میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰
 
 
نایب رئیس شرکت بورس در گفت و گو با سیاست روز تشریح کرد؛
بورس در آستانه ثبات
بورس در آستانه ثبات
 

روز گذشته شاخص کل بورس با ۸۸۶ واحد به رقم ۳۰۲ هزار و۱۱۷ واحد رسیده و در این لحظه ارزش بازار به یک هزار و ۱۰۵ هزار میلیارد تومان رسید.
این اتفاق در حالی رخ داده که طی روزهای اخیر بازار سرمایه نوسانات بسیاری را تجربه کرده است . نوسانات و فراز و فرودهایی که نگرانی های گسترده ای را نیز با خود به همراه داشته است ،نگرانی هایی از حضور سهامدارانی که از آنها به عنوان «کد اولی» بورس یاد می‌شود.
روند نزولی بازار سرمایه طی روزهای اخیر در حالی صورت گرفته که این بازار از ابتدای سال تاکنون رشد بالای ۷۰ درصد را تجربه کرده است و کارشناسان بروز چنین رویه ای رابرای بازار ، کاملاً عادی تلقی کرده و آن را دور از ذهن نمی دانستند اما علیرغم پیش بینی هایی که برای زمان استراحت بازار لحاظ شده بود ،بروز برخی اتفاقات و اما و اگرهای پیرامون آن سببشد تا نوسانات بازار و حرکت نزولی آن وارد مسیر جدیدی شود.
بر اساس اطلاعات منتشر شده روز گذشته نمادهای «فولاد»، «فملی»، «شبندر»، «پارس»،« تاپیکو» و «ونوین» از جمله نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر را در شاخص های بازار داشتند و و پیرو آن ۳ میلیارد و ۲۱۲ میلیون سهم به ارزش هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار و یک میلیارد و ۴۱۹ میلیون سهم به ارزش ۵هزار و ۷۲۲ میلیارد تومان در فرابورس داد و ستد شد .
عکس العمل های روزهای اخیر بازار کار را به جایی رسانده که اکثر کارشناسان و تحلیلگران از نگاه خود نسبت به تشریح آینده این بازار اقدام کرده و می کنند.
محمود رضا خواجه نصیری نایب رئیس شرکت بورس تهران در گفت و گو با سیاست روزبه تشریح فرآیند افت و خیزهای روزهای اخیر بازار پرداخته و از آینده روشن آن خبر می‌دهد . وی با اشاره به حضور شرکت های بنیادی و گزارش‌های ۶ ماهه های منتشر شده از سوی آنها ،این بشارت را به سهامداران می‌دهد که روند بازار روند رو به ثبات خواهد بود و در این بین تنها سرمایه‌گذاران باید نسبت به افزایش دانش مالی خود اقدام کرده و از سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار اجتناب کنند.

حبابی در کار نیست
محمودرضا خواجه نصیری نایب رئیس شرکت بورس در گفت و گو با سیاست روز با بیان اینکه به کار بردن واژه حباب در مورد بازار سرمایه در شرایط فعلی اصلا صحیح نیست گفت: بررسی روند حرکت شاخص از ابتدای سال تاکنون نمایانگر این مساله است که بازار سرمایه کشور با رشد حدود ۷۰ درصد مواجه بوده است به این ترتیب که شاخص درابتدای سال درمرز ۱۷۹ هزار واحد قرار داشته و امروز به رقم ۳۲۶ هزار واحد رسیده است.
وی افزود: در مقابل این رشد اما طی روزهای اخیر شاهد افت حدود ۱۰ الی ۱۵ درصدی برخی شاخص ها در بیشترین حالت ممکن بوده است.
به گفته وی با این تفاسیر و با درنظر داشتن جمیع موارد نمیتوان مدعی شد که بازار سرمایه با شرایط حباب گونه روبرو بوده و بازار امیدی به بازگشت ندارد.
نایب رئیس شرکت بورس با اشاره به گزارش های ۶ ماهه منتشر شده از سوی برخی شرکت های بنیادی در بازار سرمایه از شرایط مطلوب این شرکتها خبر می دهد که خود این موضوع می تواند به عنوان یک عامل اثر گذار مدنظر باشد ضمن اینکه نوسان در ذات بازار است.

یک میلیون کد اولی
خواجه نصیری با اشاره به قابل توجه بودن تعداد کدهای معاملاتی بورسی جدید تصریح کرد: امسال تعداد سهامدارانی که برای اولین بار وارد بورس شدند و در اصطلاح به آن ها کد اولی می‌گویند بسیار قابل توجه بوده است؛ به عبارت دیگر ما حدود یک میلیون کد اولی داشتیم که برای اولین بار حضور در بازار سرمایه را تجربه کردند و شاید با نوسانات بازار که جزو ذات آن هست آن طور که باید آشنایی ندارند.
به گفته نایب رئیس بورس بااین وجوداین نگاه تلقینی که اصلاحات انجام گرفته در بازارهمواره تداوم خواهد داشت نگاه درستی نیست هرچند که شاهد هیجانات گسترده به واسطه حضور سهامداران جدید در این روزها باشیم و به تبع آن فشارفروش سهام قابل توجه باشد.
به اعتقاد نایب رئیس شرکت بورس موضوع نزولی بازار سرمایه به زودی برطرف شده و بازار وارد فاز تعادلی شده و به سخن دیگر به یک ثبات می رسد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا در شرایط کنونی که صندوق‌های سرمایه گذاری ؛ صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار اقدامی درجهت حمایت از بازار نمی کنند تصریح کرد: یکی از مزایای امروز ما که طی سالهای اخیر وجود نداشت وجود یک صندوق توسعه بزرگ و یک صندوق تثبیت بازار است که در کنار صندوق های سرمایه گذاری با منابع با ثبات تر نسبت به حمایت از بازار اقدام می کنند.
نایب رئیس شرکت بورس با تاکیدبراینکه طبیعتا این حمایت هوشمندانه خواهد بود خاطرنشان کرد: در جریاناینجمایتها قطعا گروه‌هایی از بازار و شرکت‌ها صنایع مورد حمایت قرار خواهند گرفت که تزریق این نقدینگی به آنها به استحکام و ثبات بیشتر بازار کمک کند .

حمایت های به جا
به گفته خواجه نصیری در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم در کنار صندوق توسعه و صندوق تثبیت این حمایت‌های لازم را انجام دادند اما باید در نظر داشته باشیم که نوسانات جز لاینفک بازار است و اینکه چقدر حمایت شود و این حمایت ها به آن سمتی هدایت شود که
بازار لازم دارد مساله ای است که طی روزهای اخیر نیز شاهد آن بوده ایم.
به اعتقاد نایب رئیس شرکت بورس این حمایتها طی روزهای اخیر هم مشهود بوده و روند بازار به سمت باثبات تر شدن در حرکت است و با در نظر گرفتن اینکه نوسان جزء لاینفک بازار است به سهامداران و کد اولی ها توصیه می شود که تخصص مالی لازم را برای حضور در چنین بازاری را داشته باشند و ترجیحاً از صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند و از سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم اجتناب کرده و در جهت افزایش دانش مالی خود تلاش و کوشش بیشتری داشته باشند.

کد مطلب: 111319
 
Share/Save/Bookmark