میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
خشونت پلیس شیکاگو علیه سیاه‌پوستان

رسانه آمریکایی در گزارشی درباره خشونت‌های نژادی در شهر «شیکاگو» خبر داده که توسل نیروهای پلیس این شهر به زور و خشونت علیه سیاه‌پوستان ۱۴ برابر سفیدپوستان است.
تبعیض‌های نژادی در آمریکا به ویژه در شهر «شیکاگو»، رسانه آمریکایی را بر آن داشت گزارشی تحقیقی درباره خشونت نیروهای پلیس این شهر علیه سیاه‌پوستان منتشر کند؛ گزارشی که نشان می‌دهد، رنگین‌پوستان هدف خشونت نیروهای پلیس قرار دارند. «اینترسپت» گزارش داد: «انتشار فیلم تیراندازی مامور پلیس به "لاگوآن مک دونالد" ۱۷ ساله در نوامبر ۲۰۱۵ سبب تظاهرات سراسری در این شهر و ایجاد جنبشی برای اصلاحات در نیروی پلیس شیکاگو شد اما کارنامه اداره پلیس شیکاگو نشان از تفاوت‌های آشکار نژادی از منظر استفاده روزانه از زور در این شهر است؛ موضوعی که سبب ایجاد بی‌اعتمادی عمیق به اداره پلیس در میان اعضای سیاه‌پوست و غیر سفیدپوست شده است».
داده‌های آماری و اطلاعاتی حاکی است که بیش از ۹۰ درصد از شلیک ماموران پلیس شیکاگو و همچنین توسل آنها به زور در بیش از یک دهه اخیر که مواردی از قبیل درگیری فیزیکی، تیزر یا دیگر انواع خشونت‌ها را در بر می‌گیرد، علیه افراد سیاه و رنگین‌پوست بوده است. شهردار و دادستان کل شیکاگو در اواخر ماه جولای، طرحی برای انجام اصلاحات در اداره پلیس این شهر اعلام کردند؛ طرحی ۲۲۵ صفحه‌ای که مورد نظارت قاضی فدرال هم قرار دارد. «بنیاد نامرئی» که بیش از ۶۷ هزار مورد از اقدامات پلیس شیکاگو حد فاصل ژانویه ۲۰۰۴ تا آوریل ۲۰۱۶ را بررسی کرده، به نتایجی تکان دهنده درباره تبعیض نژادی گسترده در این شهر آمریکایی رسیده است.
طبق نتیجه این تحقیق، سیاه‌پوستان اغلب قربانیان توسل پلیس شیکاگو به زور را تشکیل می‌دهند و این موضوع حتی در مناطقی که اغلب ساکنانش سفیدپوست هستند هم صادق بوده است. احتمال آنکه یک جوان سیاه‌پوست توسل پلیس شیکاگو را تجربه کند، ۱۴ برابر بیشتر از احتمال تجربه یک جوان سفیدپوست در این شهر آمریکا است.
یافته تحقیقاتی این مرکز آمریکایی نشان می‌دهد که ماموران پلیس شیکاگو به طرزی خطرناک، اخبار مربط به توسل به زور علیه سیاه‌پوستان را گزارش نمی‌دهند. بخش دیگری از این تحقیق، حاکی از نابرابری شدید توسل پلیس شیکاگو به زور علیه سفیدپوستان، سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها است؛ کسانی که هر کدامشان یک سوم از جمعیت شیکاگو را تشکیل می‌دهند. طبق این گزارش، حدود ۷۲ درصد از توسل به زور پلیس شیکاگو در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ علیه سیاه‌پوستان، ۱۵ درصد علیه لاتین‌تبارها و ۱۰ درصد علیه سفیدپوستان انجام شده است.
احتمال اینکه یک جوان ۲۰ تا ۳۴ ساله سیاه‌پوست توسل پلیس شیکاگو به زور را تجربه کند، ۱۴ برابر بیشتر از احتمال تجربه توسل پلیس به زور علیه یک جوان ۲۰ تا ۳۴ ساله سفیدپوست است.
خبر دیگر از آمریکا آنکه راهپيمايي معترضين راستگرا به طرح کنترل سلاح در سیاتل، مخالف از جناح چپ را به خیابان کشاند و دهها پلیس از جمله نیروهای ضد شورش تلاش کردند دو طرف را از یکدیگر جدا نگه دارند.

کد مطلب: 105721
 
Share/Save/Bookmark