میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۴۷
 
 
ایران هم نایب رئیسی را از دست داد و هم کرسی اجرایی فوتبال آسیا باختي سنگين براي فوتبال و مديريت ورزش
  ایران هم نایب رئیسی را از دست داد و هم کرسی اجرایی فوتبال آسیا  
باختي سنگين براي فوتبال و مديريت ورزش
 
این یک شکست تلخ برای فوتبال ایران بود. علي سعيدلو' رييس سازمان تربيت بدني ايران در راي گيري براي انتخاب نايب رييسان كنفدراسيون فوتبال آسيا، راي نياورد.معاون رئيس‌جمهور ما در مقابل يك نپالي شكست خورد و اين نشان‌دهنده جايگاه و شان ما نبود.
علی سعیدلو در حالی در این انتخابات شکست خورد که علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال روز چهارشنبه از حضور در انتخابات کمیته اجرایی کنفدراسیون انصراف داده بود. او این تصمیم را به این دلیل گرفت که شانس سعیدلو برای پیروزی در انتخابات بیشتر شود اما او در این انتخابات شکست خورد. این اتفاقی بود که پیش از انتخابات قابل پیش بینی بود. منابع آگاه بارها این بحث را مطرح کردند که بن همام از سعیدلو خواسته در انتخابات شرکت نکند و راه را برای سایر کاندیداها باز کند اما او نه تنها این کار را انجام نداد بلکه تا جایی پیش رفت که علی کفاشیان مجبور شد از حضور در انتخابات انصراف دهد. او این کار را با توجه به صحبتهای بن همام مبنی بر حضور یک نماینده از کشورهای صاحب فوتبال در سمتهای مختلف کنفدراسیون، انجام داد.
بن همام در سفرش به تهران گفت که عقیده دارد هر کشور صاحب فوتبال باید یک نماینده در کنفدراسیون داشته باشد، به همین خاطر کفاشیان مجبور شد انصراف دهد تا انتخاب سعیدلو قطعی شود. این در شرایطی بود که شانس پیروزی کفاشیان در انتخابات کمیته اجرایی AFC تقریبا صددرصد بود ولی به خاطر سعیدلو یک پست مهم از فوتبال ایران گرفته شد. نکته قابل توجه اینکه اهمیت حضور در کمیته اجرایی به مراتب بالاتر از نایب رییسی است اما حالا بعد از 11 سال چنین فرصت مهمی از فوتبال ایران گرفته شد.
با این اتفاق پیش بینی می شود فشارهای داخلی به ویژه مجلس روی علی سعیدلو و كفاشيان بیشتر شود. سعيدلو چند روز قبل واکنش تندی به مصوبه مجلس برای وزارتخانه شدن ورزش نشان داده بود اما اینکه باید انتقادات تند نمایندگان مجلس را تحمل کند.
در اين رأي گيري سعيدلو با اختلاف پنج رأي در رقابت با 'گانش تاپا' از نپال بازماند و سمت نايب رييسي آسيا به نمايندگي از كشورهاي مركز و جنوب قاره كهن را به وي واگذار كرد. در مراسم انتخابات بيست و چهارمين كنگره كنفدراسيون فوتبال آسيا، تاپا كه از اعضاي كميته اجرايي كنفدراسيون هم هست، با كسب 25 رأي از مجموع 45 رأي، تا سال 2015 نايب رييس آسيا خواهد بود. سعيدلو 20 رأي از مجموع 45 رأي مأخوذه را به خود اختصاص داد.
در شرایطی که کشورهایی چون سریلانکا، اردن، بنگلادش، نپال، مالدیو، مغولستان، گوام و پاکستان صاحب کرسی در کنفدراسیون آسیا شدند، ایران از مناسبات فوتبال در قاره کهن بیرون ماند. این در حالی بود که مسئولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال امیدوار بودند، پس از چند سال ایران در AFC صاحب کرسی شود.
در پایان انتخابات روز پنجشنبه کنفدراسیون فوتبال آسیا افراد زیر موفق به کسب اکثریت آرا شدند:
ریاست AFC:محمد بن همام قطری بدون رقیب بود و برای سومین دوره پی در پی رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.
نایب رئیس فیفا:ولیعهد علی بن حسین از اردن با کسب 25 رای از 45 رای ماخوذه از دکتر چانگ مونگ جون از کره جنوبی پیشی گرفت که 20 رای اعضای مجمع را به خود اختصاص داد.
اعضای کمیته اجرایی فیفا: ووراوی ماکودی از تایلند و ورنون فرناندو مانیلا از سریلانکا به ترتیب با کسب 24 و 23 رای گوی سبقت را از کوزو تاشیما ژاپنی و ژانگ جیلونگ چینی ربودند و به عضویت کمیته اجرایی فیفا در آمدند.
نایب رئیس AFC:گانش تاپا از نپال، عبدالله سلطان احمدشاه از مالزی و ژانگ ژیلونگ از چین، در بیست و چهارمین کنگره کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان نواب رئیس انتخاب شدند.
تاپا که یک عضو سابق کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، توانست در انتخابات مربوط به نایب رئیس منطقه جنوب و مرکز آسیا، علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون رئیس جمهور ایران را با 25 رای برابر 20 رای شکست دهد و در تنها انتخابات رقابتی که برای پست‌های نواب رئیس AFC برگزار شد، پیروز شود.
عبدالله مالزیایی در انتخابات منطقه جنوب شرق بدون رقیب بود، در حالیکه در منطقه شرق آسیا تمامی رقبای ژانگ در روز انتخابات کناره‌گیری کردند. قرار بود ژانگ در برابر کوزو تاشیما از ژاپن و ریچارد لای از گوام رقابت کند، اما هر دوی آنها انصراف دادند.
عضو زن کمیته اجرایی AFC: محفوظا اختر بنگلادشی از منطقه جنوب و مرکز بدون رقیب به عنوان عضو زن کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب شد.
اعضای کمیته اجرایی:از منطقه غرب قاره کهن علی بن خلیفا الخلیفا از بحرین با 29 رای، دکتر حافظ المدلج از عربستان و سعید خالد حمد البوسیدی از عمان هر کدام با 27 رای به عضویت کمیته اجرایی AFC درآمدند. در منطقه مرکز و جنوب علی عظیم از مالدیو با 27 رای، پرافول پاتل از هند با 26 رای و مخدوم سید فیصل صالح حیات از پاکستان با 22 رای فرصت حضور در کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را بدست آوردند. علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران از حضور در انتخابات این بخش انصراف داده بود.
در منطقه شرق قاره کهن نیز ریچارد کی لای از گوام، کوزو تاشیما از مغولستان و گنبولد بیانامخ از مغولستان بدون رقیب به عضویت کمیته اجرایی AFC در آمدند. وینستون لی بو آیون از سنگاپور، تران توان از ویتنام برای عضویت در کمیته اجرایی AFC انتخاب شدند و زاو زاو از میانمار نیز در سمت خود در این کمیته ابقا شد.
کد مطلب: 55356
 
Share/Save/Bookmark