میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
چرا ایران کمک امریکا برای مقابله با کرونا را نپذیرفت
جیب بری ترامپ به روش سخاوتمندانه
هنگامی که کرونا وارد مرزهای کشورمان شد و هنوز کشور امریکا درگیری خاصی با این بیماری نداشت...

هنگامی که کرونا وارد مرزهای کشورمان شد و هنوز کشور امریکا درگیری خاصی با این بیماری نداشت، دولت ترامپ در اقدامی متظاهرانه پیشنهاد کمک به مردم ایران را ارائه کرد، پیشنهادی که از سوی کشورمان پذیرفته نشد .
در آن زمان رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی خود تاکید کردند : «آمریکا بدترین و شرورترین دشمن ماست و هرکمکی که به کشور ما ارائه کند، منجر به ابقای این ویروس٬ تسریع در گسترش و جلوگیری از نابودی آن می‌شود.»
به این ترتیب رهبری به خوبی اهداف دولت ایالات متحده را توصیف کرد و نشان داد که ایران حاضر نیست به هر قیمتی وامدار دشمنان این کشور شود .
اگر چه قبل از فرمایشات مقام معظم رهبری عده ای این اقدام را فرصتی برای رفع تحریمها و بازگشت به میز مذاکره و برجام فرض و عنوان کردند که سخنانی که طرفین ایرانی و آمریکایی در روزهای گذشته عنوان کردند، می‌تواند بهانه‌ای شود تا تبدیل به گام‌هایی دیگر برای هرگونه مراوده سیاسی شود.
این گروه تاکید داشتند که ایالات متحده به مرور زمان در حال حس کردن تبعات این بیماری است و شاید به مرور زمان سیاستمداران این کشور متوجه جدی بودن این قضیه شوند. طرفین به جای اظهارنظرهای احساسی و مقابله شدید و لحظه‌ای می‌توانند با بررسی پیشنهادها و ایجاد فرصت، اینگونه تنش‌ها را در راستای ایجاد صلح بیشتر در جهان به‌کار گیرند.
چنین اظهار نظرهای درحالی عنوان می شد که امریکا در مدت ۴ دهه امتحان خود را به مردم ایران پس داده است .
حتی اگر به سالهای گذشته هم نگاهی نداشته باشیم و تنها نگاهی به روی کارآمدن دولت ترامپ داشته باشیم خواهیم دید که تجربه عبرت آموز و پرهزینه برجام و اقدام جنایتکارانه دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، تحریمهای متعدد حتی در شرایط شیوع بیماری کرونا و .... نشان می دهد، که این کشور هیچگاه دلسوز مردم ایران نبوده است .
این را همه می دانند که دغدغه آمریکا ایجاد صلح در جهان نیست . دولتی که حامی اصلی داعش، گروهک منافقین، رژیم صهیونیستی، آل سعود و...است، قطعا کوچکترین دغدغه ای برای صلح ندارد.
بنابراین دلیلی وجود ندارد که ایران از یک سوراخ چندین بار گزیده شود.

کمک پیکش، تحریمها را بدارید
یشنهاد کمکی که ایالات متحده به ایران داد و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از آن صحبت کرد در وهله اول بسیار توهین‌آمیز بود . میزان این کمک حدود ۱۰۰ میلیون دلار بود و شامل چند کشور می شد که ایران یکی از آنها بود . در نهایت این کمک واشنگتن از چند میلیون دلار فراتر نرفته و در قالب تجهیزات دست دوم و بی‌فایده آمریکایی ارائه می شد که مردم کشورمان نیازی به آن ندارند.
در این میان تحریم های امریکا علیه ایران ، کشور را با مشکلاتی در زمینه تهیه دارو و کمک های بهداشتی در روزگار کرونا رو به رو کرده است .
بنابراین اگر واقعاً دولتمردان امریکایی تصمیم به کمک دارند، نیازی نیست که دست در جیب خود کرده و حاتمی بخشی کنند .
کافی است که تحریمهای ظالمانه خود برعلیه مردم ایران متوقف کند و مردم ایران خود می توانند از طریق اموال بلوکه شده خود در کشورهای مختلف تجهیزات و داروهای مورد نیاز را خریداری و گره از مشکلات خود بگشایند .
ایرانی ها میلیاردها دلار پول بلوکه شده در کشورهای مختلف دارند و مردم محتاجی نیستند که آمریکایی ها بخواهند صدقه برای آنها ارسال کنند. 

فریب کاری
قاعدتاً اگر کسی بخواهد کمکی انجام دهد، منتظر درخواست طرف مقابل نمی ماند، کما اینکه دیدیم بسیاری از کشورهای جهان در کانال مجامع بین المللی کمک های خود را برای ایران ارسال کردند. همچنین در زمان بحران ها ایران هم از کانال مجامع بین المللی برای آنها کمک ارسال کرده بوده و می کند.
زمانی که چینی ها به کرونا مبتلا شدند، ایرانی ها برای آنها کمک ارسال کردند و این به این معنای آن نبود که چینی ها محتاج کمک ایران بودند، بلکه ایرانی ها خواستند به چینی ها بگویند که ما هم با شما هم درد و در این مصیبت با شما شریک هستیم و هر آنچه از دستمان بر می آید انجام می دهیم. در آن زمان ایرانی ها صبر نکردند تا چینی ها از آنها کمک بخواهند.
از سوی دیگر زمانی که طوفان کاترینا به برخی مناطق ایالات متحده اصابت کرد هلال احمر ایران بدون کوچکترین درنگی کمک های خود را برای مردم آمریکا عرضه کرد، صبر نکردند که آمریکایی ها تقاضای کمک کنند.
بنابراین آنچه که امریکا برای آن تلاش می کند، ارتقاء و بهبود بخشی چهره خود در افکار عمومی است. خمیرمایه این سیاست امریکا رسیدن به این هدف است که نشان دهد با توجه به اینکه کرونا متوجه مردم کشور است، مشکلی با ملت ایران ندارند و مشکلات به مسئولین و تصمیمات آنها در زمینه های مختلف بر می گردد .
آنها از تحریم های خود علیه ایران عقب نشینی نمی کنند و با پیشنهاد کمک در صدد هستند تا به دیگر کشورها بگوید آن کسی که کمک ها را رد کرد، ایران بوده است.
اینکه امریکا می گوید من دارو و پول به ایران می دهم اما می خواهم خودم هم بر روند کار نظارت داشته باشم ، برای مردم ایران پذیرفتنی نیست .
اگر ایران چنین اجازه ای به واشنگتن بدهد ، ممکن است افکار عمومی جهان به سمتی که انها می خواهند هدایت شده و ایران متهم به عملکردی لجبازانه در جهان شود .

کمک برای پیروزی در انتخابات
ترامپ همچنین نیز به دنبال استفاده ابزاری از کرونا برای انتخابات ۲۰۲۰ است و حتی گفته شده او به دنبال رونمایی از واکسن کرونا در آستانه برگزاری انتخابات است.
این موضوع نشان می دهد که ترامپ با رویکرد تاجر مسلکی خود به دنبال بهره برداری از هر موضوع انسانی و غیرانسانی است که هدف برای او وسیله را توجیه می کند.
این روند در مقامات دولت ترامپ به خوبی مشاهده می شود . مردم ایران دیدند که زمانی که دولت چین در حال مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کشورش بود ، «ویلبر راس» وزیر تجارت آمریکا از شیوع ویروس «کرونا» در چین ابراز خرسندی کرده و گفته بود که انتشار این ویروس می‌تواند تولیدکنندگان آمریکایی را مجاب کند که خاک چین را ترک کرده و تولید محصولاتشان را در داخل آمریکا و با به‌کارگیری نیروی کار آمریکایی، انجام دهند.
این درحالی است که امریکا علناً اعلام دشمنی با چین نکرده است ولی در مورد ایران بارها کشورمان را تهدید به جنگ کرده و با تاکید بر اینکه فعالیت های کشورمان با سیاست های این کشور در منطقه منطبق نیست ، تحریمهای سختگیرانه ای را به مردم ایران تحمیل کرده است .

چرا باید به دشمن اعتماد کرد
از سوی دیگر سوال اینجاست که چرا باید ایرانیان به دولتی اعتماد کنند که از هرگونه دشمنی در حق آنها دریغ نکرده است .
همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز مبعث با قدرت بی اعتمادی مطلق خود را به امریکایی ها اعلام و کمک آمریکا را خطرناک دانستند، می توان دریافت که ایران نمی تواند با دشمنی که دشمنی خود را پنهان نمی کند ، به تعامل برسد.
در حال حاضر بسیاری از مخالفان کشورمان در کابنیه ترامپ می گویند که ویروس کرونا ایران را ضعیف کرده و زمان مناسبی برای حمله به ایران است!
نباید فراموش کرد که هنوز بحث و جدل بر اینکه ویروس کرونا در آزمایشگاه های وابسته به ارتش و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تولید شده بسیار زیاد است و مشخص نیست که آمریکایی ها واقعا می خواهند برای ایرانی ها کمک بفرستند و یا اینکه تلاش دارند ویروس را بیشتر در ایران منتشر کنند.
این درحالی است که آمریکایی ها سالهاست که نه فقط روی تولید میکروب ها و ویروس ها و سلاح های بیولوژیک سرمایه گذاری می کنند بلکه حاضر نشدند هیچ معاهده بین المللی ای که این تسلیحات را منع می کند امضا کنند.
ایرانی ها هنوز تجربه دریافت خون های آلوده به ایدز از فرانسه و یا داروهای تاریخ گذشته و آغشته به اورانیوم سرطان زای اروپایی در دوران جنگ ایران و عراق را به خاطر دارند و هیچ بعید نیست که آمریکایی ها هم بخواهند همان کار را با ایرانی ها انجام دهند.

شروع از خود
در این میان مردم کشورمان معتقدند که بایستی امریکا از خود شروع کند .
در حال حاضر دولت ترامپ در مقابله با کرونا ناکام بوده و اطلاعات رسیده از ایالت‌های آمریکا حاکی از شرایط وخیم آنها در برابر شیوع ویروس کرونا٬ است. آمریکا در صدر جدول بیشترین مبتلایان به کرونا قرار دارد و هر روز خبر از اعتراض کادر پزشکی و مردم نسبت به وضعیت مقابله با این بیماری در رسانه ها منتشر می شود .
نتایج نظرسنجی جدید پولیتیکو/مورنینیگ کنسالت نیز نشان داد اکثر مردم آمریکا عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور را در مقابله با ویروس کرونا ضعیف ارزیابی می‌کنند.
۴۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اقدامات دولت آمریکا را در مواجهه با بحران فعلی کرونا ناکافی دانستند.
از سوی دیگر براساس نظرسنجی مشترک «اِی بی سی نیوز» و «ایپسوس» ، کمتر از نیمی از آمریکایی‌ها یعنی ۴۴ درصد بر این باور هستند که زندگیشان تا ماه ژوئن به حالت عادی بازمی گردد. ضمن این که از هر ۱۰ آمریکایی بیش از ۹ نفر می‌گویند که کرونا زندگی عادی آن‌ها مختل کرده است.
چنین رویکردی نشان می دهد که دولت امریکا حتی نمی تواند اقدامات مورد نیاز امریکایی ها را در مقابل شیوع انجام دهد و لوازم مورد نیاز کادر پزشکی را تامین کند ، تاجایی که ترامپ از مردم می خواهد ماسک های خود را چندین بار بشویند و استفاده کنند .
از این رو بهتر است که دولتمردان امریکا به فکر مردم ایران نبوده و نگاهی به مردم کشورشان داشته باشند ، مردم ایران در مقابل مشکلات مانند کوه استوار هستند و عزم و اراده همگانی ایرانیان برای کنترل این بیماری و شکست این ویروس هرروز بیشترمی‌شود. آنها می دانند امریکا برای شیطان هم پاپوش می دوزد و امید بستن به دولتمردان این کشور بخیه به دوغ زدن است . 

نویسنده:کتایون مافی

کد مطلب: 113246
 
Share/Save/Bookmark