میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۶
 
 
همزمان با سوال از ظریف صورت گرفت
ایجاد ۹۸ منطقه آزاد تجاری و اقتصادی در کشور

نشست علنی مجلس روز گذشته به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.
در این جلسه مجلس مصوب کرد تا ۹۸ منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ایجاد شود. همچنین محمد جواد ظریف در این جلسه به پرسشهای نمایندگان پاسخ داد که نمایندگان اعلام کردند از این پاسخ ها قانع شدند.

قیمت ارز قابل کنترل نیست
در این جلسه نماینده مردم تهران در مجلس گفت: افزایش تقاضا برای ارز نتیجه ملموس تصویب این لایحه است لذا مجلس نباید منجر به افزایش فشار قیمت ها و مردم شود و تمام تلاش دولت و مجلس باید کنترل قیمت ارز باشد.
علیرضا محجوب مخالفت با لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: مناطق ویژه و آزاد با سطح مبادلات کالا تعریف می شوند. وی تاکید کرد: نمایندگان نباید منطقه ای و بخشی فکر کنند، چرا که با تصویب این لایحه به افزایش فقرا دامن زده و درآمد طبقات پایین جامعه کاهش می یابد.

ایجاد منطقه آزاد تجاری در صورت بار مالی قابل رسیدگی نیست
همچنین در این جلسه رئیس مجلس گفت: پیشنهادهای ایجاد منطقه آزاد تجاری که بار مالی برای دولت داشته باشد، قابل رسیدگی نیست. علی لاریجانی اظهار داشت: نمایندگان نمی‌توانند در این خصوص پیشنهاداتی را ارائه کنند مگر اینکه دولت در لایحه موضوع را مطرح کند.

مجلس درباره ایجاد مناطق آزاد تصمیم بگیرد
نماینده مردم بوشهر نیز گفت: هرچند برخی می‌گویند که دست دولت در ایجاد مناطق آزاد باز بوده اما باید بدانیم تشخیص مناطق باید به وسیله مجلس باشد.
عبدالحمید خدری موافقت با لایحه ایجاد مناطق آزاد، اظهار داشت: مناطقی که در لایحه دولت برای ایجاد مناطق آزاد و ویژه مطرح می شود از مناطق کمتر توسعه یافته و ماحصل کار مرکز پژوهش ها و کارشناسان اقتصادی است. خدری تصریح کرد: این مناطق باعث توسعه صادرات شده و مشکل اشتغال نیز در این مناطق حل خواهد شد.

تضاد ایجاد مناطق آزاد با برنامه ششم
همچنین رئیس مجلس در پاسخ به اخطار قانونی نماینده محلات مبنی بر اینکه ایجاد مناطق آزاد تجاری و اقتصادی جدید با برنامه ششم مغایرت دارد، گفت: تمام موارد در این لایحه براساس قانون نوشته شده است.
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در اخطار اصول ۶۰، ۱۳۲ و ۷۵ قانون اساسی، اظهار داشت: بنا بر این اصول، اعمال قوه مجریه جز در اموری که برعهده رهبری گذاشته برعهده رئیس جمهور و وزرا است که در این لایحه بخشی از اختیارات به عهده سازمان مناطق آزاد محول شده است بدین معنی است که اختیارات از جایی فک شده و به جای دیگر می رود؛ در حالی که شورای نگهبان در سال ۱۳۷۲ همین ایراد را به این لایحه گرفته بود لذا نباید دوباره بعد از تصویب شورای نگهبان به آن ایراد وارد کند.

تصویب دو فوریت طرح «تامین کالاهای اساسی»
نمایندگان مجلس همچنین دوفوریت طرح تامین کالاهای اساسی را به تصویب رساندند.
بر اساس تصویب نهایی این طرح، دولت موظف به تامین و ساماندهی نیازهای اساسی خانوارها با قیمت مورد تایید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و نرخ ترجیحی ارز می شود. 

انتخاب ناظرین مجلس در شورای عالی حقوق ودستمزد
همچنین ناظرین مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد در نشست علنی دیروز خانه ملت، انتخاب شدند. بر این اساس، شکور پورحسین شقلان نماینده مردم پارس آباد و منصور مردادی نماینده مردم مریوان به عنوان ناظرین مجلس در شورای عالی حقوق و دستمزد انتخاب شدند.

قاضی‌پور از پاسخ‌های ظریف قانع شد
نماینده مردم ارومیه در مجلس از پاسخ‌های وزیر امور خارجه در صحن علنی پارلمان قانع شد.
سؤال نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران در مجلس ز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره چرایی ادای احترام ظریف به پرچم اقلیم کردستان شمال عراق دیروز مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت.
قاضی‌پور پس از استماع اظهارات و پاسخ‌های ظریف نهایتاً از سخنان وی قانع شد و بدون رأی‌گیری قانع شدن خود را اعلام کرد.

حضور ما در عراق تأثیرگذار و ضروری است
وزیر امور خارجه در جریان سؤال نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب گفت: در مراسم آقای طالبانی به جای پرچم عراق از پرچم کردستان استفاده کرده بودند، اما کسی جلسه را ترک نکرد.
وی افزود: در مراسم اهدای تاج گل هم تنها کسی که از حمل کردن جنازه خودداری کرد بنده بودم. وی ادامه داد: حضور ما در عراق بسیار مهم و تأثیرگذار است و ضرورت دارد که در آنجا حضور داشته باشیم، حتی فرماندهان سپاه هم در این جلسه حضور داشتند و حضورمان در کردستان تأثیر زیادی داشت.
وی تصریح کرد: ارتباط ما با مردم کرد و کردستان و عراق بسیار عمیق است، البته ما نگرانی‌های نمایندگان و مسئولان در این رابطه را فراموش نمی‌کنیم و این ملاحظات همواره در ذهن ما وجود دارد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: حضور بنده در مراسم خاکسپاری طالبانی هم قسمت دیگری از سیاست ما بود.
وی خاطرنشان کرد:‌ آنچه در مراسم سلیمانیه اتفاق افتاد چیزی بود که تصویب دولت عراق بوده است یعنی مراسم دیگری برای آقای طالبانی برگزار نشد لذا ما مجبور بودیم در این جلسه شرکت کنیم.
وی با بین اینکه بنده در مقابل پرچم هیچ کشوری به غیر از پرچم جمهوری اسلامی ایران تعظیم نکرده و نخواهم کرد، گفت:‌روابط ما با عراق یکی از بهترین روابط‌هاست.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به کنوانسیون حقوقی دریای خزر اشاره کرد و گفت: هر زمانی کنوانسیون خزر برای بررسی بیشتر و تصویب به مجلس ارائه شود، حتما در آن جلسه حضور خواهیم یافت و اسخ‌های و توضیحات لازم را ارائه می‌کنیم. وی ادامه داد: کسانی که در این زمینه ذینفع بودند و ضرر کردند، سخن‌پراکنی کرده و شاکی هستند.
وزیر خارجه افزود: اجازه نخواهیم داد زمینی که مطهر به خون شهداست، طی یک قرارداد از دست ما خارج شود.
از سوی دیگر ظریف در پاسخ به سوال کریمی قدوسی گفت: بنده رئیس باند نیویورکی نیستم و چنین باندی وجود ندارد.
وی درباره تابعیت دوم برخی اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم اظهار داشت:در مذاکرات موظف به استفاده از تمام توان کشور بودیم؛ البته ما تمام تیم هسته‌ای را به وزارت اطلاعات معرفی کردیم و از آنها استعلام گرفتیم. این افراد را که ۴ نفر آنها را جناب آقای کریمی قدوسی مطرح کردند یا از سوی سایر دستگاه‌ها به ما معرفی شده بودند و یا براساس شناختی که ما از گذشته به آنها داشتیم از آنها استفاده کردیم.
ظریف در مورد سیروس ناصری گفت: نقش وی در مذاکرات ایران و عراق بدون برو و برگرد در جهت منافع ملی بوده و بارها توسط مقام معظم رهبری از جدیت ایشان در مقابل دشمن حمایت و تقدیر شده است. ناصری در مذاکرات هسته‌ای نقشی نداشت وفقط در بعضی موارد در حوزه مسائل اقتصادی که به آن اطلاع نداشتیم کمک می کرد.
ویادامه داد: باند نیویورک یک موضوع موهومی است و همچین چیزی وجود ندارد. گفتم در داخل وزارت خارجه کسانی که با خرازی در نیویورک همراه واز بهترین‌ کارشناسان بودند ، مشکلات صنفی داشتند به آنها باند نیویورک می‌گفتند که یک بار هم به روزنامه کیهان رفت و نتیجه آن عذرخواهی روزنامه کیهان است

منطق برجام لغو تحریم‌های هسته‌ای بود
نماینده مردم مشهد گفت: منطق برجام لغو تحریم‌های هسته‌ای بود و اینکه گفته می‌شود ما بین اروپا و آمریکا اختلاف انداختیم مسئله ای حاشیه‌ای است .
جواد کریمی قدوسی در سوال از وزیر امور خارجه گفت: رهبر انقلاب صراحت فرمودند که مذاکره با آمریکا منتفی است .
وی تصریح کرد: برجام توسط آمریکای پاره شده اما مشکلات بر دوش ملت مانده است.
در نهایت نمایندگان مجلس از پاسخ‌های محمدجواد ظریف در حوزه‌های باند نیویورک، حضور دوتابعیتی‌ها در هیات مذاکرات هسته‌ای و همچنین سفر به پاریس همزمان با برگزاری اجلاس منافقین قانع شدند. گفتنی است در این جلسه فیلم بخشی از مذاکرات هسته‌ای و اعترافات دری اصفهانی برای ظریف در مجلس به نمایش درآمد.
کریمی قدوسی این مستند را الماس ۵۲۱ نام برد و اعلام کرد: فیلم کامل این مستند را که توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تهیه شده است در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد داد.

کد مطلب: 105866
 
Share/Save/Bookmark