میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
تناقضات بالا گرفت؛
ابهام جدید در تعداد یارانه بگیران

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ‏در فضای مجازی شبهاتی درباره رقم ۴۲۰۰ میلیاردتومانی ‎یارانه‌ها مطرح شده؛ تأکید کرد، این رقم صحیح است اما فقط مربوط به یارانه ۴۵,۵۰۰تومانی که به ۷۸ میلیون نفر پرداخت می‌شود، نیست. حدود ۷۰۰ میلیاردتومان نیز برای افزایش یارانه خانوارهای تحت پوشش براساس جدول مصارف تبصره ۱۴ بودجه ۹۷ پرداخت می‌شود.
نکته جالب توجه در گفته نوبخت، تعداد یارانه‌بگیران است که بر این اساس ماهیانه به حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه پرداخت می‌شود، این در حالی است که در اردیبهشت ماه ۹۳ رئیس جمهور در زمانی که جمعیت کشور ۷۷ میلیون نفر بود تعداد نهایی یارانه‌بگیران را حدود ۷۳ میلیون نفر اعلام کرد.
اردیبهشت ماه سال ۹۳ از آقای روحانی سؤال شد که ۷۳ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند و در شبکه‌های مجازی و کف خیابان این سؤال مطرح است که آیا این ۷۳ میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده است و همچنین به‌نظر می‌رسد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر برای تأمین کسری بودجه‌ در نظر گرفته شده است، آیا درست است؟ که وی پاسخ داد: مجلس از ما خواست که به افراد متقاضی و نیازمند یارانه بدهیم پس لازم بود از مردم دعوت کنیم و بگوییم که هر کس نیاز دارد، ثبت‌نام کند و هرکس نیازمند نیست و طبق قانون در زندگی آن‌ها خیلی تأثیر ندارد، از ثبت‌نام صرف‌نظر کند. رئیس جمهور ادامه داد: اولاً می‌خواهم از مردم تشکر کنم که با یک نظم و انضباط بسیار خوبی این ثبت‌نام را انجام دادند، شما می‌دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از ۷۳ میلیون نفر در ده روز ثبت‌نام کنند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. در بخش سایبری کار بسیار بزرگی‌ در کشور صورت گرفت از این رو من از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم.
سال ۹۵ براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۴ و همچنین مصاحبه‌های انجام‌شده، مشخص شد ۳ میلیون نفر از تعداد یارانه‌بگیران حذف شده‌اند. براساس این گزارش، طی ماه‌های سال ۱۳۹۴ یارانه تعداد ۳ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۴۵۶ نفر قطع شده است. صرفه‌جویی حاصل از این اقدام دولت، حدود ۹۵۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.
این موارد نشان می‌دهد در پایان سال ۹۴ تعداد یارانه‌بگیران حدود ۷۰ میلیون نفر بوده است. ابهام اصلی که در اینجا وجود دارد این است که تعداد افرادی که به جمعیت یارانه‌بگیران اضافه شده ارتباط معناداری با رشد جمعیت کشور نداشته است.
یکی از ابهامات این موضوع مربوط به تعداد یارانه‌بگیران در پایان سال ۹۵ است، براساس یک گزارش در پایان سال ۹۵ حدود ۷۵.۵ میلیون نفر یارانه دریافت کرده‌اند، به‌عبارت دیگر اگر در پایان سال ۹۴ جمعیت یارانه‌بگیر حدود ۷۰ میلیون نفر بوده باشد، چگونه طی یک سال جمعیت یارانه‌بگیر ۵میلیون نفر اضافه شده است؟
بر این اساس به‌نظر می‌رسد بایستی در پایان سال ۹۴ مجموعاً حدود ۷۰ میلیون نفر یارانه دریافت کنند. رشد ۸میلیون نفری یارانه‌بگیران طی ۳ سال اخیر با وجود رشد جمعیت از ۷۸ میلیون نفر سال ۹۴ به ۸۱ میلیون نفر سال ۹۷ کمی غیرعادی به‌نظر می‌رسد.
به هر حال مهمترین نکته برای شفاف شدن موضوع و رفع ابهامات انتشار جزییات آمار یارانه‌بگیران به‌تفکیک از سال ۹۲ به بعد است. تسنیم

کد مطلب: 107992
 
Share/Save/Bookmark