میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
هشدار اروپا به ایران: در صورت توقف تعهدات برجامی با عواقب این عمل روبرو می‌شوید
معادله فشار برای تسلیم تهران
معادله فشار برای تسلیم تهران
 

در حالی سه کشور اروپایی از عواقب توقف تعهدات برجامی به تهران هشدار داده‌اند که به باور ناظران سیاسی این ادبیات بار دیگر واقعیت چهره مغرضانه و بی‌صداقت اروپا را به تصویر کشید ؛ در واقع این همان سیاست فشاری است که آمریکا و اروپا برای تسلیم ایران در برابر خواسته‌هایشان به کار گرفته‌اند و به بیان دیگر با تغییر معادله به جای آنکه خود به تعهداتشان عمل کنند؛ ایران را تهدید به عواقب خروج از برنامه جامع اقدام مشترک می‌کنند.
اخیرا انگلیس، آلمان و فرانسه با ارسال یاداشتی، به طور رسمی به ایران هشدار داده‌اند که در صورت توقف تعهدات برجامی تهران، جمهوری اسلامی با عواقب این عمل روبرو خواهد شد.
دو دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گزارش داده‌اند که انگلیس، آلمان و فرانسه در یادداشتی رسمی که در روز شنبه ۲۲ ژوئن، به دست ایران رسانده‌اند، نسبت به عدم پایبندی ایران به توافقات هسته‌ای هشدار داده‌اند.در این یادداشت مشخص نشده که عواقب عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای چیست.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی هفته گذشته تصریح کرد: مهلت دوماهه ایران به طرف‌های باقی مانده در برجام قابل تمدید نیست و بر اساس برنامه زمان بندی شده پیش می‌رویم و در ادامه نیز زمان‌بندی‌ها به شکل دقیق دنبال می‌شود.
وی افزود: بر اساس قانون قدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام اقدام ما وابسته به نحوه‌ی اجرای تعهدات سایر اعضایِ برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آنها در عمل کاری نکنند.
وی تاکید کرد: پیام ما روشن است و در عمل مفهوم رفتار آنها این است که نمی‌خواهند به تعهدات پایبند باشند یا توانایی آن را ندارند که در این صورت حجت برای ما تمام شده است. بر همین اساس ما طبق فرمایشات رهبری و قانون مجلس عمل خواهیم کرد.
معاونت امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: اقدامات ما به طور متوالی و وابسته به هم در حال انجام است و شرایط برگشت به عقب وجود ندارد و اگر تعلیق تعهدات ایران بخواهد از بین برود باید ۱+۴و ظیفه خود را انجام داده باشد، آنچه که مهم است ما داریم بین تعهدات و حقوق خود توازن ایجاد می‌کنیم و اگر آن‌ها حقوق ما که رفع تحریم‌های مصرح در برجام است به رسمیت بشناسند ما نیز تعهدات خود را اجرا می‌کنیم اگر نه برای ایجاد توازن ما نیز از تعهدات خود کم می‌کنیم.
البته این لحن تهدید در گذشته نیز تکرار شده بود چناچنه چند روز پیش وزیرخارجه آلمان در نشست خلع سلاح هسته‌ای در استکهلم گفته بود؛ اگر ایران از برجام خارج شود، همه تحریم‌ها باز می‌گردد. هایکو ماس در این نشست هشدار داد که فروپاشی توافق هسته‌ای نه به سود منافع اروپا خواهد بود و نه ایران. وی در عین حال مدعی شد: اگر ایران بخواهد از برجام خارج شود به نقطه ای باز خواهد گشت که قبل از توافق هسته‌ای قرار داشته است که شامل همه تحریم‌ها خواهد بود و این فرآیند نمی‌تواند به نفع ایران باشد.
ادعای تهدید آمیز سه کشور اروپایی و تهدید آشکار به عواقب خروج تهران از برجام در حالی مطرح شده است که اروپایی‌ها نیز همچون آمریکا تاکنون به هیچ کدام از تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند و حتی راه اندازی اینستکس و اجرای آن نیز همچنان با اما و اگر مواجه شده است
سه کشور اروپایی نه تنها به تعهداتشان عمل نمی‌کنند بلکه در ازای عدم تعهداتشان نیز می‌گویند اگر ایران از برجام خارج شود منتظر عواقبش باشد! در کدام توافق بین المللی طرفین هم خود را مستحق اجرا نکردن تعهدات می‌دانند و هم به طرف مقابل می‌گویند تحت هیچ شرایطی حق خروج از توافق را ندارید! این همان سیاست فشاری است که آمریکا و اروپا با یکدیگر برای تسلیم ایران در برابر خواسته‌هایشان به کار گرفته‌اند، بسیاری از تحلیلگران سیاسی و رسانه‌ای بر این باورند؛ اگر اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی نمی‌تواند کاری انجام دهد تا عواقب تحریم‌های آمریکا علیه ایران را کاهش دهد بنابراین اقدامات سمبولیک سیاسی مهم است تا اعتماد را حفظ کرده، کانال‌های گفت‌وگو را باز نگه دارد و همه آن‌هایی را که خواستار حفظ برجام در تهران هستند حمایت کند.

کد مطلب: 109593
 
Share/Save/Bookmark