داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۴۹
 
 
سونامی در ساموئا با 140 کشته
شمار جان باختگان زلزله ای بسیار قوی که سونامی به همراه داشت و جزایر «ساموئا آمریکن» را در اقیانوس آرام را تکان داد به مرز 150 نفر نزدیک شد.
نماینده «ساموئا» در کنگره آمریکا گفت: شمار قربانیان این سونامی که براثر زلزله هشت ریشتری ساعت 18 سه شنبه به وقت محلی، شکل گرفت از 140 نفر فراتر رفته و هزاران نفر خانه‌های خود را از دست داده اند.شواهد نشان می دهد شمار تلفات در پایان عملیات کمک رسانی افزایش خواهد یافت.«انی فالوماوگا» اضافه کرد: به دنبال زلزله مهیب، امواجی به بلندای پنج و نیم متر در «ساموئا» بلند شد و سنگین ترین خسارت را به این جزایر زد.
جزایر «ساموئا» شامل دو بخش است: کشور «ساموئا» و ساموئای آمریکایی که بخشی از خاک ایالات متحده به شمار می آید و در مجموع 250 هزار نفر جمعیت دارد.بیش تر زخمیان این فاجعه در بیمارستان «لالومانو» در آپیا - پایتخت ساموئا - بستری شده اند و تحت درمان قرار دارند. «تولوتالا مائولا» دبیر کل صلیب سرخ در «ساموئا» نیز تصریح کرد: دامنه خرابی‌ها به اندازه ای است که ماه‌ها طول می کشد تا مردم به خانه‌هایشان برگردند.به گزارش ایسکانیوز، همچنین «توئيلائپا سايلله ماليلگائوي» نخست وزير جزيره آمريکايي «ساموئا» این رخداد جوی را بسیار تکان دهنده خواند. وی گفت: خيلي‌ها در اين سونامی جان خود را از دست داده اند و از مرگ آنان به شدت متاثرم.
دیروز کارشناسان از دو زلزله ديگر با قدرت 6/5 و 8/5 ريشتر در جنوب اقيانوس هند خبر دادند.بر اثر این رخدادها، ده‌ها روستا در سواحل جنوبي اوپولو - بزرگ ترين جزيره ساموئا - زیر سونامي رفتند و تقريبا نابود شدند.پنج ساعت بعد از فاجعه، سخنگوي صليب سرخ اعلام کرد: هشدار درباره سونامي لغو شده است.مرکز لرزه نگاري آمريکا، پیش تر قدرت زلزله مرگبار را که کانون آن در 204 کيلومتري جنوب غرب «ساموئا» بود 3/8 اعلام کرد.
کد مطلب: 27330
 
Share/Save/Bookmark