میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
جزئیات جدید از ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی
دولت زمین ‌می‌دهد
دولت زمین ‌می‌دهد
 

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: ۴۰۰هزار واحد مسکن در سال‌های ۹۸ و ۹۹ در کشور ساخته می‌شود.
علی نبیان با اشاره به اینکه بازدیدهایی از مسکن مهر سطح استان به‌عمل آمده است، اظهار داشت: حدود ۳۷ هزار مسکن مهر در کردستان تعریف شده بود که از این تعداد تنها ۴۹۰۰ مسکن باقی مانده است.
وی با اعلام اینکه در مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی تصویب شد که امسال پایان اتمام مسکن مهر باشد، افزود: این امر تنها در پروژه‌هایی که مشکلات و درگیری‌های حقوقی داشته باشند، اجرایی نمی‌شود.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه تلاش مضاعفی در استان‌های دارای اولویت لحاظ می‌شود، گفت: پیگیری‌هایی در خصوص تخصیص اعتبارات به محوطه‌سازی مسکن مهر صورت گرفته تا بتوان اتمام پروژه‌ها را سرعت بخشید.وی با اذعان به اینکه یکی از دغدغه‌های دولت اقدام ملی در حوزه مسکن است، تصریح کرد: ۴۰۰ هزار واحد مسکن در قالب این طرح در سطح کشور طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ ساخت‌وساز می‌شود که ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد توسط بازآفرینی شهری اجرا می‌شود. نبیان با ابراز اینکه سازمان ملی زمین و مسکن در شهرهایی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد بازآفرینی شهری زمین‌هایی را در اختیار دارند، از منابع خودشان تأمین اعتبار می‌کنند، ادامه داد: در شهرهای فاقد زمین، این وظیفه بر دوش سازمان ملی زمین و مسکن است که بتواند تأمین زمین مورد نیاز را انجام دهد تا انجام عملیات ساخت‌وساز مسکن با سرعت بیشتری دنبال شود.
وی تصریح کرد: باید در حاشیه شهرها و مناطقی که دچار مشکلات هستیم توسط بازآفرینی شهری رقم بخورد، علاوه بر این بحث مشارکت در سازمان ملی در دست پیگیری است که نخستین فراخوان اجرای این طرح در سطح کشور داده شده و یکی از این پرونده‌ها در استان کردستان و شهر سنندج اجرا می‌شود. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص نحوه اجرای این طرح، توضیح داد: سرمایه‌گذارانی که منابع مالی خوبی دارند و اهلیت آنها ثابت شود، می‌توانند در این مشارکت شرکت کنند.
وی با ذکر اینکه زمین‌های دولتی جهت سرعت‌بخشی به امر مسکن استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: در بحث مشارکت به‌دلیل تفاهم و قرارداد منعقدشده سرعت انجام پروژه‌ها رقم می‌خورد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه این طرح در ۴ فاز استمرار خواهد داشت، اضافه کرد: در بحث مشارکت کسانی که منابع مالی دارند برای امر ساخت‌وساز شریک می‌شوند و زمین از طریق دولت تأمین می‌شود. وی با اعلام اینکه منابع مالی سرمایه‌گذار در طول ساخت پروژه هزینه می‌شود، افزود: ساخت‌وساز صورت‌گرفته در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.
نبیان در پایان با بیان اینکه برای اجرای ۴۹۰۰ مسکن باقیمانده منابع مورد نیاز تأمین می‌شود، یادآور شد: با پیگیری‌های صورت‌گرفته وام‌های مسکن افزایش یافته که این امر می‌تواند آورده خوبی را به‌همراه داشته و زمانبری اتمام پروژه‌ها را تقلیل دهد.

کد مطلب: 110221
 
Share/Save/Bookmark