میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
ائتلاف آمریکایی- عربستانی برای پنهان‌سازی رسوایی آرامکو تقلا می‌کنند
سعودی دست به دامان ابهام افکنی انگلیسی
سعودی دست به دامان ابهام افکنی انگلیسی
 

سعودی که نتوانسته با سیاست‌های دولتمردان آمریکا رسوایی شکست آرامکو را پنهان ساز دست به دامان سیاست بازی و ابهام افکنی انگلیسی شده است چنانکه «دومینیک راب» در گفت‌وگویی مدعی شد حمله هفته گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی امکان ندارد کار نیرو‌های یمنی باشد.
دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس، در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی و در ادامه تبعیت از سیاست‌های ابهام‌افکنی آمریکا مدعی شد که امکان ندارد حمله به تاسیسات آرامکو کار نیرو‌های یمنی باشد. راب گفت: «با توجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است، به این نتیجه رسیدم که کاملا غیرممکن و فاقد اعتبار است که بگوییم آن حملات (حمله به آرامکو) از سوی نیرو‌های یمنی بوده است». این در حالی است که او در ادامه گفت‌وگویش مشخص نکرد لندن عامل اصلی این حملات را چه کسی می‌داند و افزود: «پیش از آنکه مسئولیت آن را به کسی نسبت دهیم باید موضوع کاملا روشن شود تا اقدامی که در پیش می‌گیریم محکم باشد و حمایت دیگران را جذب کند».این اظهارات مقام انگلیسی درحالی بیان می‌شود که انصارالله یمن حمله پهپادی هفته گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان را بر عهده گرفته است. به دنبال این حادثه، واشنگتن با سیاست ابهام‌افکنی آشکارا و بدون حتی ارائه یک مدرک و دلیل تهران را عامل اصلی این حمله دانست. ریاض و انگلیس نیز به تبعیت از این سیاست‌های آمریکا تلویحا و گاه به روشنی ایران را پشت این حملات اعلام کردند.
خبر دیگر در باب یمن آنکه پلوسی رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به مداخلات اخیر واشنگتن در غرب آسیا در پی حمله به آرامکو، تأکید کرد که اقدام ترامپ برای تسریع فروش تسلیحات به عربستان و اعزام نیرو به این کشور، شرم‌آور است. در این میان الجبیر وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه، اعلام کرد که کشورش برای پاسخ به حمله‌ای که تأسیسات نفتی آرامکو را هدف گرفت، گزینه‌های متعدد دیپلماتیک، حقوقی و امنیتی دارد. مقامات آرامکو ضمن اذعان به دقت بالای حملات پهپادی نیرو‌های یمنی اعلام کردند در مجموع ۲۲ نقطه از دو پالایشگاه در تاسیسات نفتی این شرکت مورد هدف قرار گرفته است. جنگنده‌های متجاوز سعودی-آمریکایی با حملات هوایی خود، چند برج‌ مخابراتی در یمن را هدف قرار دادند. در همین حال ده‌ها هزار تن در میدان «باب الیمن» صنعاء ضمن راهپیمایی با شعار آزادی و استقلال پنجمین سالروز انقلاب ۲۱ سپتامبر صنعاء را گرامی داشتند.

کد مطلب: 110899
 
Share/Save/Bookmark