میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
روحانی در جلسه هیئت دولت:
ملت ایران زانوی آمریکا را شکست
دستور برای سامان دادن بازار مسکن
ملت ایران زانوی آمریکا را شکست
 

رئیس جمهور گفت: «زانو بر گلو» سیاست اساسی آمریکاست اما ملت ایران با پتک اتحاد و وحدت ملی، زانوی آمریکا را در هم شکست. حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه تاب آوری ملت ایران امروز زبانزد است و در تاریخ ما ثبت خواهد شد، اظهار داشت: البته همچنان سلامت مردم برای ما به عنوان مسأله اول است و در زمینه ویروس کرونا به دلیل بازگشایی هایی که در طول دو ماه گذشته انجام شده است، به طور طبیعی باید با احتیاطات بیشتر و خود مراقبتی بیشتر بتوانیم در برابر خطرات احتمالی این ویروس مقابله خود را انجام دهیم.
روحانی با تاکید بر اینکه بازگشایی‌ها از آغاز مشروط به این بود که همه مردم به دستورالعمل‌ها توجه کنند، گفت: البته افزایش بیماران در کرونا که ما در هفته‌های اخیر می‌بینیم، بخشی از آن مربوط به اضافه کردن تست‌های آزمایشگاهی است. یعنی امروز تست بیشتری در سراسر کشور انجام می‌شود و به طور طبیعی شناسایی بیمار هم بیشتر می‌شود و این جنبه منفی ندارد، مردم ما نگران نباشند. ما وقتی زودتر تشخیص می‌دهیم دیگر به مرحله بستری نمی‌رسد و با توصیه‌هایی که انجام می‌شود معمولاً این بیماران سرپایی خواهند بود. وی اضافه کرد: خوشبختانه توانمندی وزارت بهداشت و درمان ما همچنان بسیار بالاتر از فشار این ویروس در کشور است رئیس جمهور بیان کرد: در تماس‌هایی که با سران کشورها داریم، برخی متقاضی صادرات امکانات ضدعفونی و بهداشتی از سوی ما هستند که این کار را انجام می‌دهیم. حمل و نقل شهری اهمیت فراوانی دارد و همه شهرداری‌ها به ویژه شهرداری تهران باید مراقبت‌های زیادی در حمل و نقل داشته باشند. یکی از جاهایی که می‌تواند مشکل آفرین باشد مترو و اتوبوس است که تجمع در برخی از ساعات زیاد است و اگر مردم از وسایل حفاظتی مانند ماسک استفاده نکنند با مشکلاتی مواجه می‌شویم.
وی بیان کرد: نکته دوم که باید تاکید شود این است که مردم ما آگاه هستند که کشور ما از ابتدای سال ۹۷ با یک تحریم شدید بی نظیر از سوی حاکمان کاخ سفید روبرو شد و با رعب و وحشت در برخی از موارد کشورهای دیگر را مجبور به قطع همکاری کردند، بنابراین ما در شرایط ویژه ای از سال ۹۷ هستیم. هم سال ۹۷ و هم سال ۹۸ شرایط ما ویژه بوده است و از اواخر سال ۹۸ هم که این ویروس اضافه شده است شرایط ما شرایط دشوارتری شده است. همه باید توجه کنند که ما در چه شرایطی کشور را مدیریت و اداره می‌کنیم.
رئیس جمهور تاکید کرد: البته ما اصلاً نمی‌خواهیم دولت ما در مسأله حاشیه سازی ها وارد شود. ۱۴ ماه از فرصت ما در دولت باقی مانده که باید همه توان خود را برای حل مشکلات و رفاه مردم و تکمیل طرح‌های نیمه تمام خود بگذاریم. الحمدلله در این روزها از همه کارگران، مهندسین، کارگزاران، مقامات و مسئولین دولتی که تلاش مضاعف می‌کنند تشکر می‌کنم. رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه علیه ایران باعث شده که هر سال ۵۰ میلیارد دلار از درآمد ایران کسر شود و جبران آن سخت است، تاکید کرد: برای روشن شدن معنای آن باید بگویم که کل بودجه امسال ما ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است. در سال گذشته این رقم چهارصد و ۴۸ هزار میلیارد تومان بود. حال ۵۰ میلیارد دلار یعنی ۸۷۰ هزار میلیارد تومان که حدود دو برابر بودجه سال گذشته است.
روحانی تصریح کرد: هر دولتی در دنیا بود در این شرایط به زانو در می‌آمد اما اینکه مردم ما ایستادگی کردند و قوای دیگر همکاری کردند و دولت در صحنه بود و رهبری معظم کمک، همراهی و حمایت کردند، ما امروز شرایط زندگی را شرایط قابل تحمل ولی سخت می‌دانیم. روحانی گفت: من از همه می‌خواهم هر کسی از دولت انتقاد دارد، با زبان روان و راحت بگوید. اما شرایط را در نظر بگیرند و منصف باشند. همانطور که تاکید کردم وارد حاشیه سازی نخواهیم شد و ما هر کاری انجام دادیم را برای مردم تشریح خواهیم کرد. روحانی افزود: نکته دیگر درباره مشکل مردم در امر مسکن است. امروز شرایط مسکن، قیمت و اجاره با شاخص‌های اقتصادی ما منطبق نیست. این موضوع به معنی این است که حرکتی در جامعه است که فضای ناعادلانه‌ای علیه مردم ما که مستاجر بوده و یا می‌خواهند برای خود مسکنی تهیه کنند به وجود آمده و به آنها فشار ناعادلانه می‌آورد. وی اعلام کرد: من در دولت دستور دادم که رئیس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و وزیر راه و شهرسازی، این موضوع را در نظر بگیرند و همه طرح‌های امکان پذیر برای مهار این قضیه را در نظر بگیرند تا فشار را کاهش دهیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت آمریکا همیشه یک دولت بی اعتبار بود، گفت: این دولت بی اعتبار، درماه های اخیر بی اعتبارتر هم شد و در زمینه مبارزه با ویروس کرونا تا امروز بدترین کشور بوده است. بدترین شیوه را برای مدیریت این بیماری انتخاب کرد، بیشترین تلفات را داد و مردم خود را گرفتار کرده و نشان داده است و توانایی لازم برای اداره کشور خود را ندارد. وی گفت: در هفته‌های اخیر خشونت‌هایی علیه مردم خودشان داشته‌اند. یعنی نظامی‌ها و پلیس به دستور کاخ سفید کشتار مردم را در دستور کار قرار داده‌اند.
روحانی با بیان اینکه ملت بزرگ ایران در مواجهه با این سیاست زانوی آمریکا را شکست، افزود: آنها در سال ۹۷ زانوی خود را تا نزدیک حلقوم ملت ایران جلو آوردند، اما ملت ایران زانوی آمریکا را با پتک اتحاد و وحدت ملی در هم شکست. با این حال آمریکا باز هم به دنبال توطئه علیه مردم ایران است.
وی اضافه کرد: از آنجایی که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ در مهر ماه امسال تمام تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برداشته می‌شود، آمریکایی‌ها از الان نسبت به این روز مهم و بلند تاریخ دفاع ایران عصبانی هستند و در حال تهیه قطعنامه هستند و می‌خواهند آن را به شورای امنیت ببرند.

کد مطلب: 114047
 
Share/Save/Bookmark