میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴
 
 
تکرار سرنوشت سودان جنوبی
یمن که از سال ۲۰۱۵ آماج تجاوزات همه جانبه ائتلاف آمریکایی- سعودی قرار گرفته است در حالی همچنان به مقابله با متجاوزات ادامه می‌دهد که...

یمن که از سال ۲۰۱۵ آماج تجاوزات همه جانبه ائتلاف آمریکایی- سعودی قرار گرفته است در حالی همچنان به مقابله با متجاوزات ادامه می‌دهد که دو تحول قابل توجه در آن مشاهده می‌شود. بخشی از این مسئله فاجعه انسانی است که به دلیل محاصره و البته عدم کارکرد عملی سازمان ملل در حمایت از مردم این کشور در حال گسترش است چنانکه نهادهای مدنی اعلام کرده‌اند بیش از ۲ میلیون کودک گرفتار فقر غذایی در آستانه مرگ قرار دارند و میلیون‌ها نفر از ساکنان یمن نیز با بیماری و بی غذایی دست و پنجه نرم می‌کنند. سازمان‌های مدعی حقوق بشر نیز تاکنون اقدامی برای رفع این مسئله نکرده‌اند و تنها کارکرد سازمان ملل سکوت و حتی همراهی با متجاوزان بوده که خروج نام عربستان از لیست سیاه کودک کشان نمودی از آن است.
نکته دوم در تحولات اقدامات صورت گرفته از سوی برخی گروه‌ها جدایی طلب در مناطق جنوبی است. در همین چارچوب بر اساس گزارش‌های منشره در جدیدترین اقدام از سوی جدایی طلبان هیأت موسوم به «شورای انتقالی جنوب» یمن که تحت حمایت امارات است، سقف تشدید اقدامات خود را بالا برد و از تصمیم خود برای سیطره بر تمامی استان‌های جنوبی و اعلام خودمختاری در این استان‌ها خبر داد. نکته مهم آنکه پیش از این نیز احمد سعید بن بریک نائب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از ارتباط با رژیم صهیونیستی به کمک امارات خبر داده بود. در کنار آشکارتر شدن فتنه انگیزی امارات در یمن، رفتارهای شورای انتقالی جنوب بیانگر تکرار یک رفتار مشابه است و آن اقداماتی است که سودان جنوبی به ریاست سیلواکر قبل از جدایی از سودان انجام می‌داد.
این منطقه که در سال ۲۰۱۱ رسما از سودان جدا شد در دوران اقدام مسلحانه علیه سودان واحد از یک سو به کشورهای غربی و سعودی وابسته بود و از سوی دیگر همگرایی با رژیم صهیونیستی را محور طرح‌هایش اعلام می کرد. سیلواکر در حالی با این اقدامات در تصور برخورداری از حمایت‌های بیرونی برای ساختن سودان جنوبی قدرتمند بود که در عمل آنها به هیچ کدام از وعده‌های خود عمل نکردند و پس از جدایی این منطقه از سودان، صرفا به غارت منابع نفتی آن پرداختند. آنچه اکنون در جنوب یمن در جریان است را می‌توان تکرار همان مسیر سودان جنوبی دانست چنانکه اکنون ائتلاف اماراتی، آمریکایی و صهیونیستی از این جدایی طلبی حمایت می‌کنند اما تجربه نشان داده که در نهایت آن را با کوله باری از مشکلات رها خواهند کرد چرا که تنها هدف آنها تجزیه یمن و غارت منابع نفتی آن است چنانکه در سودان جنوبی این چنین کردند و اکنون این کشور از بحرانی‌ترین کشورهای جهان است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114263
 
Share/Save/Bookmark