میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
پاسخ های قانع کننده ظریف به سه سوال نمایندگان مجلس
وزارت خارجه مداخله سفیر انگلیس را به شدیدترین لحن محکوم کرد
وزارت خارجه مداخله سفیر انگلیس را به شدیدترین لحن محکوم کرد
 

پاسخ محمد جواد ظریف به سوالات نمایندگان، حمایت نمایندگان از اقدام چهار باشگاه ایرانی لیگ قهرمانان آسیا، ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و ...از مهمترین اخبار جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی روز گذشته مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی سوالات سه نماینده از وزیر امور خارجه، ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده و ... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. حجت‌الاسلام ذوالنور در جریان سوال از وزیر خارجه درباره‌ اظهارات‌‌اش راجع به توان موشکی و اینستکس، با بیان اینکه توان نظامی و دفاعی کشور را پشتوانه مذاکره عنوان کرد و گفت: طرح بعضی از مطالب برای تضعیف توان دفاعی در جریان مذاکرات پالس‌هایی را به دشمن می‌دهد. محمد جواد ظریف ضمن حضور در صحن علنی مجلس در پاسخ به این سوال تاکید کرد: همه دفاع بنده از شعارهای جمهوری اسلامی را در هند، آستانه و دوحه شنیده‌اند بنده مسئولیت دفاع از سیاست‌های جمهوری اسلامی را برعهده دارم و هیچ گاه کار خود را سخت نمی‌کنم. صحبت‌های بنده در خصوص بحث موشکی و پولشویی بزرگنمایی شده و آن چه بنده گفتم درست منتشر نشد.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر خارجه درباره اظهاراتش درباره توان موشکی و اینستکس قانع شد. درادامه این جلسه نماینده مردم کاشان در مجلس ضمن بیان سوال خود از وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه برای مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا، تاکید کرد که با توجه به سیاست مداخله‌جویانه آمریکا برای ضربه به نظام جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه باید اقدامات مقتدرانه‌تری انجام دهد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال اظهار کرد: وزارت خارجه اقدامات متعددی در برابر دخالت‌های آمریکایی‌ها در سال ۱۳۹۶ انجام داد مهم‌ترین آن خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل است. آمریکایی‌ها به عنوان عضو دائم شورای امنیت تصمیم گرفته بودند که با سوء ‌استفاده از مکانیزم شورا موضوع اغتشاشات و ناآرامی‌های سال ۱۳۹۶ را به شورای امنیت ببرند. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران چنان موفق بود که آن جلسه تبدیل شد به جلسه‌ای برای محاکمه ایالات متحده.
ظریف در ادامه، با بیان این‌که ما در برجام بردیم و اروپایی‌ها نبردند، اظهار کرد: وزارت خارجه در موضوع مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات، آن را به شدیدترین لحن محکوم کرد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌ وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه برای مقابله با اقدامات مداخله‌جویانه دشمنان قانع شدند. همچنین در جلسه علنی، محمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر توضیحی درباره سوالش از وزیر امور خارجه را که در جلسه روز ۱۲ آبان‌ماه مجلس نیمه ‌کاره گذاشته بود، مطرح کرد. وی با طرح این پرسش که وزارت امور خارجه چه اقدامی در مقابل فعال کردن مکانیسم ماشه توسط اروپایی‌ها انجام داد، گفت: البته از مکانیسم ماشه نترسید چون تاثیری نخواهد داشت.
مجلس از پاسخ‌های ظریف به سوال‌ نماینده خمینی‌شهر نیز درباره پولشویی قانع شد.
نمایندگان مجلس همچنین در ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، با ۱۵۸ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در مجلس در مصوبه‌ای مالیات کالاهای نفتی، طلا، سیگار و نوشابه را تعیین کردند. در مصوبه‌ای دیگر نیز نرخ مالیات و عوارض سبز شماره‌گذاری انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت تعیین شد. ماده ۲۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده هم بررسی شد که بر اساس آن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازو کار اخذ مالیات و عوارض خاص(عوارض سبز) را تعیین کردند. همچنین نمایندگان با ۱۴۲ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در مجلس در مصوبه ای عوارض سالانه آلایندگی وسائل نقلیه را مشخص کردند. جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از اقدام اخیر چهار باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا حمایت کردند.

کد مطلب: 112515
 
Share/Save/Bookmark