میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۲
 
 
شلیک کور به «امنیت» کشور
حادثه تروریستی صبح دیروز در تهران که به شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنان روزه‌دار انجامید...

حادثه تروریستی صبح دیروز در تهران که به شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنان روزه‌دار انجامید - هرچند یک حرکت کور و بزدلانه به شمار می‌آید - اما از مناظر مختلف قابل تأمل و بررسی است.
ایران اسلامی با گذر از بحران‌های داخلی دهه ۶۰ و همچنین ۸ سال دفاع مقتدرانه و عزت‌مندانه در برابر تجاوز نظامی عراق و بیش از ۸۰ کشور حامی و پشتیبان رژیم بعث، در دو دهه اخیر نمادی از «ثبات» و «آرامش» در کشورهای جهان به شمار می‌آید.
جهان امروز به این واقعیت اذعان دارد که ایران اسلامی از باثبات‌ترین و امن‌ترین کشورهای جهان است. سالانه تعداد قابل توجهی از گزارشگران و خبرنگاران رسانه‌های معتبر جهان به تهران و شهرهای مختلف کشورمان سفر کرده و می‌کنند. آنان نیز گزارش‌های مستندی از این واقعیت غیر قابل انکار را فراروی چشمان مضطرب و اذهان ناآرام مردم کشورهای خود و دیگر کشورها قرار داده و می‌دهند.
بنابراین مهمترین و اولین هدف از این حمله کور را باید شلیک به «امنیت» مثال‌زدنی و غیرقابل انکار «ایران مقتدر هسته‌ای»‌ دانست.
همچنان که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در فرمایشات اخیر خود در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین(ع) با تبیین اهداف دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی فرموده‌اند: «..... دشمن سه هدف کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت را در دستور کار خود قرار داده است که هدف کوتاه مدت آن‌ها برهم زدن امنیت کشور و ایجاد آشوب و فتنه است...»
اما چرا دشمن به امنیت ایران اسلامی چشم‌دوخته و می‌کوشد به انحای مختلف این امنیت را خدشه‌دار کند؟ پاسخ به این سوال زمان و فرصت دیگری را می‌طلبد اما به اختصار می‌توان نوشت که «امنیت»، «آرامش» و «اقتدار» سه ضلعی کارآمدی از قدرت بلامنازع ایران اسلامی در تعاملات منطقه‌ای و جهانی را در معرض دیدگان جهانیان قرار داده است. ایران نقشی اثرگذار و محوری را در میادین مختلف سیاست برعهده دارد و جهان سیاست بر این نقش تأکید موکد دارد.
از دیگرسو، بسیاری از تحلیلگران و صاحب‌نظران منصف جهان سیاست از ایران اسلامی به عنوان یکی از قدرت‌های برتر سال‌های آینده جهان نام می‌برند و در مقابل از انزوا و فروپاشی قدرت‌‌‌هایی مانند آمریکا خبر می‌دهند.
اما نکته مهم و قابل توجه این که ایران مقتدر و با ثبات در حالی خود به قدرت برتر منطقه و جهان تبدیل می شود که موجی از تحرکات نظامی و امنیتی در کشورهای اطراف ایران اسلامی صورت گرفته و می‌گیرد.
افکار عمومی کشورهای همسایه، منطقه و جهان از یک‌سو به صورت مستمر اخباری از درگیری‌های نظامی و ناامنی‌های داخلی را می‌بینند و می‌شنوند و از دیگرسو، رشد و بالندگی ایران اسلامی را در تحقق آرمان‌ها و اهداف متعالی در سایه اقتدار و امنیت و ثبات خود به نظاره نشسته‌اند.
نظام سلطه برای برهم‌زدن سه ضلعی قدرت بلامنازع ایران به تکاپو افتاده است و حادثه تلخ تروریستی دیروز گواهی بر این واقعیت است. اما ایران اسلامی که خود بزرگترین قربانی پدیده شوم تروریسم است و داغ ۱۷ هزار شهید را در این میدان برسینه دارد، تنها کشوری است که به برکت همدلی‌، همراهی و وحدت کلمه مسئولان و مردم خود با اقتدار و امنیت مثال‌زدنی در مسیر رشد و بالندگی به پیش‌ می‌رود و با حضور مستشاری خود در کشورهای منطقه مانع از تحقق اهداف نظام سلطه می‌شود.
افکارعمومی جهان امروزه آشکارا می‌بیند که چگونه دشمنان ایران اسلامی همواره برای ایجاد ناامنی و شکل‌گیری و استمرار «خط بحران» در ایران اسلامی سناریوها و تئوری‌های متنوعی را طراحی و عملیاتی نیز کرده‌اند اما در برابر دژ مستحکم هوشمندی و بصیرت رهبر فرزانه انقلاب، همدلی و همراهی دولتمردان و آحاد جامعه، زانو زده‌اند.
طبعاً نظام سلطه و کشورهای مرتجع منطقه امنیت مقتدرانه و ثبات و آرامش مثال‌زدنی ایران مقتدر را بر‌نمی‌تابند و به انحای مختلف درصدد ایراد خدشه به این چهره مثال‌زدنی جهان امروز برآمده‌اند.
دشمن در تلاشی مذبوحانه می‌کوشد تا دامنه ناامنی‌ها و ناآرامی‌ها را به مرزها و بعضا داخل مرزهای ایران سوق دهد تا به زعم خود مانع از شکل‌گیری الگویی کارآمد از وحدت کلمه و همدلی و همراهی مردم و مسئولان در اذهان عمومی جهان شود. اما بصیرت و آگاهی مسئولان و آحاد جامعه مانع از تحقق این رویای دیرینه نظام سلطه خواهد شد. 

محمد کریمی

کد مطلب: 99557
 
Share/Save/Bookmark