میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گفتگو
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
#پویش_شفافیت
قیمت خانه‌مان هم پورشه نمی‌شود
قیمت خانه‌مان هم پورشه نمی‌شود
 

ابوالفضل ظهره‌وند تصمیم گرفت به پویش شفافیت روزنامه سیاست روز پیوسته و درباره کار با جلیلی و حاشیه‌های آن برایمان بگوید، بخوانید سوالات ما را با عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای:
- حقوق شما در زمانی که مذاکره‌کننده بودید چقدر بود؟
۲ میلیون و چهارصد هزار تومان؛ این مبلغ کل دریافتی با اضافه کار است حاضرم اگر بیشتر از این گرفته باشم بازپس گیرند. من در عمرم حقوق چند میلیونی ندیده‌ام. آقای جلیلی هم حدود ۳ الی ۳ و نیم میلیون تومان می‌گرفت. 
- شما سفیر بوده‌اید و در آن زمان حقوق به دلار می‌گرفتید؟
آری ولی وقتی شما به دلار حقوق می‌گرفتی به دلار هم خرج می‌کردی. شما نمی‌توانی در آنجا مثلا هندوانه را کیلویی ۷۰۰ تومان بخری باید به دلار بپردازی. به نظرم کسی می‌خواهد لوکس زندگی کند باید از حاکمیت برود بیرون چراکه حاکمیت جای چنین زندگی نیست جای حمالی کردن برای ملت است. مگر در گذشته نخبگان سختی نمی‌کشیدند و درد و رنج نمی‌کشیدند اکنون هم نخبه یعنی اهل درد و رنج و تلاش مگر نخبگان ما در دفاع‌مقدس به شهادت نرسیدند مگر نخبگان ما در سوریه به شهادت نمی‌رسند مگر دانشمندان نخبه هسته‌ای ما سختی نکشیدند و به شهادت نرسیدند؟
- ماشین شما چیست؟
من یک ریو دارم که از زمان دبیرخانه خریده‌ام و با آن همه جا می‌روم.
- ماشین دیگری ندارید؟
خودم نه ندارم فرزندانم ماشین دارند مثلا یکی از آنها یک ۲۰۶ دارد.
- یعنی پورشه ندارید؟
من یک ریو دارم پورشه کجا بود؟ قیمت خانه‌مان هم پورشه نمی‌شود. آقای جلیلی هم سطح زندگی‌اش یک کارمند ساده است.
- برخی افراد خود ساده زندگی می‌کنند اما برای فرزندانشان رانت‌هایی گرفته‌اند که ثروت بسیاری کسب کردند شما چطور؟
من هرگز اجازه نداده‌ام فرزندانم وارد سیاست شوند. هرگز از رانت استفاده نکرده‌ایم بلکه حتی می‌گویم فرزندانم از اینکه من پدرشان بوده‌ام ضربه خورده‌اند. به عنوان نمونه بگویم پسرم در وزارت نفت استخدامش نکردند و آمد بیرون. پسرم مسلط به ۲ زبان در دانشگاه علم و صنعت درس خوانده با فوق‌لیسانس به او ۷۰۰ هزار تومان حقوق می‌دادند. می‌خواهم بگویم این طور نیست که از رانتی برخوردار باشیم برعکس تفکر انقلابی را می‌زنند چراکه ضد تفکر لیبرالیستی ضد محافظه‌کاری است. به آقای جلیلی بگویند برو خانه‌نشین شو می‌رود می‌نشیند چراکه خود را مامور به انجام تکلیف می‌داند. چون وقتی مسئولی یعنی تکلیف داری. وقتی می‌بینی افراد برای گرفتن سمت سر و دست می‌‌شکنند و توجیه می‌کنند که به دنبال خدمت هستند اما در اصل تشنه قدرت و ثروت هستند.
- یعنی می‌گویید برخی دنبال منافع هستند؟
بله، برخی حتی آسانسورشان با دیگران جداست از آن آسانسوری که دیگران استفاده می‌کنند استفاده نمی‌کنند. وقتی طرف حاضر نیست از ماشین ضد گلوله بیرون بیاید در کارخانه بازدید کند خودتان تا آخرش را بخوانید. از شربت شهادت نمی‌نوشند در حالی که فردی مانند جلیلی به دنبال شربت شهادت بوده و هستند. او می‌گفت وقتی می‌گویند ممات و حیات ما دست خداست و همه چیز دست ید باری تعالی است دیگر ترسی از چیزی ندارد. ایشان رویکرد تکلیف‌مدارانه دارد و هیچ‌کس از او دروغ و خلاف ندیده است.
- از وزارت خارجه زمین گرفته‌اید؟
هرگز حتی یک متر هم زمین نگرفته‌ام. اگر کسی سندی دارد که یک متر زمین از بیت‌المال گرفته‌ام بگوید یا علی. حتی یک روز از ماشین بیت‌المال استفاده نکرده‌ام جز در دوران سفارت که آن هم جزء خدمت بود. این هم در جمع افتخارات ما است. ما خدا را داریم و بس.
کشور دارای نخبگان بسیاری است آینده برای شماست شماها هستید که کشور را زیر و رو می‌کنید کشور ما سراسر ثروت است باید کشور را میان مردم باید زمین‌ها را تقسیم کرد که کار کنند در آن صورت مردم برای حفظ کشور خودشان می‌جنگند در حالی که الان کشور را نابود کرده‌اند باید دو کانال آب بکشید از شما به جنوب ببینید آن وقت کجا خشک می‌ماند. برای تحقق همه اینها نیاز به تفکر انقلابی داریم. حالا شما شرکت‌های خارجی، غربی یا چینی را بیاور آنها کاری نمی‌کنند برای شما.
- چرا اهل توضیح دادن به مردم نبودید؟ خصوصا وقتی مذاکرات پیش می‌رفت؟
اول این را بگویم که فرانسه، انگلیس، آمریکا، فرانسه و چین و.. همه لبه یک قیچی هستند اما هنر دیپلماسی این است که بتوانید از آنها در جهت منافع خود بهره گیرید البته بدون شعار. ببینید آنچه جلیلی انجام می‌داد دیپلماسی چراغ خاموش بود و می‌گفت باید کار را انجام داد صدایش بعدا در می‌آید اما الان دولت فقط صدا دارد و بوق و کرنا می‌کند در حالی که کارکرد چندانی ندارد.
جالب است که برخی‌ها حتی آدرس هم به دشمن می‌دهند مثل دوره جنگ برخی‌ها می‌رفتند پشت بام‌ها لیزر می‌انداختند که این نقطه را بزن. خب، وقتی بمب زده شود که خودت هم نابود می‌شوی. این افراد حتی از داخل به خارج‌گرا می‌دهند که نقاط ضعف کجاست و کجاها را تحریم کنید از داخل می‌گویند که چگونه تحریم کنید که نارضایتی عمومی ایجاد شود. مسئله نفوذ واقعا جدی است.

کد مطلب: 100617
 
Share/Save/Bookmark