میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۸
 
 
پیام گروه‌های عراقی در سالگرد شهادت فرماندهان مقاومت
آمریکا با خفت از عراق خارج خواهد شد
آمریکا با خفت از عراق خارج خواهد شد
 

آمریکا با بحران‌سازی امنیتی و اقدام علیه گروه‌های مقاومت عراقی در حالی به دنبال عدم اجرای مصوبه پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای خارجی از این کشور است که، ملت و نیروهای امنیتی و نظامی عراق در سالگرد شهادت فرماندان مقاومت تاکید کردند که آمریکا با خفت و زبونی و التماس کنان مجبور به فرار از این کشور خواهد شد.
آمریکا در حالی با ترور فرماندهان مقاومت از جمله سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس به دنبال ادامه اشغال عراق بود که پیامد این ترورها، جدی‌تر شدن عزم عراقی‌ها برای اخراج نیروهای آمریکایی بود که مصوبه پارلمان عراق از آن جمله اقدامات بوده است. اکنون در سالگرد شهادت فرماندهان مقاومت، گروه‌ها و ملت عراق تاکید دارند که آمریکا گزینه‌ای جز خروج از عراق آن هم در شرایطی که برای امنیتشان التماس خواهند کرد، نخواهند داشت. در همین چارچوب سخنگوی جنبش النجباء عراق گفت، دنیا شاهد دومین شکست نیروهای اشغالگر آمریکا در اراضی عراق طی یک دهه آینده خواهد بود. «نصر الشمری» در حساب توییتری خود به روز ماندگار در حافظه مردم عراق اشاره کرد که در آن اشغالگران آمریکایی شکست خورده و باخفت در نتیجه حملات و عملیات نیروهای مقاومت مجبور به ترک خاک عراق می‌شوند و برای خروج امن از این کشور التماس می‌کند.او نوشت: «همانند این روز بزودی خواهد آمد و دنیا شاهد دومین شکست نیروهای اشغالگر آمریکا در اراضی عراق طی یک دهه آینده خواهد بود».پارلمان عراق ۱۵ دی ماه سال گذشته، دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی، به طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق رأی مثبت داد و خواستار اجرای این مصوبه شد.اخیرا سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت که نظامیان آمریکا در سال ۲۰۱۳ بر اثر عملیات گروه‌های مقاومت، مجبور به ترک عراق می‌شوند و برای اینکه فرصتی برای خروج امن پیدا کنند، به سردار سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی التماس کرده‌اند تا این گروه‌ها عملیات خود را متوقف کنند
از سوی دیگر «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشدالشعبی، در گفت‌و‌گو با «المسیره»، بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق تأکید کرد.رئیس سازمان الحشدالشعبی ادامه داد:‌ «با یاری خداوند،‌ در روزهای آینده شاهد اجرایی شدن مصوبه در واقعیت خواهیم بود».
همچنین العامری رئیس ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق با تأکید بر لزوم اخراج عناصر تروریست آمریکایی از این کشور، گفت که اعتراضات اکتبر سال ۲۰۱۹، طرح مشترک آمریکا و رژیم بعث بود تا جنگ شیعی-شیعی راه بیاندازند.این مسئول الفتح خاطر نشان کرد: «خواسته ما، برقراری حاکمیت ملی و اخراج نیروهای خارجی از عراق است... نمی‌توان پذیرفت که حاکمیت عراق نقض شود... ملت مخالف باقی ماندن این نیروها هستند». همچنین «مهدی تقی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق تأکید کرد که نیروهای خارجی باید از این کشور اخراج شوند.خبر دیگر از عراق آنکه یک کاروان لجستیکی ائتلاف آمریکایی در نزدیکی مرز کویت با عراق هدف انفجار بمب کنار جاده‌ای قرار گرفت. همچنین یک منبع امنیتی در الانبار عراق از پرواز هواپیماهای نظامی آمریکا بر فراز القائم در غرب الأنبار به سمت نوار مرزی عراق و سوریه خبر داد.
از سوی دیگر برهم صالح رئیس‌جمهور عراق ، گفت که عراق در خصوص حفظ حاکمیت خود مماشات نمی‌کند. لازم به ذکر است مردم عراق نیز در مناطق مختلف از شیعه و سنی، ضمن گرامی داشت یاد فرماندهان مقاومت، بر لزوم پایان اشغال کشورشان توسط بیگانگان تاکید و خواستار اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از کشورشان شدند.

کد مطلب: 116676
 
Share/Save/Bookmark