میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
پول جریمه‌ها به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود
پول جریمه‌ها به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود
 

رئیس جمهور گفت: اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. سازوکار و سامانه آن مشخص شده و وزارت بهداشت مسئول آن است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: تنها راه مقابله با کرونا مراعات امور بهداشتی است. ممکن است با آنفلونزا هم مواجه شویم اما برای آن واکسن و درمان داریم اما در کرونا چون دارو و واکسنی نداریم تنها راه منحصر به امور بهداشتی است که باید آن را مراعات کنیم.
وی افزود: خیلی مهم است که بیمار را سریعاً کشف کنیم، راه این است که تست‌هایی که انجام می‌دهیم، گسترش دهیم روز جمعه با وزیر بهداشت تلفنی صحبت کردم و امروز هم اعلام کردیم که آماده‌ایم ۱۰ هزار تست علاوه بر تست‌های روزانه انجام شود بودجه آن را تأمین می‌کنیم با وزیر بهداشت صحبت کردیم بحث شد برای خریداری تست‌هایی که خیلی آسان و کوتاه زمان به ما جواب می‌دهد یک ربع و بیست دقیقه این تست انجام شود که صد میلیون دلار برای این کیت‌های مورد نیاز و خریدهای خارجی مقرر کردیم البته در داخل هم در حال ساخت است و هم تأمین از خارج، این یک تحول بزرگی در تست به زودی خواهیم داد با این شرایط جدیدی که مهیا می‌شود.
روحانی با بیان اینکه فرد مبتلا ممکن است علامت هم نداشته باشد و قوی باشد، اما ناقل بوده و انتقال‌دهنده است، تصریح کرد: مهم است که جلوی مسیر انتقال را بگیریم و برای اینکه این مسیر گرفته شود، به محض آنکه فهمید مبتلا شده است، به خانواده و محل کار خود اطلاع دهد و دو هفته در قرنطینه باقی بماند و حق خروج از قرنطینه را ندارد.
وی درباره جریمه متخلفان کرونا اظهار داشت: اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. سازوکار و سامانه آن مشخص شده و وزارت بهداشت مسئول آن است. این تخلف باید به حسابی که وزارت بهداشت آن را اعلام می‌کند، واریز شود و اگر آن را واریز نکند از روش‌های دیگر گرفته می‌شود.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر کسی از ماسک استفاده نکند ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود تا ظرف دو هفته به حسابی که اعلام می‌شود واریز شود. نیروی انتظامی از ابزار خود استفاده خواهد کرد. این مصوبه برای تهران بزرگ است. اگر اصناف ماسک زدن را رعایت نکنند در مرحله اول تذکر، در مرحله دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود و در مرحله دیگر یک میلیون و در مرحله چهارم آنجا بسته می‌شود. اگر رانندگان تاکسی استفاده از ماسک را رعایت نکنند ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و اگر به کسی که ماسک ندارد خدمات بدهد برای هر مسافر ۲۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. روحانی گفت: نیروی انتظامی و بسیج و ناظرین و بازرسان وظیفه دارند مشخصات افراد را ثبت و به خود فرد اعلام کنند و او باید ظرف دو هفته در این حسابی که وزارت بهداشت اعلام میکند مبلغ جریمه را واریز کند و اگر واریز نکند از راه‌های مختلف از حساب او کسر خواهد شد. نیروی انتظامی از ابزار و وسایلی که در اختیار دارد استفاده می‌کند ممکن است فردی ماسک ندارد و کسی با او مواجه نشود و با او صحبت نکند در عین حال به او ابلاغ خواهد شد که چه روزی چه در خیابانی بدون ماسک بوده است و ۵۰ هزار تومان موظف است جریمه را پرداخت کند.
وی خاطرنشان کرد: مصوبات جلسه فقط برای تهران بزرگ است که ممکن است بعداً به استانهایی دیگر که مورد نیاز است تعمیمم پیدا کند.

کد مطلب: 115667
 
Share/Save/Bookmark