داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۹
 
 
مذاكره نمايشي و مشت آهنين نيز آل‌خليفه را از اعتراض‌هاي مردمي نجات نداد پاي ناتوان سركوب در تعقيب قطار قيام
مذاكره نمايشي و مشت آهنين نيز آل‌خليفه را از اعتراض‌هاي مردمي نجات نداد  
پاي ناتوان سركوب در تعقيب قطار قيام
 
به رغم تلاش آل خليفه براي استفاده همزمان از مشت آهنين و مذاكره نمايشي براي فرونشاندن خشم مردمي، همچنان اعتراض‌ بحريني‌ها به عدم تحقق مطالباتشان ادامه دارد.
با وجود اقدامات نمادين حکومت آل خليفه و برگزاري به اصطلاح روند گفتگو ، نيروهاي امنيتي بحرين همچنان اعتراضات مسالمت آميز را سرکوب مي‌کنند. اين درحالي است که حمد بن عيسي آل خليفه پادشاه اين کشور بر تضمين حق برپايي تظاهرات مسالمت آميز تاکيد کرده است.تظاهراتي مسالمت آميز تحت عنوان وفاداري به خون شهيدان و مخالفت با روند گفت‌وگوها در شهرها و روستاهاي بحرين برگزار شده است .تظاهرکنندگان تصريح کردند نتايج گفتگو با رژيم آل خليفه را نخواهند پذيرفت .معترضان بر اين باورند که حل و فصل مسائل معيشتي و چشم پوشي از مشکلات سياسي راه حلي براي بحران اين کشور به شمار نمي‌رود. اعتراض‌هاي مردمي نشان مي‌دهد كه آل خليفه با مشت آهنين و مذاكره بدون حضور نمايندگان مردم نمي‌تواند قطار قيام را متوقف سازد. در اين ميان رييس کميسارياي حقوق بشر سازمان ملل متحد فاش کرد، "حمد بن عيسي آل خليفه" از او خواسته است به بحرين کميته حقيقت ياب اعزام نکند. از سوي ديگر هادي الموسوي يكي از نمايندگان جمعيت الوفاق بحرين كه در جلسات موسوم به گفت‌وگوي ملي اين كشور حاضر است تاكيد كرد رژيم آل خليفه برنامه‌هاي خود را بر گفت‌وگو تحميل كرده و محورهاي اصلي خواسته‌هاي معارضان حذف شده است.
در همين حال جمعيت ملي اسلامي‌الوفاق بحرين اقدام رژيم آل خليفه در اعطاي تابعيت سياسي به بيگانگان در اين كشور را در سايه طرح به اصطلاح گفت‌و‌گوي ملي محكوم كرد. از سوي ديگر در حالي نيروهاي عربستاني به سركوب مردم در بحرين ادامه مي‌دهند كه در داخل اين كشور انجمن حقوق بشر عربستان با انتقاد از وضعيت نابسامان زندان‌هاي اين كشور تاكيد كرد اقدام آل سعود در بالا بردن فجيع آمار زندانيان و بازداشت بدون تفهيم اتهام يا محاكمه آنها قابل قبول نيست.

هشدار يمني‌ها به عربستان
جوانان انقلابي تعز با غيرقانوني خواندن بذل‌ و بخشش‌هاي ديكتاتور يمن به عربستان و عمان، خواستار بازپس‌گيري شهرهاي واگذار شده به اين كشورها شدند.جوانان خواستار باز پس گرفتن اراضي يمن از جمله شهرهاي "عسير " و نجران " از دولت سعودي شود. توافقنامه واگذاري اين اراضي يمني به عربستان، در 12 ژوئن 2000 امضاء شد و دوم ژوئن 2006 اين امر به تصويب رسيد. شهر "ظفار " نيز طي توافقنامه‌اي كه اول اكتبر 1992 ميان يمن و عمان امضاء شد به پادشاهي عمان واگذار شد.
در همين حال يك مقام يمني كه خواست نامش فاش نشود، اعلام كرد: 'علي عبدالله صالح 'تا زماني كه از عربستان بازنگردد، از قدرت كناره گيري نمي كند زيرا او مي خواهد بر امر انتقال قدرت نظارت داشته باشد.

تظاهرات مراکشي‎ها
تظاهرکنندگان مراکشي بار ديگر به خيابان‌هاي کازابلانکا بزرگ‌ترين شهر اين کشور آمده و مخالفت خود را با تغييرات در قانون اساسي اعلام کرده‌اند. بر اساس اين گزارش، مخالفان مراکشي معتقدند که تغييرات تصويب شده در قانون اساسي موجب ايجاد اصلاحات در اين کشور نمي‌شود. بنا بر اعلام وزارت کشور مراکش، در همه‌پرسي سراسري اين کشور 98.5 درصد از راي دهندگان به اصلاحات پيشنهادي در قانون اساسي ک راي مثبت دادند.

درگيري تظاهركنندگان در التحرير
در حالي كه تحصن مردمي براي رسيدن به مطالبات قيامشان ادامه دارد ‌تظاهركنندگان و فروشندگان دست فروش كه قصد داشتند بساط خود را در اين ميدان پهن كنند اما با مخالف تظاهر كنندگان روبه رو شدند . در نتيجه اين درگيري ها بيش از 200 نفر زخمي شدند. اين ميدان نيز به دليل عدم حضور نيروهاي امنيتي بسته شده است.
خبر ديگر آنكه رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه به مصر سفر مي‌كند. در همين حال دولت مصر کليه شوراهاي محلي اين کشور را به دليل نفوذ و سلطه مقامات نزديک به رژيم حسني مبارک رئيس جمهوري مخلوع مصر، منحل اعلام کرده است.

ادامه نبرد در ليبي
نبرد ميان قذافي، گروههاي معارض و ناتو در حالي در ليبي ادامه دارد كه تركيه شوراي ملي انتقالي ليبي را به عنوان تنها نماينده قانوني ملت اين كشور به رسميت شناخت. وزير امور خارجه تركيه همچنين متعهد به ارائه كمك 200 ميليون دلاري به شوراي ملي انتقالي ليبي شد و اين مبلغ علاوه بر 100 ميليون دلاري است كه آنكارا در ژوئن آن را اعلام كرد.
از سوي ديگر،نيروهاي ناتو اهدافي را در دو شهر زواره و بني وليد در 180 كيلومتري طرابلس هدف قرار دادند.
کد مطلب: 67139
 
Share/Save/Bookmark