میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۶
 
 
«پا»بندی بی‌سابقه
جان کری: آنچه ایران برای پایبندی به برجام انجام داده در جهان سابقه نداشت
«پا»بندی بی‌سابقه
 

اعتراف یا بهتر بگوییم برخی افشاگری‌های مقامات آمریکایی نسبت به آنچه در توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ حاصل شد برخی تردیدها و گمانه‌زنی‌ها را درخصوص اینکه تیم مذاکره‌کننده کشورمان در آن مقطع زمانی چه امتیاز و ضمانت‌هایی را به طرف مقابل بویژه آمریکا داده است که حالا از واژه بی‌سابقه در قبال آنچه ایران انجام داده تا به این توافق پایبند باشد استفاده می‌کنند!
آنچه ایران انجام داده، بی‌سابقه است؛ این جمله‌ای است که به تازگی وزیر خارجه اسبق آمریکا در یک برنامه تلویزیونی مطرح کرده است!
جان کری با بیان اینکه آنچه ایران برای پایبندی به برجام انجام داده در جهان سابقه نداشته، گفت: این توافقنامه از منظر بازرسی‌ها، پاسخگویی و آنچه ایران باید انجام می‌داد، سختگیرانه‌ترین توافق بود و برای مدتی طولانی‌تر از هر توافقنامه هسته‌ای روی کره زمین، بیشترین شفافیت را ایجاد می‌کرد. هیچ کشوری، آن کاری را که ایران کرده تا به این توافق پایبند باشد، انجام نداده است.
کری افزود: اما با کنار رفتن آمریکا؛ روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا همگی دارند تلاش می‌کنند که این توافقنامه را حفظ کنند. تنها ایالات متحده، تنها دونالد ترامپ، کنار رفت. بنابراین، فکر می‌کنم که کارشناسان درک می‌کنند. وزارت دفاع، وزیر دفاع او، معتقد بودند که او باید این توافق را حفظ کند. وزیر خارجه‌ای که او از شرش خلاص شد، معتقد بود که باید این توافق را حفظ کرد. آدم‌های اطلاعاتی او هم معتقد بودند که باید حفظش کرد. واقعیت این است که این توافق دارد کار می‌کند و بدون ایالات متحده هم دارد کارش را می‌کند.
اظهارات اخیر وزیر خارجه اسبق آمریکا درخصوص توافق هسته‌ای و تاکید بر این جمله که "آنچه ایران انجام داده است بی‌سابقه بوده" را شاید بتوان افشاگری جدید جان کری ذیل آنچه در میز مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ اتفاق افتاد بنامیم.
سال ۹۴ بعد از دو سال و نیم چانه زنی تیم مذاکره کننده کشورمان با طرف غربی، توافقی در قالب برنامه جامع اقدام مشترک به امضا رسید و قرار بر این شد که طرفین مذاکره‌کننده همزمان به اجرای تعهدات پایبند باشند اما، شاهد اجرای تعهدات یک طرفه از سوی ایران و بی‌تعهدی طرف مقابل بویژه آمریکایی‌ها بودیم، ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری نیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از این توافق خارج شد و عملا بر روی این معاهده بین‌المللی خط باطل کشید و دوباره موتور تحریم‌های ضد ایرانی را با سرعت بیشتری به کار انداخت تا بتواند با استفاده از حربه فشار و تحریم، ایران را در باب موضوع موشکی و مسائل منطقه‌ای پای میز مذاکره بکشاند و ذیل آن خواسته‌هایش را به تهران تحمیل کند.
پیرامون انجام ندادن تعهدات آمریکا در قبال برجام زیاد نوشتیم، اما آنچه محور این گزارش قرار گرفت اینکه واقعا تیم مذاکره کننده کشورمان چه امتیازاتی را روی میز مذاکره هسته‌ای به طرف مقابل اعطا کرده است که حالا با گذشت بیش از دو سال از این توافق جان کری لب به اعتراف و افشاگری گشوده است! نکته مهم دیگر اینکه واقعاً چه ضمانت‌هایی ایران به طرف غربی داده که حتی پس از خروج واشنگتن از برجام، توان تصمیم‌گیری قاطعانه حتی در برابر اروپایی‌ها را نداریم؛ وقت‌کشی اروپا در قبال تعهدات برجام نیز مهر تاییدی بر این ادعا است.
اگر دستگاه دیپلماسی شفافیت بیشتری برای آنچه که در توافق میان ایران و ۱+۵ اتفاق افتاد به خرج می‌داد، سوالات بسیاری از منتقدان از بدو بستان‌های مذاکرات برجام پاسخ داده خواهد شد!

کد مطلب: 105884
 
Share/Save/Bookmark