میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۷
 
 
آیا‭ ‬نمکی ‭ ‬ناگفته‌هایی‭ ‬دارد؟
آیا‭ ‬نمکی ‭ ‬ناگفته‌هایی‭ ‬دارد؟
 

وزیر بهداشت پیشنهاد داد تا درباره منشأ ویروس کرونا در ایران در یک جلسه غیر علنی مجلس توضیح دهد.
دکتر سعید نمکی با بیان اینکه اولین مورد بیماری کرونا ۳۰ بهمن ماه تشخیص قطعی داده شد، گفت: الان زمان مبارزه تمام عیار با این ویروس و نه شناسایی منشأ آن است. در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش راهکارهای مقابله با بیماری کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه، از دست رفتن تعدادی از هم وطنانمان به علت شیوع بیماری کرونا را تسلیت گفت و افزود: بنده پس از نماز صبح تا ساعت ۲ بامداد در جلسات متعددی شرکت می‌کنم، امروز نیز در جلسه اپیدمیولوژیک حضور داشتم و به همین دلیل با تأخیر در جلسه علنی حضور یافتم.
وی در تشریح اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا، افزود: اولین گزارش‌ها از اپیدمی بیماری کرونا از شهر ووهان چین دریافت شد، بلافاصله وزارت بهداشت تشکیل جلسه داد و برنامه‌هایی برای مقابله با ورود بیماری کرونا تدوین شد.
وی گفت: در پاییز سال ۹۸ اپیدمی آنفلوانزا را داشتیم، بعد از آن در زمستان ۸ مورد آنفلوانزای نوع B گزارش شد. در ادامه دو مورد ابتلای متفاوت به آنفلوانزا از شهر قم گزارش شد که شک ما را برانگیخت. صبح روز ۳۰ بهمن در جلسه هیئت دولت اعلام کردم که شب گذشته دو مورد مشکوک به کرونا در شهر قم داشته‌ایم. تا ظهر روز ۳۰ بهمن مشخص شد که این دو مورد قطعاً کرونا بوده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد منشأ بیماری کرونا نیز گفت: آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی در این مورد صحبت کنم. ۲۳ تیم اپیدمیولوژیست وزارت بهداشت مشغول بررسی شیوع این بیماری هستند، آنچه در قم و گیلان اتفاق افتاد دو مقوله جداگانه است که آمادگی دارم در جلسه غیرعلنی این موضوع را توضیح دهم. نمکی تصریح کرد: امروز زمان ریشه یابی منشأ نیست، بلکه زمان مبارزه تمام عیار با این بیماری است، زیرا تمام سرزمین ما درگیر این بیماری شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران این است که حتی یک بیمار در اوجِ پیکِ بیماری پشت بیمارستان‌ها سرگردان نماند اما بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا در مقابله با کرونا زانو زدند.
نمکی با اشاره به اینکه ما در طرح تحول سلامت تعداد تخت‌های بیمارستانی را افزایش دادیم، گفت: البته یکی از عوامل اصلی موفقیت ما تاکنون حمایت‌های مقام معظم رهبری از برنامه ملی مقابله با کرونا بوده که ایشان حمایت‌هایشان بی‌نظیر بوده است.
وی ادامه داد: همچنین دولت و دستگاه‌هایی چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، نیروی انتظامی، بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک‌های بسیار زیادی کردند تا ما به یک نقطه مطلوب رسیدیم.
نمکی بیان کرد: علیرغم اوج تحریم‌ها، ما در زمینه مدیریت کرونا اقدامات قابل قبولی انجام داده‌ایم و کسی باور نمی‌کرد که ما در شرایط سخت تحریم و با وجود اینکه لوازم بهداشتی چون ماسک را در فرودگاه فلان‌جا مصادره می‌کردند و اجازه نمی‌دادند به ایران بیاید، ما توانستیم مقابله عزتمندانه‌ای با کرونا داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین عوامل توفیق ما در مبارزه با کرونا، وفاق و همدلی ملی با پشتوانه مقام معظم رهبری بوده است، اظهار داشت: ما در این مدت مدارس، دانشگاه‌ها، نماز جمعه، حرم‌های مقدس امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س)، اعتکاف و سفرهای راهیان‌نور را تعطیل کردیم و همه از این تصمیم تبعیت کردند که حاصل این همدلی منجر به مدیریت بیماری کرونا شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل توفیق ما غربالگری عمومی است، ادامه داد: این اقدام منجر به کاهش تعداد آمار بیماران کرونا شد چرا که از این طریق بیماران مبتلا به کرونا سریعاً شناسایی شدند. نمکی تصریح کرد: ممکن است برخی این سوال را از ما داشته باشند که چرا آمار کرونا رو به افزایش است؟ باید پاسخ دهیم که ما از طریق غربالگری، بیماران را در مراحل پایین‌تر بیماری، شناسایی و از مابقی جدا کردیم و به دلیل افزایش رسیدگی‌ها، شاهد کاهش میزان مرگ و میر مبتلایان به بیماری کرونا هستیم.
وی با بیان اینکه در روزهای آینده قطعاً شاهد اتفاقات خوشایندتری در مقابله با کرونا خواهیم بود، گفت: خوشبختانه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ما در همه استان‌ها خالی است و امروز ما در دنیا از نظر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در رتبه ۷ و از نظر تعداد مرگ و میر در رتبه ۶ قرار داریم که هر روز به سمت مطلوب‌تر شدن در حرکت هستیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ما طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را در گام اول دنبال کردیم و در گام دوم طرح فاصله‌گذاری هوشمند در دستور کار است، گفت: ما باید فاصله‌گذاری‌ها را استمرار دهیم تا مبادا افراد مبتلا به بیماری کرونا در کنار دیگر افراد قرار گیرند. وی بیان کرد: نکته قابل توجه دیگر آن است که ما با جنگ اقتصادی روبرو هستیم و بر این اساس نمی‌توانیم تولید و صنعت را تعطیل کنیم و به همین دلیل فاصله‌گذاری هوشمند را تدوین و به همه دستگاه‌ها ابلاغ کردیم تا هم کرونا مدیریت شود و هم از لحاظ اقتصادی دچار فروپاشی نشویم. نمکی تأکید کرد: هیچ پدیده‌ای برای اقتصاد کشور، سهمگین‌تر از طولانی‌تر شدن مدت کرونا نیست و ما باید کاری کنیم که در حداقل زمان، بیماری کرونا مهار شود و امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه بتوانیم به یک مرحله مهم در مقابله با این بیماری برسیم.
‭ ‬رحمانی‌فضلی‭:‬روند‭ ‬ابتلای‭ ‬مردم‭ ‬به‭ ‬‮«‬کرونا‮»‬‭ ‬دربسیاری‭ ‬ازاستان‌ها‭ ‬روبه‭ ‬کاهش‭ ‬است
عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزییر کشور نیز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با بیماری کرونا، اظهار داشت: وزارت کشور همه تصمیماتی را که در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته می‌شد، هماهنگی بین مسئولان ملی و استانی را در دستور کار قرار داد و همه به این مسئله واقف هستیم که در شرایط فعلی، همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی نسبت به این مسئله توجه و شناخت مکفی دارند و هماهنگی‌ها بسیار خوب است. وزیر کشور با اشاره به طرح کاهش فاصله اجتماعی، گفت: با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم در این راستا انجام شد که تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز تجمع جمعی از جمله این موارد است و ما هماهنگی‌های لازم را در این راستا انجام دادیم.
رحمانی‌فضلی بیان کرد: همه مردم و مسئولان با هماهنگی و همکاری بسیار خوبی که داشتند، باعث شدند که ظرف این مدت شرایط مناسب‌تری را در کنترل بیماری کرونا داشته باشیم و لازم است از نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، وزارت بهداشت و درمان، شهرداری‌ها، فرمانداران و استانداران که اقدامات قابل توجهی انجام داده‌اند، تشکر کنم. وی بیان کرد: حدود ۱۳۵۸ شهر داریم که در تمام این شهرها اقدامات لازم از جمله ضدعفونی کردن معابر و همچنین رعایت نکات بهداشتی مورد توجه قرار گرفته است. وزیر کشور با بیان اینکه البته ما در کنار انجام وظایف خود برای مقابله با کرونا باید دیگر وظایف خود را هم مورد توجه قرار می‌دادیم، گفت: ما در حوزه امنیتی، اقتصادی و اجتماعی وظایفی داریم که این اقدامات را انجام دادیم و یکی دیگر از مسائلی که ما باید مورد توجه قرار می‌دادیم، رسیدگی به مباحث بحرانی مثل سیل بود و همچنین مباحثی در حوزه مرزها وجود داشت که وزارت کشور اقدامات خود را در این راستا انجام داد
وی با اشاره به اینکه روند ابتلای بیماران به کرونا در بسیاری از استان‌ها رو به کاهش است، افزود: بنده درباره وضعیت استان گیلان جویا شدم که طبق گزارش‌های واصله، آنان گفتند که در ایام عید، روزی ۲۰۰۰ تخت بستری داشتیم اما در حال حاضر به ۴۰۰ مورد رسیده است و در بسیاری از استان‌های دیگر کشور هم رویه به همین صورت است.
وزیر کشور تأکید کرد: البته این مسئله به این معنا نیست که ما اعلام کنیم شرایط بسیار خوب است و فعالیت‌ها باید به صورت عادی انجام شود بلکه باید با هماهنگی و مشارکت یکدیگر، این روند مدیریت بیماری کرونا را ادامه دهیم تا طول عمر این بیماری و فوتی‌ها کاهش یابد.
نوبخت:آثار کرونا روی منابع مالی دولت اثر گذاشته است
در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به تشریح آثار مالی و اقتصادی بیماری کرونا پرداخت و گفت: این آثار در دو بخش اقتصادی و مالی بر مردم و دولت قابل بررسی است. وی افزود: شیوع بیماری کرونا بر روی منابع دولت آثار جدی گذاشته است، یکی از مؤلفه‌های تأمین بودجه در سال جاری فروش نفت بود که به خاطر کاهش تقاضای جهانی و افت قیمت نفت درآمدهای دولت ناشی از فروش نفت به شدت کاهش یافت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مؤلفه بعدی درآمد دولت، درآمدهای مالیاتی است، اظهار داشت: با توجه به شرایط رکودی، دولت در راستای همراهی با بنگاه‌های تولیدی و کسب و کارهای خُرد امهال سه ماهه را برای پرداخت در نظر گرفت، بنابراین درآمدهای دولت از محل اخذ مالیات نیز به شدت کاهش یافت.
نوبخت اضافه کرد: تنها منبع درآمدی باقیمانده، واگذاری دارایی‌های مالی است که سازوکارهای آن در حال بررسی است. وی با بیان اینکه علیرغم منابع حداقلی، دولت باید مخارج غیرقابل اجتناب را تأمین کند، گفت: پرداخت بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی، ۳۱ هزار میلیارد تومان یارانه معیشتی، ۱۲ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم، ۵ هزار میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت، ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه به نهادهای حمایتی از مخارج غیرقابل اجتناب دولت هستند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: پرداخت یارانه معیشتی نیز از محل درآمدهای حاصل از فروش بنزین است که از ابتدای سال جاری مصرف بنزین از ۹۰ میلیون لیتر به ۴۳ میلیون لیتر کاهش یافته و از سوی دیگر صادرات بنزین نیز به دلیل تقاضای کشورهای همسایه شرایط خاصی دارد. نوبخت با تأکید بر اینکه وظیفه دولت مدیریت منابع و مصارف است، گفت: بیماری کرونا مشکلاتی را نیز برای مردم ایجاد کرده است. مردم از یک سو نیاز به حمایت‌های بهداشتی و درمانی و از سوی دیگر حمایت از کسب و کارهایشان دارند. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ماه‌های آینده بالغ بر ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز به تأمین تجهیزات بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا و تأمین دارو و البسه ویژه کادر درمانی و کیت‌های آزمایشگاهی اختصاص خواهد یافت.
نوبخت با بیان اینکه دولت در معرض آسیب‌های سخت ناشی از بیماری کرونا قرار دارد، تصریح کرد: اگر شرکت‌های داخلی بتوانند نیازهای بخش درمان را تأمین کنند، حتی یک ریال از این اعتبارات برای تأمین کالاهای موردنیاز به خارج از کشور داده نخواهد شد.
وی بیان کرد: بنگاه‌ها و کسبه بخش قابل توجه دیگری هستند که اگر به آنان رسیدگی نشود، کارکنان خود را اخراج می‌کنند، ما آنان را شناسایی کردیم که در حد سه میلیون بنگاه داریم و قرار شد بر اساس تعداد کارکنانشان، از آنان حمایت شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: همه از امکانات ما خبر دارید اما با وجود این، اظهار عجز نخواهیم کرد و انشاالله با موفقیت از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد.

کد مطلب: 113273
 
Share/Save/Bookmark