میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
پیام‌های یک سفر دوره‌ای
یمن سرزمینی است که در طول ۱۸ ماه آتی نام خود را به عنوان ملتی آزادیخواه و مقاوم در برابر...

یمن سرزمینی است که در طول ۱۸ ماه آتی نام خود را به عنوان ملتی آزادیخواه و مقاوم در برابر مجموعه‌ای از متجاوزان به سرکردگی آمریکا و سعودی ثبت کرده است. جهانیان اذعان دارند وحدت و یکپارچگی یمنی‌ها در مبارزه با تروریسم و ائتلاف آمریکایی – سعودی الگویی برای سایر ملت‌هاست که از اشغالگری و تجاوز بیگانگان رنج می‌برند. شاید به همین دلیل است که دشمنان یمن به رغم شکست‌های گسترده همچنان به ادامه جنگ می‌پردازند تا با بالابردن آمار تلفات انسانی از آگاهی جهانی از دستاوردهای ملت یمن جلوگیری نمایند.
 یکی از مهمترین دستاوردهای یمنی‌ها را تشکیل شورای ملی برای اداره امور کشور و آغاز به کار پارلمان پس از ۱۸ ماه تعطیلی تشکیل می‌دهد. نکته قابل توجه در باب اقدامات شورای ملی انجام سفرهای دوره‌ای است که به کشورهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای صورت می‌گیرد. هیأتی از نمایندگان انصارالله به ریاست محمد عبدالسلام، دیروز دیدارهای خود را با مسئولان سیاسی و نظامی عراق انجام خواهد داد. هیاتی از جنبش انصارالله یمن در نخستین ایستگاه از یک تور دیپلماتیک و سفر به چند کشور منطقه و آمریکای لاتین وارد بیروت پایتخت لبنان خواهد شد. 
حال این سوال مطرح می‌شود که هدف از این سفرها چیست و چه دستاوردهای برای یمن به همراه خواهد داشت؟ پیش از پاسخ به این سوال پذیرش این هیات از سوی کشورهای دیگر نشانگر رویکرد جهانی به شورای ملی و عدم رسمیت داشتن دولت فراری و وابسته به سعودی منصور هادی است. در اصل این اقدام نشان می‌دهد که کشورهای دیگر نیز به حقایق جاری در یمن پی برده و جریان‌های مردمی همچون انصارالله را محور رهایی بخش یمن از بحران‌ها می‌دانند. این پذیرش را گام جهانی برای تایید عملکرد گروه‌های یمنی در حذف دوست دست نشانده و غیر مردمی منصور هادی می‌توان ارزیابی نمود.
 نکته دیگر آنکه این پذیرش نشانگر عدم تمکین کشورها به خواسته‌های سعودی علیه مردم یمن است. سعودی با دلارهای نفتی و رایزنی‌های گسترده به دنبال افزایش متحدان علیه یمن بوده است حال آنکه اقدام کشورها در پذیرش شورای ملی اعلام مخالفت آشکار با طراحی و عملکردهای سعودی در قبال یمن. این امر نه تنها شکست سعودی در یمن است بلکه انزوای منطقه‌ای و جهانی سعودی را بیش از پیش آشکار می‌سازد. نکته مهم در باب این سفرها تلاش‌های شورای ملی با محوریت انصارالله برای ایجاد زمینه‌های سیاسی برای پایان بحران یمن است. به عبارتی این سفرها نشان می‌دهد که انصارالله صرفا به دنبال گزینه نظامی نمی‌باشد بلکه راهبرد سیاسی اولویت آن است و تلاش دارد تا از ظرفیت‌های جهانی برای پایان بحران کشورش و نیز برخورداری از ظرفیت‌های جهانی برای رفع درد رنج مردم و بازسازی یمن بهره گیرد.

کد مطلب: 96767
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark