میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۷
 
 
چرایی یک ورود؟
امریکا در طی روزهای اخیر حملات دریایی گسترده‌ای علیه یمن صورت داده است. امریکا بر این ادعاست که...

امریکا در طی روزهای اخیر حملات دریایی گسترده‌ای علیه یمن صورت داده است. امریکا بر این ادعاست که این اقدامات واکنشی به حمله موشکی یمن به ناوگان نظامی است حال آنکه یمنی‌ها و بسیاری از منابع خبری این ادعا را مردود می‌دانند. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا امریکا چنین اقدامی را در پیش گرفته و هدف آن از ورود نظامی گسترده به یمن چیست؟
بخشی از این تحرکات معطوف به اهداف منطقه‌ای امریکا از جمله در یمن است. امریکا می‌داند که روند تحولات یعنی تشکیل دولتی مردمی و آزاد در یمن که برهم زننده معادلات واهداف امریکا در منطقه و یمن خواهد بود. بر این اساس امریکا که از توان ائتلاف سعودی در سرکوب یمن نا امید شده خود مستقیم وارد این جنگ شده تا شاید بتواند مانع از تشکیل دولت ملی در یمن شود. نکته دیگر تاثیر تحولات سوریه بر یمن است. سوریه از دو بعد برای امریکا دارای اهمیت است از یک سو سوریه را مولفه‌ای برای به زانو درآوردن مقاومت در روسیه می‌داند بگونه‌ای که این بحران‌سازی در سوریه نیز در همین چارچوب بوده است. از سوی دیگر امریکا سوریه را مولفه‌ای برای نشان دادن توان خود برای خدمت‌رسانی و تحقق اهداف منطقه‌ای خود همچون کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی می‌داند با توجه به روند تحولات سوریه یعنی شکستهای سنگین تروریستها در برابر ارتش سوریه و متحدانش امریکا اکنون نه می‌تواند اهداف خود و نه متحدانش را محقق سازد. آمریکا که در آستانه انتخابات قرار دارد با این اقدامات از یک سو به دنبال قدرت نمایی و نمایش اقتدار خود است تا رای طالبان اقتدار آمریکا را کسب نمایند و از سوی دیگر به دنبال نمایش توان دموکرات‌ها در حمایت از متحدانشان هستند. نمود عینی این امر را در تحرکات صورت گرفته در حمایت از رژیم صهیونیستی و اعلام افزایش کمک‌های آمریکا به این رژیم تا سقف ۳۸ میلیارد دلار است. سران آمریکا که در عرصه داخلی کارکرد چندانی ندارند برآنند با این تحرکات به پیروزی در انتخابات دست یابند. 
در چنین شرایطی می‌توان گفت که امریکا با اقدام نظامی گسترده در یمن از یک سوبه دنبال باج‌گیری از ایران و روسیه در سوریه است و به عبارتی پایان جنگ در یمن را ما به ازای عقبگرد این کشورها درحمایت از سوریه قرار می‌دهد. از سوی دیگر سعی دارد تا ناکامی خود در سوریه را با کشتار در یمن برای متحدانش جبران نماید. به عبارتی تحرکات امریکا در یمن نوعی عقده گشایی از شکست‌هایش در سوریه، البته دادن ما به ازا به متحدان شکست خورده خود در سوریه است.با تمام این تفاسیر امریکا برای رسیدن به اهدافش با یک چالش بزرگ مواجه است و آن ایستادگی و مقاومت گسترده مردم در یمن می‌باشد که می‌تواند تکرار کننده شکست سعودی برای امریکا در یمن باشد. چنانچه یمنی‌ها تاکید کرده‌اند در برابر امریکا عقب‌نشینی نخواهند کرد و پاسخ اقدامات آنها را با قاطعیت خواهند داد.

کد مطلب: 97197
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark