میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
مردم عراق برای حمایت از مرجعیت دینی و در محکومیت آشوبگران، آمریکا، سعودی و اسرائیل تظاهرات کردند
بغداد به پا خاست
بغداد به پا خاست
 

در ناکامی دیگر برای دشمنان وحدت عراق، ساکنان بغداد برای دومین روز پیاپی تظاهراتی را برگزار و حمایت خود را از مرجعیت دینی عراق، اعلام کردند.
ساکنان بغداد دیروز برای دومین روز پیاپی، تظاهراتی را در حمایت از مرجعیت دینی و محکومیت مداخلات آمریکا و رژیم صهیونیستی برگزار کردند.شبکه خبری المیادین گزارش داد که تظاهرات‌کنندگان شعارهایی را در رد اقدامات تخریبی سر دادند و پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را در میدان التحریر به آتش کشیدند.نقطه آغاز تظاهرات از خیابان‌های «فلسطین»، «الحبیبیة» و «الشعب» به سمت میدان التحریر بود و تظاهرات‌کنندگان پلاکاردهایی را در حمایت آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در دست داشتند و شعارهایی را در حمایت از وی سر دادند.
در همین ارتباط، شیوخ عشایر استان کربلاء اعلام کردند که به توفق رسیده‌اند، اجازه ندهند مردم سایر استانها از روز یکشنبه آتی، برای حفظ امنیت و ثبات این شهر، وارد کربلا شوند.عشایر همچنین از سرویس‌های امنیتی خواستند تدابیر امنیتی را علیه تمامی کسانی اتخاذ کنند که قصد دارند امنیت را بر هم بزنند و در مقابل، از معترضانی حمایت کنند که به صورت مسالمت‌آمیز خواستار مطالبات قانونی خود هستند.شبکه خبری «الفرات» عراق نیز از تظاهرات گسترده در میدان التحریر واقع در مرکز بغداد خبر داد و اعلام کرد که تظاهرات‌کنندگان پرچم‌های عراق را در دست داشتند.
تظاهرات‌کنندگان همچنین تأکید کردند که این تظاهرات باید به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شود و علیه افراد خرابکار و نفوذی است.«عبدالمهدی الکربلائی» نماینده آیت الله سیستانی امروز در خطبه نماز جمعه کربلا تأکید کرد که باید تظاهرات به صورت مسالمت‌آمیز و به دور از خشونت و تخریب برگزار شود.الکربلائی گفت که تظاهرات‌کنندگان نباید به افراد خرابکار اجازه دهند که در میانشان نفوذ و به نیروهای امنیتی یا اموال عمومی و شخصی تجاوز کنند.هزاران نفر از ساکنان بغداد پنجشنبه نیز در حمایت از مرجعیت و مسالمت‌آمیزماندن اعتراضات اخیر، تظاهرات کردند. خبر دیگر آنکه رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق ضمن محکوم کردن اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره وجود نفوذی‌های در تظاهرات عراق هشدار داد. «همام حمودی»، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق از وجود برخی از افراد نفوذی در تظاهرات اخیر این کشور خبر داد و درباره آن هشدار صادر کرد. اعضای پارلمان عراق در جلسه خود تمامی بندهای مربوط به قانون جدید کمیساریای انتخابات در این کشور را تصویب کردند. در این میان جانشین سرکرده داعش که سه‌شنبه این هفته در عراق بازداشت شد، اعتراف کرد که برای برهم زدن امنیت در این کشور و نفوذ به تظاهرات مردمی نقشه داشته است. «تحسین الخفاجی» سخنگوی عملیات مشترک عراق گفت که عناصر گروه تروریستی داعش تلاش دارند از شرایط فعلی عراق سوء استفاده کرده و امنیت این کشور را بر هم بزنند. او پنجشنبه (۱۴ آذر) گفت که بعد از بازجویی‌هایی به عمل آمده از «حامد شاکر» معروف به ابوخلدون، جانشین سرکرده داعش، این تروریست اعتراف کرده است که عناصر داعش قصد داشت با نفوذ به تظاهرات مسالمت‌آمیز در بغداد دست به عملیات منحصر به فرد جهت ایجاد هرج و مرج و برهم زدن اوضاع امنیت بزند.
نکته مهم آنکه نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق با تأکید بر لزوم عدم سوء استفاده از نام مرجعیت، تصریح کرد که باید وضعیت عراق، به حالت عادی بازگردد. «عبد المهدی الکربلائی» نماینده آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در خطبه‌های نماز جمعه کربلا، بار دیگر بر لزوم مسالمت‌آمیز بودن اعتراضات مردم عراق تأکید کرد.شبکه خبری «الغدیر» به نقل از الکربلائی گزارش داد که تحرکات مردمی اگر گسترش پیدا کند، می‌تواند ابزار کارآمدی برای فشار به کسانی باشد که قدرت در دستشان است تا از این طریق، اصلاحات واقعی صورت گیرد.وی ضمن هشدار نسبت به دادن بهانه به دست کسانی که خواستار اصلاحات در عراق نیستند، تأکید کرد که تظاهرات باید مسالمت‌آمیز باقی بماند. نماینده آیت الله سیستانی با بیان اینکه به دور ماندن تظاهرات از تخریب، مسئولیتی بر دوش همگان است، خاطرنشان کرد، در جلوگیری از هرج‌ومرج و اخلال در نظم عمومی، به سرویس‌های امنیتی نیاز است. الکربلائی با تأکید بر اینکه «پشتیبانی، احترام گذاشتن، تقویت روحیه و تشویق نیروهای امنیتی برای انجام وظیفه خود در حفظ امنیت و ثبات، وظیفه همه است»، از نقش عشایر عراق در حمایت از صلح و جلوگیری از هرج‌ومرج و تخریب قدردانی کرد.

کد مطلب: 111903
 
Share/Save/Bookmark