میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
جریان‌های مقاومت عراق برای آزادسازی کشورشان از اشغال متحد می‌شوند
هماهنگی عراقی‌ها برای اخراج نظامیان آمریکایی
هماهنگی عراقی‌ها برای اخراج نظامیان آمریکایی
 

همزمان با تشدید مطالبات مردمی برای اخراج نیروهای آمریکایی، شبکه خبری المیادین از نشست مهم شماری از رهبران گروه‌های مقاومت عراق با رهبر جریان صدر درباره پایان دادن به اشغالگری آمریکا در این کشور خبر داد.
در این نشست که با حضور صدر برگزار شد؛ «ابو آلاء الولائی» فرمانده کتائب سیدالشهداء و نماینده دبیرکل عصائب اهل‌الحق نیز حضور داشتند و طی آن مسائل مهم مربوط به حضور اشغالگران آمریکا در خاک عراق بررسی شد. پایگاه اطلاع‌رسانی مقاومت «النجباء» عراق نیز با انتشار تصاویری از این نشست نوشت: نشست مشترک رهبران مقاومت عراق به میزبانی «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء برگزار شد و طی آن علاوه بر رهبر جریان صدر، فرمانده کتائب سیدالشهداء و نماینده دبیرکل عصائب اهل‌الحق حضور داشتند.در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه)، پارلمان عراق در روز (۵ ژانویه)، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد و دولت را به تدوین ساز و کار لازم برای اجرای این طرح ملزم کرد.
در این میان سخنگوی «کتائب حزب الله» عراق گفت: ما در حال آماده شدن برای مقابله با اشغالگران آمریکایی هستیم.«محمد محیی» سخنگوی کتائب حزب الله عراق از شاخه‌های سازمان الحشد الشعبی که در تجاوزهای اخیر آمریکا قریب به ۳۰ نفر از نیروها و فرمانده خود «ابومهدی المهندس» را از دست داد، تاکید کرد که این گروه در حال آماده شدن برای مقابله با نیروهای آمریکایی است. وی در گفت‌وگو با شبکه المیادین تصریح کرد: «ما می‌دانیم نیروهای آمریکایی تلاش دارند برای مدت طولانی‌تری در عراق بمانند؛ اما به طرف‌های رسمی عراق فرصت می‌دهیم تا همه ابزارها برای خروج نیروهای آمریکایی را به کارگیرند.»
خبر دیگر آنکه وزیر خارجه آمریکا به حمله راکتی یک شنبه شب به پایگاه هوایی بلد در بغداد که میزبان نظامیان تروریست آمریکایی است واکنش نشان داد. مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا ر واکنش به حمله راکتی به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد که میزبان نظامیان تروریست آمریکایی است در حساب توئیتری خود نوشت: «از گزارشها درباره یک حمله راکتی دیگر به یک پایگاه عراقی خشمگین هستم. امیدوارم مجروحان سریع بهبود یابند. از دولت عراق میخواهم مسئولان این حمله را که علیه مردم عراق است را پاسخگو کند.» وی در ادامه افزود: «ادامه نقض حاکمیت عراق به دست گروههایی که به حکومت عراق وفاداری ندارند باید پایان یابد.» وی در توئیت دیگری نیز نوشت: با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره ادامه تلاشهای مهم آمریکا و اتحادیه اروپا علیه داعش و همچنین مبارزه با اقدامات مخرب ایران رایزنی کردم. از سوی دیگر عضو پارلمان عراق تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا درباره تحریم عراق در صورت اصرار این کشور به خروج نیروهای آمریکایی را تروریسم جدید آمریکایی خواند. «احمد الکنانی» عضو فراکسیون پارلمانی «صادقون» اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره تحریم عراق در صورت اصرار بغداد بر خروج نیروهای آمریکایی را تروریسمی جدید خواند که با شیوه‌های داعش و القاعده تفاوتی ندارد. الکنانی عضو ائتلاف البناء به رهبری «هادی العامری» در گفت‌وگو با شبکه «دجله» عراق گفت: «نیروهای آمریکا تا پیش از این بهانه می‌آوردند که به درخواست دولت عراق در این کشور هستند؛ هم اینک دولت خواهان اخراج آنهاست و هیچ عذری پذیرفته نیست». خبر دیگر آنکه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» از حمله داعش به مقرهای الحشد الشعبی در مرز عراق و سوریه خبر داد. گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» نزدیک به معارضان،، اعلام کرد که عناصر گروه تروریستی داعش، با پیشروی در مناطق صحرایی، مقرهای نیروهای وابسته به ایران را در روستای «العباس» واقع در حاشیه شهر «البوکمال» با خمپاره، هدف قرار دادند. خبر دیگر آنکه عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق به وجود جاسوس‌هایی وابسته به رژیم صهیونیستی،آمریکا، عربستان و امارات درفرودگاه بغداد اذعان کرد و گفت راه ریشه کنی جاسوسی برای آمریکا، قطع پای این اشغالگران است. از سوی دیگر عضو پارلمان عراق در پاسخ به غرامت‌خواهی رئیس‌جمهور آمریکا از عراق گفت: آقای ترامپ! عراق است که باید از واشنگتن خسارت ۲۰ تریلیون دلاری ناشی از اشغالگری و جنایت کشتار جمعی آمریکا در عراق دریافت کند. «سلام الشمری» عضو ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی الصدر در پارلمان عراق از آمریکا خواست ۲۰ تریلیون دلار غرامت نابودی عراق را به بغداد بدهد.

کد مطلب: 112408
 
Share/Save/Bookmark