میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد شد؛
خداحافظی زودهنگام فرهاد رهبر از پونک
خداحافظی زودهنگام فرهاد رهبر از پونک
 

مراسم معارفه محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد عصر دیروز با حضور رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه، معاونین و تعدادی از اعضای دفتر هیات امنا برگزار شد. در ابتدای این مراسم ولایتی ضمن تشکر از زحمات یک سال گذشته فرهاد رهبر، برای طهرانچی به عنوان منتخب هیات امنا آرزوی توفیق کرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تحولات مثبت قرار دارد، تاکید کرد: باید روحیه امید و تحول خواهی را در بین اساتید و دانشجویان تقویت کرد و در جهت اجرای سیاست‌هایی که از ابتدا به عنوان محور اصلی فعالیت‌ها اعلام شده است، اعم از ارتقای کیفی برنامه‌ها و آموزش‌ها، شفافیت، استفاده از ظرفیت‌ها، جذب نخبگان، توجه به مناطق محروم، اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و... گام برداشت.
طهرانچی نیز در این جلسه گفت: امیدواریم بتوانیم با سرمایه حمایت اعضای هیات امنا و همراهی کلیه مدیران، کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان حرکت رو به جلوی دانشگاه آزاد اسلامی را سرعت ببخشیم.
وی همچنین از زحمات دکتر فرهاد رهبر طی یک سال گذشته تشکر کرد.
سرپرست دانشگاه آزاد با تشریح برنامه های پیش بینی شده برای مدیریت دانشگاه در دوره جدید با اشاره به تاکیدات، دیدگاه ها و نظرات ارزشمند و جدی ریاست هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با تحول بخشی به فعالیت های دانشگاه افزود: توجه به ارتقاء سطح کیفی فعالیت ها و استفاده از توان و ظرفیت بی نظیر دانشگاه در مسیر پیش رو، با جدیت دنبال خواهد شد.
طهرانچی با تاکید بر توجه به تحصیلات تکمیلی به عنوان موتور محرک دانشگاه مسئله محور و برنامه محور، افزود: گذار از مفهوم دانشگاه به دانش شهر در خلق تمدن نوین اسلامی با هسته نرم تحول علوم انسانی در مرکز و علوم و فناوری های نوین در پیرامون باید در دستور کار قرار بگیرد، ضمن ان که توجه به دوره کارشناسی به عنوان پایه ای ترین بخش آموزش عالی در ایجاد اشتغال دانش بنیان نیز یکی از رئوس اصلی برنامه هاست.
وی همچنین با بیان اینکه باید به سمت چابک کردن تصمیمات در حوزه مدیریت استانی پیش رفت گفت: توجه به رسالت های اجتماعی دانشگاه از برنامه های اساسی در دوره جدید خواهد بود.
در پایان این جلسه، حکم سرپرستی توسط علی اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی به دکتر طهرانچی اعطاء شد.
بالاخره بعد از ماه‌ها نقل و قول و شایعه صبح دیروز فرهاد رهبر از دانگاه آزاد اسلامی رفتنی شد و خود را به محمدمهدی تهرانچی داد. البته این نکته را هم باید متذکر شد که همین رفتن و آمدن هم پر از نقل و قول‌های فراوان بود. تعدادی از رسانه‌ها از برکناری و عزل فرهاد رهبر نام بردند و تعدادی دیگر از استعفا و خواست خود او برای رفتن. حالا هیات امنا سه ماه فرصت دارد که رییس جدید دانشگاه آزاد را انتخاب کند.
هرچند برکناری فرهاد رهبر ناگهانی بود، اما پیش از این خبر‌هایی از وجود اختلاف میان علی‌اکبر ولایتی و فرهاد رهبر به گوش می‌رسید. این اختلافات از زمستان سال گذشته اوج گرفت در آن زمان گفته می‌شد فرهاد رهبر قهر کرده و در محل کار خود حاضر نمی‌شود. حتی گفته می‌شد او استعفا کرده است. اما این شایعات از سوی ولایتی تکذیب شد.
ولایتی دهم اسفندماه در این‌باره گفت: «ما از اینکه دکتر فرهاد رهبر ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را به‌عهده دارند، خوشحالیم و همکاری تنگاتنگی بین بنده، دکتر رهبر، معاونان ایشان و مدیریت اجرایی و علمی دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد.این فضاسازی‌ها، القای شبهه از سوی کسانی است که منافع آنان در دانشگاه آزاد اسلامی به‌خطر افتاده است.»
یک سال ریاست فرهاد رهبر بر دانشگاه آزاد حاشیه‌های فراوانی داشته است. او درگیر ماجرای اخراج تعدادی از اساتید با سابقه دانشگاه آزاد شد. اساتیدی همچون صادق زیباکلام که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت. با این حال به نظر می‌رسد این ماجرا تاثیری در برکناری نداشته است، اما ظاهرا تغییرات در تیم رسانه‌ای دانشگاه آزاد بی‌تاثیر نبوده است.
ولایتی تغییرات در تیم رسانه‌ای را مدیریت کرد. تغییر مدیران رسانه‌ای دانشگاه آزاد، روزنامه فرهیختگان، خبرگزاری آنا و ایسکانیوز در زمان سرپرستی علی‌محمد نوریان رخ داد و پس از آمدن فرهاد رهبر، ولایتی از مدیران رسانه‌ای دانشگاه حمایت کرد و مانع از تغییرات در این بخش شد. مدیرانی که ظاهرا انتخاب نوریان هم نبودند و با نظر صالح اسکندری که پیشتر در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با ولایتی کار کرده بود، انتخاب شدند.

روایت مشاور ولایتی از نارضایتی‌ها در دانشگاه آزاد
از زمستان گذشته با بالا گرفتن شایعات اختلاف در دانشگاه آزاد، ناظران معتقد بودند که این اختلافات به نحوه عزل و نصب‌ها در دانشگاه باز می‌گردد. ادعایی که احتمالا دور از واقعیت نیست.
حمیدرضا مقدم‌فر مشاور ولایتی و رئیس دفتر نظارت بر امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان از دلایل نارضایتی ولایتی از عملکرد فرهاد رهبر سخن گفته است.
وی گفت: دکتر ولایتی در یکسال گذشته با بسیاری از این موج‌ها مواجهه کرده‌اند، اما همین نگاه طرفدار حفظ وضع موجود مانع از تحقق انتظارات و دغدغه‌های ایشان شده است. مقدم‌فر با بیان مثالی در این زمینه با اشاره به موضوع جذب هیئت ‌علمی انقلابی و جوان گفت: درخصوص به‌کارگیری نیرو‌های جوان و انقلابی با وجود تذکرات مکرر هیئت امنا و به‌خصوص نمایندگی محترم، ولی فقیه در دانشگاه‌ها، بی‌توجهی شده است.
مقدم‌فر ادامه داد: یا در موضوع برخورد با اقلیتی که به‌لحاظ اعتقادی، سیاسی و فرهنگی حاشیه‌سازی می‌کنند یک نوع کندی و محافظه‌کاری وجود دارد یا درخصوص به‌کارگیری ظرفیت عظیم در دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، صنعتی و کشاورزی در حل مشکلات کشور غفلت می‌شود، این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی توان این را دارد تا باری از دوش انقلاب اسلامی بردارد، در واقع سیاست حفظ وضع موجود مغایر با نگاه اکثریت هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است.
مشاور فرهنگی رئیس هیئت ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های هیئت ‌امنا کاهش شهریه مناطق محروم بود، گفت: براساس بودجه مصوب هیئت ‌امنا شهریه تحصیل در مناطق محروم مورد توجه قرار گرفت، اما هنوز که هنوز است وضعیت کمافی‌السابق بوده تغییری رخ نداده است. وی با اشاره به خمودگی در به‌کارگیری اعضای هیئت علمی مؤمن جوان و انقلابی گفت: نشانه‌هایی وجود دارد مبنی ‌بر اینکه کسانی که در فتنه ۸۸ اقدامات مشکوکی انجام داده‌اند و حتی در قوه قضاییه پرونده‌هایی دارند در حال بازگشت به دانشگاه آزاد اسلامی هستند و به‌نظر می‌رسد متأسفانه کسانی به ‌دنبال اعاده حیثیت از افرادی هستند که دانشگاه آزاد اسلامی را ارث خانوادگی خود می‌دانستند و حتی اتاق‌ها و سایت‌های آنان در نیاوران را تاکنون حفظ کرده‌اند.
او با اشاره به بی‌تفاوتی به برخی ناهنجاری‌ها و حفظ وضع موجود و از سوی دیگر ادامه کار برخی افراد که ضدیت آن‌ها با اسلام و انقلاب اثبات شده است، از این وضع انتقاد کرد و گفت: این عدم اهتمام به جذب نیرو‌های جوان مشهود است، بالاخره هیئت امنای دانشگاه به‌دنبال احیای مدرک دانشگاه آزاد اسلامی بودند، اما در حدود یک‌سال گذشته اقدامی جدی در این خصوص صورت نگرفته است.

سوابق مدیر جدید
محمدمهدی طهرانچی پیش از این رئیس دانشگاه‌ آزاد استان تهران بوده و از سال ۹۱ تا ۹۵ ریاست دانشگاه شهید بهشتی را برعهده داشته است.
دکتر طهرانچی که در پرونده کاری خود ریاست دانشگاه شهید بهشتی، معاونت علمی آستان قدس رضوی، معاونت پژوهش‌های علم و فناوری مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست مرکز نشر دانشگاهی و... را دارد در اوایل تابستان سال گذشته علاوه بر عضویت در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، ریاست دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان تهران را عهده‌دار شد.
طهرانچی که یکی از دانشمندان فیزیک حال حاضر کشور است، استادتمام دانشگاه شهید بهشتی بوده و از سال ۸۵ تاکنون به عنوان استاد فیزیک در این دانشگاه مشغول به تدریس و تحقیق است. وی استاد نمونه کشوری در سال ۹۱ با اچ‌ایندکس ۱۴ و دارای ۸۷ مقاله با نمایه بین‌المللی و ۱۳۵ ارائه در کنفرانس‌های معتبر علمی بین‌المللی و ملی و دارای ۱۷ طرح ملی پژوهشی است.

نویسنده: نوید زالی

کد مطلب: 105722
 
Share/Save/Bookmark