میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
واکاوی روزنامه فرامنطقه‌ای العرب از پیام محرمانه بن علوی به ظریف:
مراقب باشید برجام دیگری تکرار نشود
مراقب باشید برجام دیگری تکرار نشود
 

درحالی روزنامه فرامنطقه‌ای العرب مدعی سفر وزیرخارجه عمان برای رساندن پیام و میانجیگری میان تهران و واشنگتن شده است که ناظران سیاسی بر این باورند؛ با توجه به رویکرد بدعهدی و فریبکارانه آمریکا این رفت‌و آمدها و مجاب کردن مقامات ایرانی برای مذاکره با این رژیم استکباری بی‌فایده است و دولتمردان مراقب باشند مانند برجام به وعده‌های توخالی و میانجی گری‌های توهمی اعتماد دوباره نکنند. اخیرا یک روزنامه عربی مدعی شد که یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان، در سفر غیرمنتظره دو روز پیش خود به تهران، به همتای ایرانی خود پیامی از جانب آمریکا تحویل داد. میانجی گری‌های عمان برای فراهم کردن باب گفت‌و‌گو و مذاکره میان ایران و آمریکا مسبوق به سابقه است، عمان پیش از مذاکرات برجام در دولت نهم و دهم نیز چنین رویکردی را پیش گرفته بود و بیشتر به نظر می‌رسد این تلاش‌های عمان برای ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین المللی بیش از یک میانجی گری ساده اهمیت دارد.
در زمان مذاکرات درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران در دولت دهم، مسقط بیشتر مواقع به عنوان کشوری میزبان پذیرای مذاکره کنندگان ایرانی با ۱+۵بود، بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم نیز مسقط چندین بار پیغام رسان طرف آمریکایی بود و شاید به نوعی سر همین پیغام رساندن‌ها طرف ایرانی پای میز برجام نشست و این دستاورد تقریبا هیچ نه آب برای ملت شد و نه نان. ناظران سیاسی و منتقدان دلسوز نظام بر این باورند که دولتمردان اینبار در قبال سیاست‌های خصمانه آمریکا و حتی و کشورهای پیغام رسان‌ دقت کنند که بار دیگر تجربه تلخ برنامه جامع اقدام مشترک تکرار نشود، تجربه‌ای که تنها منجر به خروج آمریکا از برجام و اعمال فشارها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا و بی‌تعهدی اروپا نسبت به انجام این تعهدات را رقم زد! نکته قابل توجه دیگر رفتار یک بام و دو هوای آمریکا است چناچه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که خود هفته گذشته در تلاش برای جلب توجه جمهوری اسلامی شماره تماسش را برای تحویل به ایران به دولت سوئیس تحویل داده بود، بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) گفت اگر ایران آماده مذاکره نیست، نباید تماس بگیرد. او که پیش از حضور در محوطه کاخ سفید در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، درباره احتمال درگیری با ایران، گفت: درباره ایران باید ببینیم که چه می‌شود، اما آن‌ها خیلی خصمانه رفتار کرده‌اند و واقعا محرک شماره یک ترور هستند. وی درباره اینکه آیا ایران منافع ایالات متحده را هدف قرار داده، با بیان اینکه اگر ایران چنین کاری کند، مرتکب اشتباهی بزرگ شده، افزود: ما به هیچ‌وجه نشانه‌ای نداریم مبنی بر اینکه اتفاقی افتاده یا خواهد افتاد، اما اگر اینطور شود، روشن است که این کار با قدرتی عظیم پاسخ داده می‌شود، ما انتخاب دیگری نداریم. این منابع مدعی شدند سفر بن علوی به تهران، پس از آن انجام شد که پومپئو چند روز پیش در تماسی تلفنی به سلطان عمان اطلاع داد که هدف آمریکا، براندازی نظام ایران نیست؛ بلکه تغییر رفتار آن است و به همین دلیل است که واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.
روز دوشنبه، یوسف ین علوی، که کشورش در میانجیگری میان ایران و آمریکا سابقه تاریخی دارد، به طور غیرمنتظره به تهران سفر و با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دیدار و گفت‌وگو کرد. وزارت امور خارجه ایران، با صدور بیانیه‌ای رسمی، بدون ارائه جزئیات گفت‌وگو‌های ظریف و بن علوی، اعلام کرد که دو طرف در خصوص روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی تبادل نظر کرده‌اند. سفر ناگهانی بن علوی، در حالی صورت گرفته است که تنش‌ها میان ایران و آمریکا در منطقه به سطح کم‌سابقه‌ای رسیده است. به همین دلیل، برخی ناظران این گمانه‌زنی را مطرح کرده‌اند که دیپلمات عمانی ممکن است پیامی از جانب واشنگتن به تهران آورده است. خصوصا که چند روز پیش، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با قابوس بن سعید، سلطان عمان، تلفنی گفتگو کرده بود. حال، روزنامه فرامنطقه‌ای العرب، به نقل از دیپلمات‌های غربی، مدعی شد که بن علوی واقعا از جانب آمریکا به ایران پیامی آورده که در آن واشنگتن برای مذاکره با تهران ابراز تمایل کرده است. این منابع مدعی شدند که سفر بن علوی به تهران، پس از آن انجام شد که پومپئو چند روز پیش در تماسی تلفنی به سلطان عمان اطلاع داد که هدف آمریکا، «براندازی نظام» ایران نیست؛ بلکه تغییر رفتار آن است و به همین دلیل است که واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است. واشنگتن در پیام خود به تهران، برای مذاکره با ایران بر اساس شروط مشخص، (۱۲ شرط اعلام شده وزیر خارجه آمریکا) اعلام آمادگی کرده است. با این حال، طبق ادعای منابع العرب، پیام بن علوی، جنبه تهدید‌آمیز هم داشته است. بر اساس این ادعا، پیام آمریکایی بن علوی حاوی این نکته بود که اگر ایران اقدامی «خصمانه» علیه آمریکا یا متحدان منطقه‌ای آن انجام دهد، آمریکا آماده است که در تشدید تنش با ایران به سطوح بالایی برود. منابع العرب، در ادامه مدعی شدند که هفته گذشته، یک فرستاده قطری، در سفری سری به تهران، پیام مشابهی از جانب آمریکا به مقامات ایرانی داد. اما ایران، به قطر اعتماد زیادی ندارد و ترجیح داد همین پیام را از عمان دریافت کند. چرا که ایران در توانمندی عمان در ایفای نقش واسطه میان تهران و واشنگتن شکی ندارد. گفتنی است که عمان، در گذشته، نقش مهمی در فراهم کردن زمینه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا ایفا کرده بود و با اوج‌گیری مجدد تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، بار دیگر از احتمال میانجیگیری آن سخن رفته است.

کد مطلب: 109025
 
Share/Save/Bookmark