میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع):
امکان توقیف اموال ۸۰ درصد ملت ایران با پذیرش اف‌ای‌تی‌اف
یکی از مباحث مطرح در اقتصاد بین‌الملل مبحث نهادهای بین‌المللی پولی و بانکی است که در مورد کارکرد و تبعات آن، بین اقتصاددانان دنیا نظرات متفاوت و گاه متناقضی وجود دارد اما چیزی که مشخص است کارکرد سیاسی و نه اقتصادی برخی از این نهادهاست که هر شخصی اگر بدون جهت‌گیری ذهنی به‌سراغ این نهادها برود و بررسی عالمانه‌ای داشته باشد به این مطلب اذعان خواهد کرد. یکی از این نهادها «فتف» است که عملکرد سیاسی و نه اقتصادی این نهاد در مواجهه با کشورها باعث شده است حتی کارشناسانی که تحت شرایطی موافق نهادهای بین‌المللی هستند به‌شدت با فتف مخالفت کنند. لازم به ذکر است تصویب «لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» توسط مجلس شورای اسلامی و تأیید آن توسط شورای نگهبان که هرچند با خواسته و فشار اف‌ای‌تی‌اف آغاز شد اما با پیگیری برخی از نمایندگان دلسوز مجلس نهایتاً خواسته اف‌ای‌تی‌اف که حذف تبصره دو ماده یک این قانون بود در متن نهایی این قانون اعمال نشده است، به همین جهت، پس از پیگیری‌های صورت‌گرفته، در متن نهایی لایحه که دیروز به‌تصویب شورای نگهبان رسید و تبدیل به قانون شد خواسته اف‌ای‌تی‌اف اجرایی نشده است. در این رابطه تسنیم با بهنام طالبی‌طادی پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

وی درباره طرح مجدد اف‌ای‌تی‌اف با این ادعای برخی از کارشناسان در مورد اینکه آشفتگی اخیر کشور توطئه‌ای پیش‌ساخته برای تحمیل قراردادهای ننگینی چون اف‌ای‌تی‌اف است گفت: چنین مسأله‌ای بعید است چراکه متضرر اول وضعیت فعلی اقتصاد کشور جریان طرفداران اقتصاد لیبرالی است و طرح مجدد اف‌ای‌تی‌اف نیز به‌نظر برای فرافکنی و پوششی بر ناکارآمدی تفکر اقتصاد لیبرال در کشور است چراکه برای مرتبه سوم است که تفکر لیبرال در رونق و توسعه کشور ناتوان بوده و حامیان و مشاوران اصلی این تفکر مجبور به استعفا شده‌اند بنابراین به‌دنبال راهی برای فرافکنی هستند.

اف‌ای‌تی‌اف یعنی اطلاعات‌فروشی به دشمن به عوض نامعلوم
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که علت مخالفت بسیاری از کارشناسان با این معاهده چیست گفت: اگر در یک جمله بخواهیم به عمق فاجعه این قرارداد اشاره کنیم باید بگویم بدون اینکه هیچ منفعت تضمین‌شده­‌ای برای کشور حاصل شود به‌صورت داوطلبانه می­‌خواهیم تمامی اطلاعات مالی و تراکنش‌های مالی تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی کشور را در اختیار بیگانگان قرار دهیم و در واقع داریم اطلاعات‌فروشی می‌کنیم در حالی که مابه‌ازای آن قطعی نیست.
طالبی‌طادی با بیان اینکه اف‌ای‌تی‌اف سپری برای پناه‌گیری موقت نسخه ناکارآمد اقتصاد لیبرال است گفت: اگر یک نهاد بین‌المللی وجود داشته باشد که کشورهای مستکبر به مفاد آن پایبند باشند همین نهاد باشسد. پیوستن به نهادهای بین‌المللی این‌چنینی که سراسر عایدی آن برای کشور نشان دادن بی‌پرده اقتصاد کشور برای بیگانگان است کار درستی نیست.
این پژوهشگر اقتصادی با تذکر به اینکه اکنون آمال طرفداران اقتصاد لیبرال پیوستن به سازمان تجارت جهانی است گفت: الفبای تشکیل سازمان تجارت جهانی برداشته شدن تعرفه‌های گمرکی است اما اکنون آمریکا با قلدری برای کالاهای کشورهای مختلف از چین و اتحادیه اروپا گرفته تا ترکیه تعرفه گمرکی وضع می‌کند و این وضع تعرفه مربوط به این دوره نیست اگرچه در این دوره شدت بیشتری گرفته است. حال سؤال این است؛ چه عامل، ابزار و یا سازمانی می‌تواند از حق کشورهای دیگر در مقابل این قلدرمآبی اقتصادی جلوگیری کند؟

مشکوک‌بودن طرح همکاری داوطلبانه با اف‌ای‌تی‌اف با وجود عدم‌توجیه عقلی و اقتصادی پیرامون آن
وی با تصریح به اینکه معنی سازمان‌های بین‌المللی این است که همه در خدمت یک قلدر هستند گفت: یک وقت است که ما با این سازمان‌های بین‌المللی ناچار به همکاری هستیم که با تعامل با نهاد مربوطه کار را جلو می‌بریم اما اینکه به‌صورت داوطلبانه بخواهیم اطلاعات مالی کشور را در اختیار آنها قرار دهیم در صورتی که هیچ ضرورتی ما را به این کار وادار نمی‌کند و توجیه عقلانی و اقتصادی درستی نیز برای آن وجود ندارد کمی مشکوک به‌نظر می‌رسد. این استاد دانشگاه اضافه کرد: تمام افراد اعم از دولتمردان و نمایندگان خانه ملت که موافق اف‌ای‌تی‌اف به‌بهانه شفافیت هستند اگر واقعاً این‌قدر به شفافیت علاقه‌مند هستند ابتدا فیش‌های حقوقی خود را برای روشنگری در دید مردم قرار دهند.
طالبی‌طادی با ابراز اینکه هیچ مدیر دولتی علاقه ندارد تا میزان دریافتی او رسانه‌ای شود گفت: چگونه برای خود نمی‌پسندید که میزان حقوق دریافتی‌تان مشخص شود اما برای ملت نسخه‌ای را تجویز می‌کنید که نتیجه‌اش در مرئی گذاشتن هر تراکنش مالی ملت برای این کارگروه است و اف‌ای‌تی‌اف می‌تواند براساس آن به‌ هر بهانه‌ای ملت را بازخواست کند که "چرا این تراکنش را انجام دادی؟".

مبهم ‌بودن ابزار دولت برای احقاق حق ملت
وی با هشدار به اینکه براساس اف‌ای‌تی‌اف امکان محاکمه هر فردی حقیقی و حقوقی وجود دارد گفت: اگر شخصی به‌عنوان عضوی از افراد ملت که دولت ایران به‌عنوان نماینده این ملت موظف است پاسدار حقوقش باشد فردا روزی به‌وسیله این نهاد در تراکنش‌های مالی به هر بهانه وارد یا ناواردی مجرم شناخته شد دولت با چه ابزار و اهرمی می‌خواهد که از این شخص دفاع کند.
این استاد دانشگاه افزود: بهانه آنها برای محاکمه ملت ایران نیز فراهم است چراکه اکنون در لیست گروه تروریست آنها (SDN) بیش از چند بانک و دانشگاه کشور، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات وجود دارد که بر این اساس می‌توان گفت: براساس مفاد اف‌ای‌تی‌اف امکان محاکمه و ضبط اموال هشتاد درصد ایرانی‌ها وجود دارد. 

کد مطلب: 105641
 
Share/Save/Bookmark