میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۵
 
 
هور همچنان می‌سوزد
غلظت آتش شهرهای اطراف را تعطیل و مردم را راهی بیمارستان‌ کرد

چند ماهی است که بحران‌ها در خوزستان با هم مسابقه گذاشته‌اند! هنوز مسئله قبلی تمام نشده که پشت‌بندش یک مسئله دیگر در خوزستان رخ می‌هد، و این بار نوبت دود، آتش و هوای نامطبوع بود که خوزستانی‌ها را کلافه کند و باز باید پرسید چه کسی دست گل به آب داده است؟
از ۱۸ تیر دود غلیظی به رنگ سفید و با بویی همچون بوی سوختگی آسمان اهواز را احاطه کرد به طوری که از شرق تا غرب اهواز دود مشهود بود. این دود که عمدتا شب‌ها سر و کله‌اش پیدا می‌شد به حدی بوی نامطبوع و مشمئز کننده دارد که تردد در شب را برای اغلب شهروندان به ویژه بیماران تنفسی مشکل کرده است.
ذرات معلق سیاه، بوی گیاهان سوخته، و این دود سفید خبر از یک آتش‌سوزی وسیع در همین حوالی را می‌داد. براساس اظهارات احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل محیط‌زیست خوزستان، علت انتشار دود در اهواز و بیشتر شهرهای مرزی استان از جمله امیدیه، سوسنگرد و دشت آزادگان ناشی از سوختن نیزارهای هورالعظیم در بخش عراقی این هور است.
همچنین فرماندار هویزه درباره آتش‌سوزی در تالاب هورالعظیم گفت: آتش‌سوزی در بخش عراقی این تالاب از ۱۲ تیرماه آغاز شد و سبب آتش سوزی ۱۳هزار هکتار در بخش عراقی و بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هکتار از بخش ایرانی تالاب در هویزه شده است.
برخلاف وعده مهار دو روزه آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم، مدیرکل محیط‌زیست این استان گفت: این آتش‌سوزی به این زودی‌ها مهار نمی‌شود.
هر چند مدیرکل سازمان مدیریت بحران خوزستان سه روز پیش از آغاز عملیات اطفای حریق تالاب هورالعظیم از طریق ۲ فروند بالگرد آب‌پاشی خبر داده و وعده داده بود تا روز یکشنبه این آتش اطفا و لکه‌گیری به اتمام می‌رسد، اما این آتش نه تنها مهار نشده که با شدت یافتن شعله‌های آتش چند شهرستان خوزستان را به تعطیلی کشاند.
مسئولان شهرستان‌های حمیدیه، هویزه و دشت آزادگان با صدور اطلاعیه‌ای کلیه بانک‌ها و اداراتشان را به دلیل افزایش غلظت دود حاصل از آتش‌سوزی در هورالعظیم تعطیل کردند.
مردم محلی می‌گویند شدت غلظت دود آتش هورالعظیم به قدری بالا بوده است که بسیاری از مردم به حالت خفگی به بیمارستان‌های این شهر مراجعه کرده‌اند و به دلیل کمبود جا برای پذیرش، بیماران به شهرهای دیگر اعزام شده‌اند. دمای بالا و خشک شدن نیزارهای تالاب عامل اصلی خودسوزی هورالعظیم است و نبود آب در هورالعظیم آتش را شعله‌ورتر می‌کند.
مدیرکل محیط‌زیست استان خوزستان در این‌باره گفت: آتش هورالعظیم به این زودی‌ها اطفا نخواهد شد و شاید چند هفته مهار آن زمان ببرد. لاهیجان‌زاده اعلام کرد: ۱۸ هزار هکتار از سطح تالاب هورالعظیم سوخته است.
برخی کارشناسان می‌گویند: آزاد کردن آب پشت سد کرخه و لایروبی انشعاب‌های رودخانه کرخه در ورود آب به این تالاب در مهار آتش‌سوزی تاثیرگذارتر از آب‌پاشی است.
معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست در این‌باره گفت: مهار آتش‌سوزی هورالعظیم در شرایط حاضر تنها از طریق آب‌پاشی ممکن است چون عمده آتش در بخش عراقی است که با بی‌توجهی عراقی‌ها مهار نشده است. مسعود باقرزاده کریمی افزود: با رهاسازی آب به درون تالاب ۱۵ تا ۲۰ روز زمان لازم است که این آب به بخش عراقی برسد.
گفتنی است، یک‌سوم تالاب هورالعظیم در ایران است و مابقی در عراق. اگر چه رفتار غیرمسئولانه دولت عراق در عدم اقدام برای خاموش کردن آتش سوزی و عدم پاسخگویی به هنگام به درخواست مجوز ایران را نمی‌توان انکار کرد اما بدیهی است آتشی که در عراق خاموش نشود در مدت کوتاهی وارد ایران می‌شود چراکه این تالاب مشترک است. پس چرا نباید آتش را در همان ابتدا در خارج از مرز خاموش می‌کردیم؟ کارد حتما باید به استخوان برسد تا قدمی برداریم؟

کد مطلب: 105317
 
Share/Save/Bookmark