میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
روزهای پیش روی
حسان دیاب که نامزد نخست وزیری لبنان بود سرانجام خبر تشکیل دولت با ۲۰ وزیر را اعلام کرد. کابینه‌ای که به گفته وی برای پیشبرد امور ایجاد شده و ب

حسان دیاب که نامزد نخست وزیری لبنان بود سرانجام خبر تشکیل دولت با ۲۰ وزیر را اعلام کرد. کابینه‌ای که به گفته وی برای پیشبرد امور ایجاد شده و به دنبال تحقق انسجام ملی لبنان است. نکته قابل توجه در کابینه جدید وی حضور شش زن از جمله در سمت وزیر دفاع است که به نوبه خود اقدامی جدید در لبنان و حتی کشورهای عربی است. دیروز وزرای کابینه جدید لبنان به نخست‌وزیری حسان دیاب، اولین جلسه خود را به ریاست میشل عونرئیس‌جمهور این کشور برگزار کردند.
حال این سوال مطرح می‌شود که کابینه جدید با چه چالشهایی مواجه است و اولویت‌های آن چیست؟ با توجه به شرایط داخلی و بیرونی لبنان مهمترین چالشها و کارکردهای دولت جدید لبنان در چند بخش قابل توجه است.
نخست در حوزه سیاست داخلی است که گرفتن رای اعتماد از پارلمان اساس آن را تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه به طور معمول کابینه نخست وزیر در لبنان با توافق اکثریت جریان‌های سایسی صورت می‌گیرد می‌توان گفت که معرفی دولت از سوی دیاب به منزله اجمالی کلی روی کابینه است لذا در حوزه رای اعتماد از پارلمان با چالشی مواجه نخواهد و می‌تواند در صورت بروز ندادن مشکلی خاص رای اعتماد را برای کابینه دریافت کند. جلب اعتماد مردم لبنان بویژه معترضانی که از هفده اکتبر تظاهرات خود را آغاز کرده‌اند مسئله مهم دیگر برای دولت لبنان است. ساختار چند لایه لبنان و تعدد تشکل‌های اجتماعی و مردمی موجب شده تا ایجاد وفاق سراسری در جامعه لبنان چندان کار آسانی نیست.
با توجه به چند دستگی سیاسی و نیز دخالت‌های خارجی در امور لبنان در کنار چالشهای گسترده اقتصادی، جلب رضایت مردمی امری دشوار است. کارکرد مهم دولت لبنان آن است که بتواند با اقدامات اقتصادی و سیاسی زمینه ساز بازگشت اعتماد مردم شود که در این راستا مقابله با جنگ روانی و رسانه‌ای دشمنان لبنان امری ضروری می‌نماید. نکته مهم دیگر کسب اعتماد جامعه بین‌الملل است. چالشهای درونی و عدم وجود منابع موجب شده تا سیاستمداران لبنان بر روی کمک سایر کشورها و سازمان‌های بین المللی برای سروسامان دادن به بحران فعلی حساب باز باز کننده که البته به دلیل رویکرد سیاسی کشورهای غربی و عربی بویژه سعودی و امارات این وابستگی هزینه‌های بسیاری را برای لبنان به همراه داشته است.
در کنار تمام این مباحث شاید بتوان گفت که حوزه امنیتی، حوزه‌ای است که لبنان با چالش چندانی در آن مواجه نیست چرا که استراتژی راهبردی ارتش، مردم و مقاومت توانسته زمینه ساز برقراری امنیت پایدار در این کشور شود. مولفه‌ای که دولت جدید نیز بر آن تاکید دارد و مقاومت را کلید امنیت لبنان دانسته است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 112561
 
Share/Save/Bookmark