میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
دولت و نقش‌‌پردازی در تعاملات آینده منطقه و جهان
«تهران»، بار دیگر تصویری از واقعیت امروز و فردای ایران مقتدر هسته‌ای را فرا روی افکار عمومی جهان...

«تهران»، بار دیگر تصویری از واقعیت امروز و فردای ایران مقتدر هسته‌ای را فرا روی افکار عمومی جهان قرار داده است. در این تصویر از یک‌‌سو اقتدار، ثبات، آرامش و امنیت و شکوفایی در سایه تحریم‌ها و آتش‌افروزی‌های تکفیری‌ها در منطقه به نمایش گذاشته شده و از دیگرسو، اعتماد روزافزون سیاستمداران کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی به نقش غیرقابل انکار ایران در تعاملات منطقه‌ای و جهانی جلوه ‌نمایی می‌کند.
دولت‌ و دولتمردان آینده باید در وحله اول حافظ این تصویر برآمده از همت و غیرت جامعه ایرانی باشند و با برنامه‌‌ریزی‌های کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود، آن ‌چه را که جامعه خردمند ایرانی لایق آن بوده و آن را انتظار می‌کشد، یعنی تحقق وعده‌ها و سرانجام بخشیدن مطالبات مردم، فراهم سازند.
بی‌تردید آن‌ چه در قالب مراسم تحلیف در قاب دوربین‌ شبکه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی و در لنز دوربین‌های عکاسان خبری به تصویر کشیده شده است، نمایی از دموکراسی واقعی و نظام مردم‌سالاری دینی است که پیام‌های متعددی برای اداره مطلوب یک جامعه در خود مستتر دارد.
بی‌شک، کارنامه دولت و دولتمردان آینده در اجرای برنامه‌ها و طرح‌ها و برون رفت از وضع موجود و حرکت در مسیر مطلوب و مورد انتظار جامعه ایرانی - اسلامی، نقش اثرگذاری در حفظ و تقویت دموکراسی واقعی دارد.
اظهارات رئیس دولت آینده بارقه‌‌ای از امیدها و انتظارات را برانگیخت البته نباید از فرصت‌طلبان، رانت‌خواران و حاشیه‌سازان که زیست سیاسی خود را مرهون گذشت و رأفت اسلامی نظام بوده‌‌اند، غافل ماند. دولت باید یکبار برای همیشه تکلیف خود را با این گروه مدعی و زیاده‌خواه که حافظه افکارعمومی هنجارشکنی‌ها و سهم‌خواهی‌های آنان را به خاطر دارد، روشن کند.
تصویر «تهران» - تصویری از ثبات، اقتدار و آرامش و امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران - یکی از هزاران تصاویر برآمده از متن و بطن جامعه ایرانی - اسلامی است که با عبور از سد بایکوت نظام سلطه‌، بر روی آنتن شبکه‌های ماهواره‌ای، تلویزیونی و خروجی‌ خبرگزاری‌های متعدد جهان به نمایش در آمده است. این تصویر را نباید به نفع فلان جریان یا بهمان جریان مصادره سیاسی کرد.
حضور نمایندگان سیاسی و اصحاب رسانه بیش از ۹۰ کشور جهان در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را باید مرهون مدیریت راهبردی و استراتژیک رهبری پیامبرگونه حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای و بصیرت، بینش و آگاهی‌ مثال‌زدنی مردم در حضور فعالانه و تأثیرگذار صحنه‌های تصمیم‌سازی یعنی انتخابات دانست.
به گزینه دیگر، مشارکت بیش از ۷۳ درصد ایرانیان در انتخابات ۹۶ و انتخاب رئیس دولت آینده ایران و اقتدار فزاینده حاصل از این مشارکت- که از جمله اتفاقات نادر جهان امروز است - تصویری ستایش برانگیز و در عین حال قابل اعتماد را فراروی سیاست‌مداران، تحلیلگران و افکارعمومی جهان قرار داده و می‌دهد.
حضور نمایندگانی از جهان سیاست در تهران را از نمای دیگر می‌توان این گونه تحلیل کرد؛
«...ایران مقتدر اسلامی در دو دهه اخیر نقش غیرقابل انکاری در عرصه منطقه‌‌ای و جهانی ایفا کرده است...» این جمله بخشی از یک واقعیت است. واقعیتی که بارها در اندیشکده‌ها و اتاق‌های تصمیم‌سازی آمریکا و غرب تکرار شده و می‌شود.
نیم ‌نگاهی به جهان سیاست نشان می‌دهد که آمریکا،‌ اروپا و دیگر کشورهای جهان با تأکید مستقیم و غیرمستقیم بر این نقش‌آفرینی، هر یک سیاست‌ خاص خود را در مواجهه با آن دنبال می‌کنند.
سردمداران کاخ سفید در تلاش برای فروکاست امواج بیداری اسلامی و همچنین مانع‌آفرینی در برابر پیام‌های متعدد انقلاب اسلامی به افکارعمومی جهان،‌ همچنان تقلا کرده و می‌کنند اما حضور قابل تأمل نمایندگان آسیایی، اروپایی و آفریقایی افول کاخ سفید را در سیاست‌گذاری‌های جهانی در نمایی دیگر به تصویر کشیده است.
از دیگر سو، سران اروپا کمی هوشیارتر از آمریکا صحنه‌های پیش ‌رو را دنبال کرده و بعضاً سیاستی مغایر با سیاست‌ دیکته ‌شده نظام سلطه را اجرایی می‌کنند و برای برون رفت تدریجی از زیر سایه کاخ سفید و بهبود وضعیت اقتصادی خود، برای همراهی و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی با ایران دست و پا می‌زنند.
روسیه نیز در سال‌های اخیر هوشمندانه در کنار ایران، به نقش‌آفرینی در تعاملات منطقه‌ای و جهانی توجه دارد.
این تصویر امروز ایران و ایرانی است که باید رئیس دولت و دولتمردان آینده در حفظ و ارتقای آن بیش از گذشته تلاش و فداکاری‌ نشان دهند. اظهارات توجه‌برانگیز حجت‌الا‌سلام والمسلمین حسن روحانی بارقه‌هایی از امید را برانگیخته‌است البته باید مراقب فرصت‌طلبان و حاشیه‌سازان موج‌سوار این‌روزها بود.

نویسنده: محمد کریمی

کد مطلب: 100366
 
Share/Save/Bookmark