میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
حرکت تروریسم دولتی

طی روزهای اخیر اخبار متعددی از اقدامات نظامی آمریکا در مناطق مختلف جهان منتشر می شود. در حالی گزارش‌ها از رویارویی آمریکا و روسیه در دریای سیاه حکایت دارد که منابع خبری اعلام کردند آمریکا به تازگی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به ارتش اوکراین ارائه داده است. در همین حال گزارش‌ها نشان می‌دهد آمریکا تحرکات نظامی در مناطقی همچون عراق و ونزوئلا را تشدید کرده است. کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق ضمن انتقاد از تحرکات مشکوک کاردار سفارت آمریکا در بغداد تأکید کرد که وزارت خارجه باید در این خصوص موضع بازدارنده داشته باشد. کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق تحرکات جوی هود کاردار سفارت آمریکا در بغداد در منطقه العامریه در جنوب الفلوجه را ناقض حاکمیت عراق و آداب و رسوم دیپلماتیک خواند. مهدی تقی، عضو این کمیته در اظهاراتی به وبگاه خبری المعلومه گفت: هود با سفر منطقه عامریه الفلوجه سعی دارد آرای برخی چهره‌های عشایر را با پول بِخَرد تا رضایت آنها را برای ماندن نظامیان آمریکایی در عراق تضمین کند، درحالی که وزارت خارجه عراق از این اتفاق مطلع نبوده و ناقض قوانین بین المللی و حاکمیت عراق است. همزمان با این مواضع، کاردار سفارت آمریکا در عراق با بیان اینکه به درخواست بغداد در عراق حضور دارند، ادعا کرد که نیروهای آمریکا شراکت محکمی با نیروهای امنیتی عراق دارند.
در کنار عراق در ونزوئلا نیز تحرکات آمریکا رویکرد قابل تاملی گرفته است. در حالی پیش از این پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بر گزینه نظامی علیه ونزوئلا گفته بود که اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» آمریکا میزبان یک نشست محرمانه در ونزوئلا بوده است که در آن مقامات آمریکایی و آمریکا جنوبی برای بحث درباره «استفاده از نیروی نظامی» در ونزوئلا گرد هم جمع شدند. پس از آن نیز، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به منطقه آمریکای لاتین، ضمن دفاع از تحریم‌های ونزوئلا، تأکید کرده بود که مبارزه در ونزوئلا را رها نخواهند کرد.
مجموع این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا ادعا دارد برای مقابله با تروریسم و نیز کمک به مردم این اقدامات را صورت می‌دهد. چنین ادعایی در حالی مطرح است که اولا این تحرکات آمریکا بدون موافقت دولت‌های عراق و ونزوئلا بوده و لذا نمی تواند هیچ ماهیت قانونی داشته باشد. ثانیا رفتارهای آمریکا همواره در قالب ایجاد و استمرار بحران بوده چنانکه در عراق آمریکا رسما از گروه‌های تروریستی حمایت می کند و در ونزوئلا نیز طرفدار جریانی است که برخلاف رای مردم خواستار سرنگونی دولت قانونی و مردمی مادورو است.
با توجه به اینکه مفهوم تروریسم به معنای کشتار و ایجاد فضای رعب و وحشت است به صراحت می‌توان گفت که تحرکات آمریکا در این کشورها نه کمک به برقراری ثبات و امنیت بلکه رویکردی در چارچوب بحران‌سازی است . رفتاری که می‌توان آن را ادامه تروریسم دولتی آمریکا دانست که نه تنها دستاوردی برای مردم این کشورها ندارد بلکه بر دامنه هرج و مرج‌ها و بحران‌ها خواهد افزود. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108501
 
Share/Save/Bookmark