسیاری قرار گرفته است.[۳] مسئولان مدرسه اعلام کرده‌اند که "هیچ مدرسه‌ای را نباید به علت رفتار دانش‌آموختگان آن مسئول قلمداد نمود."
به گزارش "مرکز سیاستگذاری بین‌المللی": "مدرسه قاره‌ آمریکا چندین سال آماج انتقادات قرار داشت زیرا قبل و در حین سال‌های "دکترین امنیت ملی" – سال‌های جنگ‌های کثیف آمریکای جنوبی و جنگ‌های داخلی آمریکای لاتین – تعداد زیادی از نیروهای مسلح کشورهای آمریکای لاتین را آموزش داد. این نیروها یا حکومت‌های ملی را سرنگون کردند و یا قدرت بسیاری در دستگاه حاکمه یافتند و حقوق بشر را به طور جدی در این کشورها نقض نمودند." دانش‌آموختگان این مرکز هنوز هم در گزارش‌های خبری در مورد نقض حقوق بشر در این منطقه مورد اشاره قرار می‌گیرند. 

دانش‌آموختگان مدرسه قاره آمریکا: از دیکتاتورهای دست‌نشانده تا سربازان جانی
در ۱۶ نوامبر ۱۹۸۹ شش کشیش یسوعی و استاد دانشگاه آمریکای مرکزی، میزبان آنها و دختر وی در نوامبر ۱۹۸۹، در کمپ دانشگاه آمریکای مرکزی توسط نیروهای نظامی السالوادور کشته شدند. اتهام این افراد تلاش در جهت براندازی دولت السالوادور اعلام شد. هیأت اعزامی سازمان ملل برای بررسی این حادثه اعلام کرد که ۱۹ نفر از ۲۷ قاتلی که در این کشتار دست داشتند جزو دانش‌آموختگان مدرسه قاره آمریکا بودند.
اما دانش‌‌آموختگان مدرسه آدمکش‌ها شامل افراد بسیار شناخته‌شده‌تری نیز است: امانوئل نوریگا (Manuel Noriega)، دیکتاتور پاناما، قاچاقچی مواد مخدر و جاسوس سازمان سیا؛ امیلیو ماسرا (Emilio Massera)، فرمانده نیروی دریایی آرژانتین (۱۹۷۸-۱۹۷۳) و یکی از عاملین اصلی کودتای سال ۱۹۷۶؛ ژنرال لئوپولدو گالتیری (Lepoldo Galtieri)، آخریم دیکتاتور نظامی آرژانتین؛ ژنرال روبرتو ادواردو ویولا (Roberto Eduardo Viola)، یکی دیگر از رؤسای جمهوری آرژانتین در زمان حکومت نظامیان؛ ژنرال هوگو بانزر (Hugo Banzer)، دیکتاتور نظامی بولیوی از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱؛ یحیی جامع، رئیس‌جهور دیکتاتور گامبیا که با کودتا به قدرت رسیده و هنوز در مسند قدرت حضور دارد؛ ژنرال گولرمو رودریگز (Guillermo Rodriguez)، دیکتاتور نظامی اکوادور بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ که با کودتا علیه رئیس‌جمهوری قانونی این کشور به قدرت رسید؛ روبرتو دابیبسون (Roberto D'Aubuisson)، جاسوس سیا، فرمانده جوخه مرگ السالوادور و کسی که دستور قتل اسکار رومئو (Oscar Romero) اسقف اعظم السالوادور را صادر نمود، سرهنگ خولیو آلپیرز (Julio Alpirez)، مسئول شکنجه و قتل شهروندان بولویایی و آمریکایی؛ عاملین جنایت ال‌موزوته (El Mozote) – که طی آن چند صد نفر در یک دهکده به قتل رسیدند –و عاملین تجاوز و قتل راهبه‌های آمریکایی در السالوادور؛ [۶] از هر ۷ عضو سازمان مخوف اطلاعاتی شیلی در دوران دیکتاتوری پینوشه یک نفر دانش‌‌آموخته مدرسه قاره آمریکا بود. این لیست هنوز ادامه دارد.

کد مطلب: 74697
 
Share/Save/Bookmark