میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
آمریکا و سیاست تحقیر
عراق طی هفته‌های اخیر شاهد اقدامات گسترده‌ای از سوی مردم و مسئولان برای تحقق استقلال کامل کشورشان با اخراج نیروهای آمریکایی هستند...

عراق طی هفته‌های اخیر شاهد اقدامات گسترده‌ای از سوی مردم و مسئولان برای تحقق استقلال کامل کشورشان با اخراج نیروهای آمریکایی هستند. از یک سو پارلمان، دولت عراق را مسئول اجرای طرح خروج نیروهای آمریکایی کرده و مردم عراق نیز با برپایی تظاهرات که بخش مهمی از آن در ۴ بهمن صورت می‌گیرد، اخراج آمریکا را فریاد می‌زنند. این اقدامات پس از تور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و همرزمانشان و آشکارتر شدن ماهیت تروریست پرور آمریکا شدت گرفته است که ناکامی اهداف واشنگتن از ترور پیشگامان مبارزه با تروریسم را آشکار می‌سازد.
نکته قابل توجه نوع رفتار آمریکایی‌هاست چنانکه سخنگوی سنتکام مدعی اعزام شمار نامشخصی از نیروهای تیپ هوابرد آمریکا به سفارت این کشور در بغداد و جایگزین شدن با تفنگداران دریایی آمریکا مستقر در این مکان شد.به گفته سخنگوی سنتکام این نیروها که همراه با شدت گرفتن اوضاع در خاورمیانه به سرعت وارد منطقه شدند، بزودی در سفارت آمریکا در بغداد مستقر می‌شوند. از سوی دیگر جانان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: قصدی برای خروج از عراق نداریم. هدف ما ماندن در خاورمیانه است.همچنین رسانه آمریکایی نیویورک‌تایمز مدعی شده ارتش این کشور عملیات‌های نظامی مشترک با عراق را از سر گرفته است.
این ادعاها در حالی مطرح شده که سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که هیچ گونه موافقتی با آغاز عملیات ارتش آمریکا در عراق صورت نگرفته است. همچنین کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق بر نبود هر گونه توافقی برای ایجاد پایگاه‌هایی آمریکایی در خاک عراق تاکید کرد و گفت که حضور نیروهای آمریکایی با این تعداد در خاک عراق مشروعیت ندارد. با توجه به این شرایط یک سوال مطرح است و آن اینکه چرا آمریکا به رغم مخالفت‌های عراق چنین رویکردی را در پیش گرفته است؟ اینکه آمریکا به خاطر منابع نفتی عراق و نیز میلیاردها دلار هزینه‌ای که کرده و نیز پیامدهای سنگین سیاسی خروج از عراق، در برابر مطالبه مردم و مسئولان عراقی مقاومت کرده امری طبیعی است که مقامات آمریکایی نیز بارها به آن اذعان کرده‌اند. ترامپ راسما می‌گوید که ما برای نفت در عراق و سوریه هستیم. اما آنچه مهم می‌نماید جنگ رسانه‌ای و روانی آمریکا علیه عراق و البته ایران است. پس از ترور سرداران مقاومت حرکتی عظیم برای اخراج آمریکا از منطقه صورت گرفت که می‌تواند تار و پود حضور نظامی غرب در منطقه را در هم پیچد. اکنون می‌توان گفت که آمریکا با رویکرد به چنین جنگ روانی سعی دارد تا سرخوردگی با القا ناتوانی در برابر آمریکا را در میان مردم عراق، ایران و آزادی‌خواهان منطقه و جهان ایجاد نماید تا شاید به زعم خود مانع از این حرکت عظیم مردمی علیه حضور آمریکا در منطقه شود. سناریویی که راهکار مقابله با آن وحدت و یکپارچگی آزادی‌خواهان منطقه برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه و محو رژیم صهیونیستی است که می‌تواند زمینه‌ساز ثبات و امنیت سراسری در کشور شود. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 112471
 
Share/Save/Bookmark