میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
تظاهرات علیه رئیس‌جمهور ایالات متحده در ۷۰۰ شهر آمریکا برگزار شد
حقوق مهاجرین در بند ترامپ

در ادامه اعتراض‌ها به سیاست‌های ضد بشری دولتمردان کاخ سفید، معترضان آمریکایی در مخالفت با مواضع و سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت دونالد ترامپ، در پایتخت و صدها شهر این کشور تظاهرات کردند.
اعتراض‌ها به مواضع ضد مهاجرتی دولت آمریکا به ویژه اقدام جنجالی جدا کردن اجباری فرزندان مهاجران از والدین آنها، تظاهرات سراسری در شهرهای مختلف این کشور را به دنبال داشت. تظاهرات علیه مواضع ضد مهاجرتی دونالد ترامپ در واشنگتن دی‌سی، پایتخت و صدها شهر دیگر این کشور برگزار شد؛ تظاهراتی که هدف از برگزاری آن سه خواسته زیر بوده است: اول، خانواده‌های مهاجران که به دلیل مواضع ضد مهاجرتی دولت آمریکا از هم جدا شدند، فورا به هم بپیوندند. دوم، دولت آمریکا دستگیری و بازداشت اعضای خانواده‌های مهاجران را متوقف کند. و سوم دولت دونالد ترامپ به آنچه سیاست «مدارای صفر درصدی» در مقابل مهاجرت خوانده شده، پایان دهد.
تظاهرات با حضور هزاران نفر در پایتخت و صدها شهر دیگر از جمله در نیویورک، فیلادلفیا، شیکاگو، میلواکی، دنور، میامی، سنت‌لوئیز و لس‌آنجلس و.. برگزار شد. برخی رسانه‌های آمریکایی خبر دادند که برای برگزاری تظاهرات اعتراضی در بیش از ۷۰۰ شهر آمریکا برنامه‌ریزی شده بود. در این میان جلوگیری از ورود خاویر سولانا به آمریکا و جدا کردن کودکان مهاجران از مادرانشان به عنوان مصداق هایی از این رفتارهای نژادپرستانه امریکا با واکنش‌های مختلفی همراه بوده است.
روزنامه اینترنتی رای‌الیوم با اشاره به رفتارهای نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با وجود دم زدن از دموکراسی و ادعای دفاع از آزادی و توصیف تمسخر آمیز از آمریکا با عنوان «بهشت نژادپرستی» نوشت جلوگیری از ورود خاویر سولانا دبیرکل اسبق پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به آمریکا به علت سفر وی به ایران و جدا کردن کودکان مهاجران از مادرانشان به عنوان مصداق‌هایی از این رفتارهای نژادپرستانه با واکنش‌های مختلفی همراه بوده است.
رای‌الیوم که از لندن با اشاره به این مطلب نوشت: اظهارات چندی پیش سولانا در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اسپانیایی با وی، ما را شوکه کرد. وی گفت آمریکا در تصمیمی "رذیلانه" ورود او به این کشور و دریافت رواديد آمریکا را به علت سفر اخیر او به تهران ممنوع کرده است. سولانا افزود: من به عنوان نماینده همه مذاکره‌کنندگان درباره توافقنامه هسته‌ای به ایران سفر کردم.
کارشناسان بر این باورند سولانا به عنوان دبیر کل اسبق مهمترین پیمان نظامی غربی و یکی از وزرای سابق اسپانیا در توصیف خود از این برخورد ناشایست و غیرانسانی، جانب ادب را رعایت کرده است.
انتظار چنین برخورد تحقیرآمیزی از دولت کنونی آمریکا می‌رفت، دولتی که به بیماری روانی به اسم "ایران‌هراسی" و قلدرمآبی‌های نژادپرستانه مبتلاست و مانع از ورود شهروندان هفت کشور اسلامی به آمریکا می‌شود و دادگاه عالی آمریکا نیز از تصمیمات آن حمایت می‌کند. حتی اگر به کسی اجازه ورود به این کشور داده شود در فرودگاه‌های آمریکا در معرض بدترین اهانت‌ها خواهد بود.
نمی دانم سولانا با این توهین چگونه برخورد خواهد کرد؟! قطعا او برای دریافت رواديد آمریکا به سفارت واشنگتن در مادرید مراجعه خواهد کرد زیرا او برای ادامه فعالیت‌های آکادمیک خود و سخنرانی در یکی از دانشگاه‌های آمریکایی ناگزیر است به این کشور سفر کند، اما نتیجه تلاش‌های او هر چه که باشد به شخصیت او اهانت شده است؛ سولانا چه توقعی می‌تواند از کشوری داشته باشد که کودکان را از والدین مهاجرشان جدا می‌کند و به گونه‌ای بی‌رحمانه از آنها در اردوگاه‌ها نگهداری می‌کند؟
ممنوعیت ورود سردبیر روزنامه رای‌الیوم به آمریکا به علت سخنرانی‌های وی در بزرگترین دانشگاه‌های این کشور از جمله هاروارد، براون، جورج تاون و کلمبیا به مناسبت جدیدترین کتاب وی درباره داعش، ما را نیز به خشم آورد. علت این ممنوعیت سفر وی به ایران نبود، بلکه این اتفاق تنها به تحریک لابی صهیونیست‌ها و انتقاد سردبیر روزنامه رای‌الیوم از دخالت‌های نظامی آمریکا در عراق، سوریه، لیبی و افغانستان رخ داد که بسیاری از این کشورها را تبدیل به کشورهایی شکست خورده کرده و موجب کشته شدن میلیون‌ها نفر از مردمان این کشورها شده است. همچنین نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد برخلاف ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا هم اکنون از یک مازاد تجاری عظیم برخوردار است.
ترامپ در حالی با اعتراض‌های مردمی مواجه است که در ادامه بحران‌های اقتصادی آمریکا، نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد برخلاف ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا هم‌اکنون از یک مازاد تجاری عظیم برخوردار است. به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبر آلمان، «ان تی‌وی»، انگیزه رئیس‌جمهور آمریکا در ریسک بروز یک جنگ تجاری این طور مطرح می‌شود که شرکای تجاری آمریکا نظیر چین و آلمان از قرار معلوم، آمریکا را (به لحاظ اقتصادی) در تنگنا و محدودیت قرار داده‌اند. یک تحلیلگر مالی «دویچه بانک» آلمان اکنون محاسبه‌ای خلاف این ادعای ترامپ را منتشر کرده است. ترامپ با ادعای مقابله با چین به دنبال تشدید فشار بر شرکای اروپایی است تا شاید به این بهانه بتواند سرکیسه کردن اقتصادی آنها را اجرایی سازد تا با این عنوان بتواند یکی از وعده‌های انتخاباتی خود یعنی بهبود اقتصاد آمریکا را محقق سازد.

کد مطلب: 104993
 
Share/Save/Bookmark