داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۵۷
 
 
بازگشت به التحرير
قاسم غفوري:
مردم مصر در22 بهمن 1389 توانستند با قيام سراسري به سه دهه حاكميت حسني مبارك پايان داده و گام‌هاي آغازين براي تشكيل دولتي مردمي و به دور از وابستگي را برداشتند.
هرچند برخي ناظران سياسي از پايان حركتهاي مردمي و برقراري ثبات در مصر سخن مي‌گفتند، اما تحركات اخير جوانان نشان داد كه شعله‌هاي قيام همچنان زبانه مي‌كشد و شرايط عادي براي اين كشور حاكم نشده است.
بررسي تحولات مصر نشان مي‌دهد كه به رغم تمام تلاشهاي صورت گرفته از سوي مردم و برخي جريان‌ها نظير اخوان المسلمين ،ساختار سياسي و اجتماعي مصر همچون دوران مبارك است و تغييرات مورد نظر جوانان نيز اجرايي نشده است. در حوزه سياسي هرچند دولت احمد شرف بر مسند قدرت است اما در اصل شوراي نظامي و حتي شخص سليمان معاون مبارك امور را هدايت مي‌كنند.
البته اقداماتي نظير محاكمه و بازخواست "مبارك" و عزل برخي مقامات قديمي صورت گرفته، اما در نهايت مصر با تحول مهمي در اين حوزه همراه نشده است.
در بعد ديگر سياسي نيز جريان‌هاي سياسي به جاي رسيدن به نظر واحد براي ساخت كشوري نوين و مطابق با خواست مردم، در مسير تقابل و منفعت طلبي‌هاي سياسي گام برداشته‌اند در حالي كه برخلاف نظر مردمي همچنان فعاليت جريان‌هاي اسلام گرا در ابهام قرار دارد. موانع براي حضور فعال آنها در صحنه همچنان وجود دارد. نكته اساسي آنكه زمزمه‌هايي نيز از احتمال تاخير در زمان برگزاري انتخابات به گوش مي‌رسد.
در حوزه سياست خارجي نيز دولت مصر هرچند گامهايي براي بهبود مطالبات به ويژه با كشورهاي مستقل و حامي مقاومت برداشته اما همچنان اولويت خود را بر روابط با برخي كشورهاي عربي و غربي در كنار رژيم صهيونيستي استوار ساخته و حتي وعده‌هاي آنها در قبال حمايت از فلسطين نيز چندان عملي نشده است كه عدم استمرار بازگشايي غزه از نشانه‌هاي آن است.
روندهاي كنوني در حوزه داخلي و خارجي مصر در حالي ادامه دارد كه مردم مصر آن را مغاير با اهداف قيام دانسته كه كشور را در مسير تكرار دوران مبارك در شكلي جديد قرار مي‌دهد.
براين اساس آنها با بازگشت به التحرير دنبال حفظ آرمانهاي قيام مي‌باشند كه نه تنها عرصه داخلي بلكه سياست خارجي مصر را نيز دربرمي‌گيرد. امري كه به دليل پيامدهاي آن به شدت از سوي برخي جريان‌هاي غرب گراي داخلي مصر و نيز تعدادي از كشورهاي عربي و غربي در كنار صهيونيستها براي عدم تحقق آنها فعاليت مي‌شود كه نمود آن را در تشديد تحركات ديپلماتيك و حتي برخي چالشهاي دروني ايجاد شده در مصر مي‌توان مشاهده كرد.
کد مطلب: 67281
 
Share/Save/Bookmark