میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
چه كسي سرمربي سرخپوشان مي‌شود؟
روز سرنوشت‌ساز براي پرسپوليس
روز سرنوشت‌ساز براي پرسپوليس
 

امروز در یکقدمی نیمه دوم فصل همه منتظر اعلام خبر جدایی خوزه از پرسپولیس هستند؛ از بازیکنان پرسپولیس گرفته تا هواداران و پیشکسوتانی که از اول هم این مربی را نمی‌خواستند و منتقدش بودند.شاید این بار همه چیز همانطور پیش برود که آن‌ها انتظارش را می‌کشند چرا که مدیرعامل هم به تازگی در صف معترضان ایستاده و می‌گوید که تا اینجای کار، در حمایت از مانوئل خوزه به اندازه کافی ریسک کرده و دیگر چوب‌خطی نمانده که او پرش کند: «برای من، موفقیت تیم در نیم‌فصل دوم اولویت است و هر تصمیمی که بگیریم دلیلی جز این نخواهد داشت. دیگر برای ریسک کردن وقت نداریم و من هم نمی‌خواهم ریسک دوباره‌ای را تجربه کنم. تنها امیدوارم که جلسه امروز با خوزه و کمیته فنی نتایج مثبتی برای پرسپولیس داشته باشد.»
ماجرای جدایی مانوئل خوزه از جمع سرخپوشان بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. اتفاقی که برای چندمین بار پیاپی در فصل جاری رخ داد، اما بر خلاف تمام دفعات گذشته این بار هیچ خبری از تکذیب این خبر نبود.
پرسپولیس در فصل جاری فراز و نشیب‌های بسیاری را متحمل شده و در طول نیم‌فصل ۶ بار به حریفان خود باخته است. بعد از هر شکست هم موضوع جدایی خوزه مطرح می‌شد و حداقل در یک نیم فصل شش بار بحث اخراج یا استعفای این مربی پرتغالی به میان آمد. اتفاقی که هرگز رخ نداد.
خوزه پیش از این هم در واکنش به شایعه تکراری جدایی‌اش گفته بود که هیچ رقمه حاضر به استعفا نیست و می‌ماند تا روزی که خود باشگاه تصمیم به رفتنش بگیرد و او را برکنار کند. و امروز فشار بازیکنان و هواداران سبب شده تا مسئولان باشگاه نیز از ادامه همکاری با کادر فنی فعلی مایوس شوند. تجربه نشان داده همان‌هایی که در طول این مدت به حمایت از مانوئل خوزه پرداختند و اعلام کردند که او را برکنار نمی‌کنند، در زمان حمید استیلی نیز چنین رفتاری داشتند و در ‌‌نهایت پس از مذاکره با پنج، شش مربی خارجی، دنیزلی را روی نیمکت پرسپولیس نشاندند.
همچنین سفر ۲۴ ساعته رویانیان همراه یکی از مسوولان باشگاه پرسپولیس به ترکیه برای دیدار و مذاکره مجدد با آقامصطفی نشان می‌دهد که احتمال بازگشت دنیزلی به پرسپولیس هم وجود دارد و ماجرای طلب باشگاه از مربی مستعفی تنها یک سرپوش است.
در مورد دیدار رویانیان و مصطفی دنیزلی حرف و حدیث‌های زیادی به گوش می‌رسد و گفته می‌شود برخلاف مانوئل خوزه که مدام از نحوه یارگیری باشگاه و وضعیت بازیکنان کنونی پرسپولیس ایراد می‌گیرد، دنیزلی از بازیکنان پرسپولیس و کیفیت آن‌ها راضی است و بر این باور است که پرسپولیس باوجود بعضی از ضعف‌ها، تیم خوب و باکیفیتی است.
ناگفته پیداست که با توجه به روابط خوب هواداران پرسپولیس با مصطفی دنیزلی، حضور افندی در تهران می‌تواند هواداران شاکی پرسپولیس را دوباره به این تیم جذب کند. هوادارانی که حالا از خوزه و تیمش دلخور هستند و علیه او شعار می‌دهند، احتمالا با شوک بزرگی به نام دنیزلی بار دیگر با تیمشان آشتی می‌کنند.
بنابراین گزارش به نظر می‌رسد امروز خبرهای مهمی از باشگاه پرسپولیس به بیرون درز کند. روزی که قرار است کادر فنی با حضور مدیرعامل باشگاه و سرمربی پرتغالی تشکیل جلسه داده و درباره کادر فنی تصمیم گیری کند. به نظر می رسد اگر خوزه رفتنی شود که بسیار محتمل است و دنیزلی هم نیاید که این هم بسیار به واقعیت نزدیک است کمیته فنی لباس سرمربیگری پرسپولیس را بر تن گل محمدی جوان و کم تجربه کند.

وداع هفت مربی با نیمکت‌های داغ در نیم فصل
نیم فصل اول رقابتهای فوتبال لیگ برتر در حالی به پایان رسید که تب برکناری یا کناره‌گیری مربیان تا هفته یازدهم به اوج خود رسید و در مجموع هفت مربی راه خروج از باشگاه خود را در پیش گرفتند. این در حالی است که سرمربی پرسپولیس به صورت غیر رسمی اخراج شده است.
چند سالی است که برکناری مربیان در فوتبال ایران به یکی از ویژگی‌های اصلی آن تبدیل شده است و به خاطر تمایل شدید مدیران به نتیجه گیری، آمار قربانی کردن مربیان به اوج خود رسیده است. این در حالی است که لیگ دوازدهم هم از این مسئله مستثنی نبود و نیمکت مربیان در نیم فصل اول شاهد جابجایی‌های زیادی بود.
در مجموع از ۱۷ هفته نیم فصل اول لیگ برتر، هفت مربی یا از کارشان برکنار شدند یا عطای کار کردن را به لقایش بخشیدند و از سمت خود کناره‌گیری کردند. راه خروج از باشگاه ابتدا به امید هرندی (داماش گیلان)، ژوزه آلبرتو کاستا (صنعت نفت آبادان) و رسول کربکندی (ذوب آهن اصفهان) نشان داده شد. آنها به خاطر کسب نتایج ضعیف، توسط مدیران باشگاه‌هایشان از نشستن روی نیمکت منع شدند. مسئله‌ای که باعث شد حمید درخشان، آلفردو کاسیمیرو و فرهاد کاظمی به ترتیب به عنوان جانشین آنها وارد گود شوند و یکبار دیگر طعم مربیگری در لیگ برتر را بچشند.
علاوه بر این، یحیی گل محمدی و مهدی تارتار با میل خود از حضور در صبا و گهر دورود کناره‌گیری کردند تا اولی کارش را در پرسپولیس پیگیری و دومی به خاطر نداشتن پیشنهاد، خانه نشینی را تجربه کند. البته فرهاد پورغلامی هم در اقدامی عجیب و پس از انتخاب احمدزاده به عنوان مدیرفنی باشگاه، استعفا کرد تا محمد احمدزاده جای او را بگيرد که البته این تغییر ملوان را به سمت بالای جدول سوق داد.
همه این اتفاقات در حالی پیش از هفته یازدهم رخ داد که با رفتن تارتار، پرویز مظلومی هدایت گهر را برای زمانی کوتاه در اختیار گرفت. با این حال به خاطر اتفاقاتی که در ۲۴ ساعت رخ داد، مظلومی انصرافش را از سرمربیگری گهر اعلام کرد تا علیرضا پورمند به طور موقت روی نیمکت گهر بنشیند. نتایج پورمند با گهر با همه مشکلاتی که این تیم داشت چندان رضایتبخش نبود و در نهایت محمد مایلی‌کهن هفته پانزدهم به نیمکت این تیم رسید.
نکته جالب اینکه گهر، ذوب‌آهن و صنعت نفت با وجود تغییر سرمربیان خود نتایج بهتری کسب نکرده‌اند و این تغییرات به قیمت مستحکم‌تر شدن جایگاه این سه تیم در قعر جدول تمام شده است!
در حال حاضر فعالیت "مانوئل خوزه" با تیم فوتبال پرسپولیس به حالت تعلیق در آمده و به نوعی باشگاه با این اقدام مربی پرتغالی خود را در لیست انتظار قرار داده تا کمیته فنی تکلیف او را در جلسه امروز به صورت قطعی مشخص کند. این در حالی است که قطعا دامنه تغییرات به هفت مربی یاد شده محدود نمی‌ماند و به خاطر رقابت شدید تیم‌ها برای ماندن در لیگ برتر در نیم فصل دوم شیب این تغییرات تندتر خواهد شد.علاوه بر خوزه، عملکرد فرهاد کاظمی، آلفردو کاسیمیرو و حتی محمد مایلی کهن که اواسط فصل سرمربیگری را در لیگ دوازدهم آغاز کردند، راضی کننده نبوده است. به نظر می‌رسد در صورت تداوم نتایج این مربیان قطعا کار آنها به پایان فصل نخواهد کشید و باید منتظر موج دوم برکناری‌ها در نیم فصل دوم باشیم. 

رویانیان: پرسپولیس نیازی به دنیزلی ندارد
مدیر عامل پرسپولیس پس ازحضور در تمرین ديروز اين تيم گفت: با بچه‌ها جلسه بسیار خوبی داشتم و چند نکته مهم را به آنها گوشزد کردم. من گفتم متاسفانه نیم فصل خوبی نداشتیم و تجربیات بسیار بدی را پشت سر گذاشتیم. به من و هواداران بیشتر از همه شماها سخت گذشت. من به بازیکنان گفتم با همدیگر عهد کنیم نیم فصل اول را فراموش کنیم و به نیم فصل جدید نگاه کنیم. ما فصل جدیدی را در پیش داریم، خوشبختانه استعداد و توانایی همه آنها را داریم و تیمی بسیار قابل، معروف و مشهور هستیم. هیچ چیزی کم نداریم، نیم فصل دوم را با قدرت جلو می‌بریم.
وی در مورد جلسه با یحیی گل محمدی نیز گفت: با یحیی نیز صحبت‌هایی داشتم و به او گفتم با قدرت هر چه تمام‌تر و تمام توان هر چه دارد در پست خود به معرض نمایش بگذارد و تمرینات را بسیار قوی و مقتدرانه با انگیزه بالا رو به جلو ببرد، آن وقت ما تصمیم می‌گیریم سکان هدایت پرسپولیس را به مانوئل بدهیم یا گل‌محمدی.
رویانیان درباره حضور مصطفی دنیزلی گفت: در حال حاضر نیازی به دنیزلی نداریم. دنیزلی با توجه به شرایطی که در فصل قبل داشت از ما جدا شد، ایشان مشکل بیماری خانواده‌اش در میان است و تا به امروز این مشکل حل نشده است. پدر خانم دنیزلی الان در کما است. اما زنده است و با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.
مدیر عامل پرسپولیس در مورد احتمال حضور گل‌محمدی و اعلام نام دستیارانی مانند کریم باقری نیز گفت: ما در جلسه کمیته فنی قبل تصمیم گرفتیم که بازی پیکان برای ما خیلی از مسائل تعیین کننده باشد. این مسئله داخلی بود که به بیرون درز پیدا نکرد. در بازی با پیکان پیروز شدیم اما در دومین مسئله‌ای که در جلسه کمیته فنی تصمیم گرفتیم؛ این بود که تا نیم فصل این روند ادامه داشته باشد تا ژوزه کارش را دنبال کند. سپس بعد از نیم فصل در مورد ایشان تصمیم نهایی را می‌گیریم که شاید تصمیم جدید باشد. در همین روال سفری پیش آمد و من به خارج از کشور رفتم و حالا هم منتظر جلسه کمیته فنی هستم. پس از جلسه کمیته فنی همه چیز را مشخص خواهیم کرد. البته من در جلسه کمیته فنی سعی می‌کنم با همه مشورت کنم. حرف آنها در تصمیم من قطعا تاثیر گذار است اما تصمیم نهایی را من خواهم گرفت. در این جلسه میهمانان ویژه‌ای مثل جعفر کاشانی و محمود خوردبین که از بزرگان ما هستند دعوت کردیم که در کنار سایر بزرگان به ما کمک کنند. تا بهترین تصمیم را بگیریم.
رویانیان در پایان در پاسخ به سؤالی که به احتمال فراوان گل محمدی سرمربی پرسپولیس خواهد بود، خاطرنشان کرد: فردا (امروز) همه چیز مشخص خواهد شد اما احتمال حضور گل محمدی به عنوان سرمربی ۵۰ به ۵۰ است.

کد مطلب: 78775
 
Share/Save/Bookmark