میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
«خیابان فروشی» به جای تراکم‌فروشی
خب خدا را شکر، شهرداری و شورای شهر، عقل‌های‌شان را روی هم ریختند و توانستند راهکاری برای...

خب خدا را شکر، شهرداری و شورای شهر، عقل‌های‌شان را روی هم ریختند و توانستند راهکاری برای کسب درآمد پیدا کنند.
نه اشتباه نکنید. آنها نمی‌خواهند با کار زشت و ناپسند و مشمئزکننده تراکم‌فروشی خرج اداره شهر را دربیاورند.
این کارها هم کلاس ندارد. هم قبلی‌ها انجام داده‌اند و همین فعلی‌ها کلی غُر زده‌اند و تکفیرش کرده‌اند. راه جدید آنقدر خوب است که مو لای درزش نمی‌رود.
فاز اول که امسال اجرایی شد. همه می‌توانند به طرح ترافیک وارد شوند، به شرط آنکه دست مبارک را در جیب کنند و مبلغی را بسلفند. وقتی پول می‌دهی، دیگر نه آلودگی مهم می‌شود و نه ترافیک و راه‌بندان. مهم همان «پول» است که شما به سلامتی می‌دهی و بدون استفاده از هیچ «رانت» و امتیازی، مثل یک شهروند متمدن به هرجا که دلت خواست سفرِ درون‌شهری می‌کنی. با ماشین خودت. صدای ضبط را زیاد می‌کنی، دستت را تا آرنج از پنجره بیرون می‌کنی، سیگار دود می‌کنی و در شهر می‌چرخی.
حالا وقتی فاز اول با موفقیت اجرایی شده است، چرا فازهای بعدی را «کلید» نزنند؟ مثلا همین طرحی که آقای معاون به مغز مبارکش رسیده. آقای معاون را که می‌شناسید؟ همان معاون راه‌آهنی که شاهکار «هفت‌خوان» در زمان او در تاریخ ثبت شد!
آقای معاون برنامه دومش را هم رو کرده است. قرار است از این به بعد به جای عوارض طرح ترافیک، عوارض زوج و فرد بگیرند. یعنی کلا ماشین‌های «استاندارد» تولید داخل را که با هزار کلاه‌برداری و کلاه‌گذاری یکی‌اش را قالب شما کرده‌اند، هم نمی‌توانی جز در برخی روزها سوار شوی.
خب حالا که اینقدر خوب می‌توان از جیب ملت پول برداشت، فازهای بعدی را هم اجرا کنید. مثلا برای عبور از تونل و بزرگراه هم پول بگیرید. (می‌دانیم این دو را دست کم خودتان فکر کرده‌اید) یا برای آب‌دهان انداختن در خیابان عوارض بگیرید. اصلا چرا برای ماشین‌دارها عوارض بگذارید. مثلا برای عابران پیاده که بیش از ۱۰۰ قدم در پیاده‌روها راه می‌روند هم پول بگیرید. برای توالت‌های عمومی، برای استفاده از پله برقی‌ها مترو، برای نشستن روی صندلی اتوبوس‌های همیشه شلوغ، برای شیشه پاک کردن و اسفند دود کردن پشت چراغ قرمز و...
شما که راه را پیدا کرده‌اید. ما هم که به این فشارها عادت کرده‌ایم! پس لطفا همه را یکجا با ما حساب کنید که بیشتر از این مزاحم‌تان نشویم! 

نویسنده: نوید زالی

کد مطلب: 107028
 
Share/Save/Bookmark