میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
الاهرام:
آمریکا در پی فتنه انگیزی میان ایران و عرب هاست

روزنامه مصری «الاهرام» در مقاله‌ای با عنوان «ناتوی عربی ... و افول آمریکا» نوشت، هدف آمریکا ازمطرح کردن بحث ناتوی عربی، منحرف کردن ذهن عرب‌ها از دشمنی با اسراییل و ترساندن آن‌ها از ایران و تلاش برای دشمنی آن‌ها با تهران است.
الاهرام افزود: آمریکا تحت رهبری «دونالد ترامپ» در صدد تشکیل پیمانی با ماهیت نظامی متشکل از برخی کشورهای عربی برای مقابله با یک هدف مشخص یا دشمن سیاسی معین است و با توجه به اینکه ترامپ اکنون بزرگترین دشمن سیاسی خود را ایران می‌داند، سعی می‌کند عرب‌ها را ضد ایران بشوراند و در چارچوب سیاست فتنه‌انگیزی شیعه و سنی، باعث برتری "اسراییل" در منطقه و تداوم طرح‌های استعماری آمریکا شود.
این روزنامه در ادامه نوشت، مصر و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس تاکنون موضع‌گیری رسمی درخصوص این پیمان موسوم به ناتوی عربی نداشته‌اند اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا در شرایط کنونی موضوع ناتوی عربی تبلیغ و ترویج می‌شود؟ اهداف آن چیست؟ در پاسخ باید گفت، هدف از تبلیغ و ترویج ناتوی عربی از سوی آمریکا، اجبار کشورهای عربی به پذیرش این طرح و کشاندن آن‌ها به این سمت است که نتوانند با طرح ناتوی عربی مخالفت کنند یا حداقل به دلیل فشارهای آمریکا مجبور به سکوت در قبال آن شوند.
الاهرام درخصوص موضع‌گیری مصر در این مورد نیز نوشت، مصر بارها تاکید کرده مخالف ورود به درگیری‌های نظامی است و در نتیجه می‌توان گفت که قاهره موافق تشکیل چنین پیمانی با ماهیت نظامی نیست اما، ممکن است گفته شود که مصر پیش از این وارد ائتلاف‌های منطقه‌ای مانند ائتلاف عربی در یمن یا ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم شده است، پاسخ این شبهه هم این است که مصر هرگز دست به مداخله نظامی زمینی یا هوایی در یمن نزده و فقط پذیرفته که در این ائتلاف مشارکت داشته باشد تا از منافع خود در باب‌المندب دفاع کند و از تاثیر جنگ یمن بر روند کشتیرانی و تجارت در کانال سوئز جلوگیری کند چون کانال سوئز مهم‌ترین شریان حیاتی مصر در جهان است و سالانه ۵ میلیارد دلار برای مصر درآمد اقتصادی دارد.
الاهرام درخصوص اهداف واقعی تشکیل چنین پیمانی و ترویج آن نیز نوشت، شاید هدف اصلی از ترویج چنین طرحی ، مشغول کردن عرب‌ها به نزاع عربی - ایرانی و منحرف کردن ذهن و فکر آن‌ها از "اسرائیل" و سیطره آن بر منطقه و تلاش برای نابود کردن ایران و در نهایت پیشبرد طرح معامله قرن درخصوص فلسطین باشد.
الاهرام نوشت: صهیونیست‌ها از حمله به ایران صرف نظر کرده‌اند زیرا بیم آن داشتند کشورهای عربی و اسلامی با آن اعلام همدردی کنند و در نتیجه آن‌ها نقشه دیگری کشیده‌اند و آن ایجاد اختلاف میان مسلمانان و به راه انداختن جنگ شیعه - سنی است اما آمریکایی‌ها باید بدانند نمی‌توانند طرح‌های خود را به اجرا دربیاورند. ایرنا

کد مطلب: 105687
 
Share/Save/Bookmark