میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۲۰
 
 
پشت پرده حضور تیم های ایرانی در امارات چیست؟
پشت پرده حضور تیم های ایرانی در امارات چیست؟
 

وقتی اماراتی ها نام لیگ خود را به شکلی نادرست و براساس یک جعل تاریخی تغییر دادند، شاهد واکنش هایی بودیم که عمدتا برآمده از احساسات و حتی غیرواقعی است.
آنقدر اقدام اماراتی ها سخیفانه بود که جای هیچ حرف و حدیثی باقی نگذاشته است. این که کشوری که سابقه اش از برخی استان های ما نیز کمتر است، بخواهد داعیه دار تاریخ و تمدن باشد، جز از راه جعل و دروغ امکان پذیر نیست. همین نیز موجب شد تا شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس، در فوتبالشان اقداماتی انجام دهند که نقش بر آب زدن است.
البته، این اقدام، ریشه در امروز و دیروز ندارد؛ بلکه باید ریشه آن را به روزهای قبل دید. اتفاقاتی در حوزه فوتبال و تعاملات ما با این کشور در سال های اخیر روی داده که اگر در آن مقاطع تدبیر شایسته ای صورت می گرفت، امروز بدین شکل رقم نمی خورد. در کنار این موضوع، بایستی به واکنش عجیب و غیر منطقی فدراسیون نیز اشاره داشت که بار دیگر موجب شائبه هایی شده است. همین مجموعه اتفاقات و تصمیمات است که نگاه ها را به فدراسیون با ابهام و تردید مواجه می سازد که شاید ریشه و مرکز اتفاقات را باید در جای دیگری یافت و دید. به گزارش مشرق،‌آیا واقعیت ها را به مردم خواهند گفت؟ در امارات چه خبر است؟ چه رفت و آمدهایی از فوتبالی ها به این کشور می شود؟ چرا منافع اماراتی ها و برخی منتفعان از بیت المال، قطع نمی شود؟
سال گذشته بود که قرار بر این شد تا تیم های ایران و امارات در قالب رقابتی دوستانه، با هم مصاف کنند؛ اما به یک باره همه چیز لغو شد. در آن دوران اعلام شد به دلیل موضوع جزایر سه گانه، فدراسیون امارات این بازی را منتفی کرده است. در همان مقطع عنوان شد که مگر این مسابقه بر اساس قرارداد یا تفاهم نامه ای نبوده است؟ چرا به فیفا از این اقدام سیاسی اماراتی ها شکایت نمی شود؟ چرا از موضع ضعف برابر این کشور شیخ نشین رفتار شد؟ اینها پرسش هایی بود که پاسخی به آنها داده نشد تا تردیدها از این اتفاقات روایت کند. اما هر چه بود، گذشت و به آن توجهی نشد.
گذشت تا چندی قبل که قرار بود ایران و عراق در امارات به مصاف هم بروند؛ اما میزبان به یک باره همه چیز را لغو کرد تا شوک دیگری به ما وارد شود. ابهام اول این بود که چرا بایستی این بازی در این کشور که رفتار خصمانه ای علیه ما داشته، برگزار شود. چه ادله ای موجب شد تا چنین تصمیمی گرفته شود؟ و اینکه چرا بار دیگر مقابل اقدامات سخیفانه این کشور و فدراسیونش که رئیسی ضد ایرانی دارد، واکنشی صورت نگرفت؟ آیا مسائلی در پس پرده بود که نمی گذاشت یک فدراسیون، تصمیمی مردانه و محکم بگیرد؟ در دبی چه خبر بود!
چرا مسئولان فدراسیون که تا به حال در قبال این کشور منفعلانه رفتار کرده اند، تصمیمی قاطع مبنی بر عدم برگزاری اردوی تیم های ملی یا باشگاهی در این کشور نمی گیرند؟ چرا نباید مانع ورود ارز کشور به این شیخ نشین شد؟ آیا مسائلی در ورای تصمیم ها و اتفاقات وجود دارد که چنین نتایجی را موجب شده است؟
در چنین شرایطی، اماراتی ها تصمیم سخیفانه ای می گیرند و نامی جعلی را بر لیگ خود می گذراند. واکنش ما ممنوعیت حضور بازیکنان ایرانی در این دیدارها است؛ اما این تصمیم درست است؟ بدون توجه به پاسخی که به این پرسش داده می شود، بایستی پرسید که آیا تمام سنجیدگی و عقلانیت این است که مانع حضور آنها شویم که می توانند برای کشور ارز آوری داشته باشند یا باید به تصمیماتی دیگر اندیشید؟ مروری بر اتفاقات سال های اخیر و آنچه در این روزها روی داده، حاکی از یک انفعال مطلق برابر این کشور حاشیه خلیج فارس است. اکنون این ابهام وجود دارد که چرا بایستی فدراسیون و مسئولانش چنین منفعلانه برخورد کنند؟ چه عامل یا عامل هایی دخیل در این ماجرا هستند که چنین فرآیندی را موجب می شوند؟ چرا همچنان اردوهای تیم ملی و باشگاه ها در این کشور برگزار می شود؟ چرا عزمی بر جلوگیری از وقوع این اتفاق وجود ندارد؟ آیا مسائلی در ورای تصمیم ها و اتفاقات وجود دارد که چنین نتایجی را موجب شده است؟ و ...
این روزها، مسئولان فدراسیون فوتبال که بایستی پاسخگوی وقایع اخیر باشند، با یک تصمیم احساسی و حتی غیر کارشناسی، تلاش داشته اند تا بار دیگر از بار ابهامات و شائبه ها شانه خالی کنند؛ اما در پس پرده چه چیزی وجود دارد؟ آیا واقعیت ها را به مردم خواهند گفت؟ در امارات چه خبر است؟ چه رفت و آمدهایی از فوتبالی ها به این کشور می شود؟ چرا منافع اماراتی ها و برخی منتفعان از بیت المال، قطع نمی شود؟ و ...

پيشنهاد جالب سايپا
در اين بين، باشگاه سايپا ‌پيشنهاد جالبی ‌داد و بايد فدراسيون فوتبال و ديگر نهادهاي مسئول بيشترين پشتيباني را در قبال اين گونه فعاليت‌ها انجام دهند. باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا ضمن اعتراض به این اقدام، آمادگی خود را برای برگزاری تورنمت بین‌‌المللی یکصد هزار دلاري خلیج فارس در جزیره ایرانی ابوموسی اعلام كرد.
همچنين این باشگاه براي دعوت از يك بازيكن سرشناس فوتبال جهان براي حضور در مراسم افتتاحيه اين تورنمنت اعلام آمادگي كرد. اكنون انتظار مي‌رود فدراسيون فوتبال با حمايت از اينگونه رفتارها بستري را فراهم كند تا ديگر باشگاه‌هاي ايراني، ميل بيشتري براي انجام چنين طرح‌هايي داشته باشند.
در فوتبالي كه سالانه نزدیک چهارصد ميليارد تومان گردش مالي دارد و همواره يكي از بهترين‌هاي غرب آسيا بوده است، بايد براي حفظ شأن خود کارهای وسيع‌تري را انجام دهد. شكايت به فيفا يك راهكار است و گسترش نام خليج‌فارس با ابزار ورزشي، يك راهكار پسندیده ديگر.

کد مطلب: 81592
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۲-۰۳-۱۰ ۰۹:۵۸:۳۴
عربای کثیف