میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
لایه‌های پنهان یک تحریم
آمریکا در حالی در درون با بحران شدید اجتماعی و سیاسی و کاهش منزلت جهانی مواجه است...

آمریکا در حالی در درون با بحران شدید اجتماعی و سیاسی و کاهش منزلت جهانی مواجه است و در شرایطی که ائتلاف سعودی-اماراتی است نزدیک به شش سال است زیرساخت‌های یمن را بمباران و موشک‌باران کرده و با محاصره همه جانبه گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد که آمریکا، جنبش انصارالله را که بخشی از جامعه ساختار سیاسی و امنیتی یمن است را به اقدامات تروریستی متهم کرد. حال این سوال مطرح است که چرا آمریکا در مقطع کنونی که چند روز بیشتر به دولت ترامپ باقی نمانده است، این اقدام را صورت داده است؟ بخشی از این اقدام را می‌توان برگرفته از تحولات داخلی آمریکا دانست. ترامپ در عرصه داخلی با بحران استیضاح و برکناری از قدرت مواجه است که آینده سیاسی وی را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد. با توجه به نفوذ لابی سعودی- صهیونیستی در آمریکا، این سناریو مطرح است که ترامپ با این اقدام به دنبال جلب حمایت لابی ها برای مقابله با اقدام کنگره است.
این امر زمانی قوت می‌گیرد که یمن برای صهیونیست‌ها و سعودی اهمیت بسیار دارد. رژیم صهیونیستی دریای سرخ و جزایر مدیترانه را از محورهای اصلی تجارت جهانی خود می‌داند چنانکه شیمون پرز رئیس سابق صهیونیست‌ها رسما دریای سرخ را اصلی‌ترین محور تجارت دریایی این رژیم عنوان می‌سازد. کشورهای عربی بویژه سعودی و امارات را نیز در کنار اهداف سیاسی و اقتصادی که در درون یمن دارند برای دریای سرخ نیز برنامه‌های بسیاری دارند. یکی از محورهای سازش کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی، را اقدام در دریای سرخ تشکیل می‌دهد که تحرکات نظامی برای تسخیر جزایر یمنی و نیز تجزیه بخش‌هایی از آن با عنوان شورای انتقالی جنوب یمن، نمودی از این رفتارهاست. در همین حال این سناریو مطرح است اقدام آمریکا نوعی واکنش به اجرای مطالبه‌اش مبنی بر احیای روابط میان قطر و اعضای شورای همکاری خلیج فارس است که یکی از مطالبات ترامپ از کشورهای مذکور بود که در کنار روند سازش برگی برنده در کارنامه وی قلمداد می شود. نکته دیگر در باب تحریم انصارالله را می‌توان برگرفته از اقدام آمریکا علیه ایران و جبهه مقاومت دانست.
این اصلی مهم و زیربنایی در سیاست‌های آمریکاست که دموکرات و جمهوریخواه آن را دنبال می‌کنند. ترامپ نیز اکنون در روزهای پایانی حضورش در کاخ سفید، در چارچوب سیاست ضد مقاومتی آمریکا، به تحریم انصارالله پرداخته است که هدفگذاری آن از یک سو اقدام علیه ایران است و از سوی دیگر علیه جبهه مقاومت است. رفتاری که نه برگرفته از نگاه صرف ترامپ بلکه ناشی از سیاست راهبردی آمریکاست که در آینده نیز ادامه خواهد یافت. با تمام این تفاسیر حمایت گسترده مردم و ارتش یمن از انصارالله، سناریو آمریکایی را ناکام خواهد ساخت و اقدام ضد انصارالله را بیشتر به رفتاری تبلیغاتی مبدل می‌سازد بویژه اینکه انصارالله نماینده یمن در مذاکرات با سازمان ملل است وواشنگتن و ائتلاف سعودی نمی‌تواند دولت جدید منصور هادی رئیس جمهور فراری به عربستان را نماینده یمن معرفی نماید. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 116783
 
Share/Save/Bookmark