میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۵
 
 
حضور هیئت‌های مذهبی و موکب‌داران اربعین در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه
روزهای همدلی و همزبانی
روزهای همدلی و همزبانی
 

پس از گذشت چهار روز از زلزله غرب کشور و اتمام عملیات جست‌وجو همچنان خیل کمک‌های خودجوش مردمی به سمت مناطق زلزله‌زده سرازیر است.
متاسفانه بعد از هجمه‌هایی که علیه مسکن مهر یا زائران اربعین حسینی و یا قشر مذهبی جامعه راه افتاد بازهم این قشر بودند که خود را از لحظه‌های اولیه به این مناطق رساندند تا کمی از درد و رنج این مردم کم کنند. و با تجربه‌ای که از مراسم پیاده‌روی اربعین برخوردار شده‌اند نظم بیشتری به کمک‌رسانی‌ها کنند.
از کامیون حاوی پتوی استان مازندران می‌توان گفت که در میانه راه بازگشت از مراسم اربعین راه خود را به سمت مناطق زلزله‌زده کج کرد تا موکب‌هایی که برای تهیه غذای گرم به هموطنانمان در غرب کشور خود را به آنجا رساندند. یا از هیئات مذهبی که اضافه کنسروهای‌شان را جمع‌آوری کردند و به استان‌ کرمانشاه فرستادند.
این‌بار هم در میدان عمل مردم از مسئولین برای یاری رساندن سبقت گرفتند و خود را درگیر قبلی‌ها و بعدی‌ها یا وظیفه شماست نکردند.
در همین زمینه رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین حسینی گفت: با همت خیرین و هیئت‌های مذهبی تعدادی موکب جهت طبخ و توزیع غذا میان هموطنان زلزله‌زده در استان کرمانشاه برپا خواهد شد.
حسن پلارک ضمن ابراز همدردی با هموطنان زلزله‌زده اظهار کرد: در لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب، به موکب‌های اربعین حسینی فراخوانی ارسال شد تا توان خود را در جهت کمک به مناطق زلزله‌زده بسیج کنند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: محبان اهل‌بیت(ع) و زائران و خادمان اربعین این بار برای کمک به هموطنان زلزله‌زده با ندای «لبیک یا حسین» وارد میدان خدمت می‌شوند.
پلارک با بیان اینکه هم‌اکنون در حال ساماندهی خادمان اهل‌بیت(ع) و موکب‌ها جهت اعزام به کرمانشاه هستیم، توضیح داد: طی روزهای اخیر با همکاری مسئولان استانی، کمک‌هایی توسط موکب‌ها و ستادهای بازسازی عتبات استان‌های ایلام و خوزستان به مناطق زلزله‌زده ارسال شده است. وی گفت: ستاد بازسازی عتبات خوزستان تاکنون ۵ تریلر کنسرو، ۴ تریلر آب معدنی و ۲۵ تن آرد و ستاد بازسازی عتبات ایلام نیز دو محموله شامل آب معدنی، تخم‌مرغ و سایر اقلام خوراکی را به کرمانشاه ارسال کرده‌‌اند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: ارسال این کمک‌ها در حالی است که بسیاری از خادمان موکب‌ها به تازگی وارد کشور شده یا در حال بازگشت هستند با این حال برای کمک به هموطنان اعلام آمادگی کرده‌اند.
پلارک با بیان اینکه طبق اعلام مسئولان اصلی‌ترین نیاز هموطنان در مناطق زلزله‌زده غذا و پتو است گفت: از موکب‌داران نیز خواسته شده تا جمع‌آوری کمک‌های مردمی در زمینه تامین این نیازها متمرکز باشد.

مرحله جدید عملیات آواربرداری توسط سپاه در مناطق زلزله‌زده آغاز شد
فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: با اتمام مرحله نخست آواربرداری در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه مرحله دوم آواربرداری آغاز شد.
سردار محمد پاکپور از اتمام مرحله نخست آواربرداری در مناطق زلزله‌زده و آغاز مرحله دوم آواربرداری خبر داد و اظهار داشت: به فضل الهی و تلاش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با اتمام مرحله اول عملیات آواربرداری برای نجات بازماندگان و یافتن اجساد جان‌باختگان، مراحل جدید آواربرداری مناطق زلزله‌زده آغاز شده است.
وی با بیان اینکه براساس تقسیم کار انجام شده عملیات امداد و خدمت‌رسانی به مردم در مناطق روستایی و صعب‌العبور توسط سپاه و بسیج و در شهرها توسط ارتش همچنان ادامه دارد افزود: در این مراحل بیرون آوردن احشام و امکانات و لوازم زندگی مردم از زیر آوار و تأمین امنیت برای حفظ و نگهداری آن مورد نظر است.
سردار پاکپور گفت: امید داریم با اتمام مراحل آواربرداری در روزهای آینده، به زودی بازسازی مناطق و فراهم‌سازی زمینه‌های زندگی عادی مردم در شهرها و روستاها انجام می‌شود.

اولین سی‌تی اسکن سیار توسط نیروی زمینی سپاه در منطقه غرب کشور مستقر شد
معاون بهداری نیروی زمینی سپاه گفت: بهداری نیروی زمینی سپاه ۱۳۶۸ نفر از مصدومان زلزله غرب کشور را درمان کرد.
سردار احمد اخوان درباره آخرین اقدامات نیروی زمینی در درمان مجروحان زلزله غرب کشور اظهار داشت: بهداری نیروی زمینی سپاه به ۱۳۶۸ نفر از مصدومان حادثه زلزله غرب کشور خدمت‌رسانی کرد. وی افزود: روز گذشته ۹۰۰ نفر در بیمارستان سیار امام حسین سرپل ذهاب و ۴۶۸ نفر هم در بیمارستان کرمانشاه درمان شدند.
معاون بهداری نیروی زمینی سپاه یادآور شد: از ۴۶۸ نفر از افراد درمان شده در بیمارستان کرمانشاه ۲۴۰ نفر بستری، ۲۰۰ نفر عمل جراحی و ۲۰ نفر مورد عمل فوق‌تخصصی قرار گرفتند. وی تاکید کرد: همچنین ۶ فروند بالگرد، مصدومین را از مناطق زلزله‌زده به کرمانشاه منتقل کرد که در این زمینه طی روزهای اخیر تعداد زیادی از مصدومان از مناطق زلزله‌زده به تهران منتقل شدند.
وی با بیان اینکه ۶ ست بیمارستانی با ابلاغ سردار پاکپور در منطقه مستقر شده است؛ گفت: بیمارستان شهید صدوقی اصفهان بزرگترین بیمارستان صحرایی کشور است که توسط نیروی زمینی سپاه جهت درمان مجروحین با تمام امکانات در منطقه مستقر شده است. این بیمارستان می‌تواند در روز ۱۰۰۰ نفر را درمان کند و ۵۰ عمل جراحی را در روز انجام دهد. این بیمارستان صحرایی از نظر امکانات و کاربری با یک بیمارستان در سطح شهر برابر است و می‌تواند در درمان مصدومان بسیار موثر باشد.
معاون بهداری نیروی زمینی سپاه تاکید کرد: اولین سی‌تی اسکن سیار کشور توسط بهداری نیروی زمینی سپاه در منطقه غرب کشور مستقر شده و خدمت‌رسانی می‌کند. تا عصر دیروز ۵ بیمارستان تخصصی به استعداد ۲۰۰ تخت و یک بیمارستان آماده‌باش جهت خدمت‌رسانی در مناطق زلزله‌زده به طور کامل مستقر می‌شوند.
وی با اشاره به اهمیت حل مشکلات پزشکی مصدومان در زلزله اخیر غرب کشور گفت: به همین منظور تمام توان تخصصی و تجهیزاتی نیروی زمینی سپاه به کار گرفته شده تا مصدومان با قدرت هر چه بیشتر درمان شوند. 

تشکر مردم از نیروهای مسلح
مردم در شبکه‌های اجتماعی در حال تقدیر از عملکرد نیروهای مسلح به خصوص ارتش و سپاه هستند. ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ابتدایی‌ترین لحظات وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه، پا به عرصه خدمت‌رسانی گذاشته و تمام توان خود را به میدان آوردند تا از آلام مردم بکاهند.
دقیقا از صبح روز اول وقوع زلزله، سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه و سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش به عنوان اولین مسئولان نظام، وارد منطقه شدند تا از نزدیک در جریان امور قرار بگیرند و دستورات لازم را برای کمک‌رسانی سریع‌تر نیروهای تحت امرشان، صادر کنند.
اما همه‌ی کار همین نبود، سپاه و ارتش قبل از اینکه فرماندهاشان وارد میدان کمک‌رسانی به مردم شوند، کار ارسال محموله‌های امدادی و اقلام غذایی را آغاز کرده بودند و از همان روز اول، کمک‌های سپاه و ارتش، مردم آسیب دیده را تسکین داد.
سپاه و ارتش در عملیات‌های مختلفی که برای کمک‌رسانی داشتند، انواع هواپیماهای ترابری، تجهیزات مهندسی، تجهیزات بیمارستانی و درمانی، کمک‌های انسانی و... را به میدان آورده و با تمام توان کار خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان را پیش بردند تا از سختی‌ها و مشقت‌های مردم مصیبت دیده و آسیب دیده کرمانشاه، کاسته شود.
بعد از این همه خدمات صادقانه نیروهای مسلح، مردم در شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر، هشتگی ایجاد کرده و ذیل آن، از اقدامات سپاه و ارتش و نیروهای مسلح در کمک‌رسانی صادقانه به مردم زلزله‌زده، قدردانی کردند.

نیازهای اولیه مردم زلزله‌زده هنوز رفع نشده
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: آب آشامیدنی، آذوقه و مایحتاج اولیه و عمومی هنوز به دست خانواده‌های آسیب‌دیده نرسیده است.
سیدقاسم جاسمی با اشاره به آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه اظهار داشت: آب آشامیدنی، آذوقه و مایحتاج اولیه و عمومی هنوز به دست خانواده‌ها نرسیده است.
وی گفت: بیشترین آسیب مربوط به شهرستان‌های غرب استان کرمانشاه بوده و شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، ثلاث، اورامانات، قصرشیرین، گیلانغرب و کرمانشاه آسیب دیده‌اند.
جاسمی با بیان اینکه ‌مشکلات جانی و مالی فراوانی را مردم این شهرها متحمل شده‌اند بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد که تاکنون حدود ۴۵۰ کشته و ۸ هزار نفر مجروح شده‌اند. وی با اشاره به اینکه امدادرسانی‌ها متاسفانه بسیار کند پیش می‌رود، افزود: مردم زلزله‌زده مشکل اسکان دارند و در ۳ شب گذشته در معرض سرما هستند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سرپل‌ذهاب به عنوان شهری که عمده‌ترین آسیب را متحمل شده با مشکلات آب و برق مواجه شده است.

وعده ساخت مسکن برای زلزله‌زدگان باید عملی شود
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس گفت: ساخت مسکن و سرپناه برای زلزله‌زدگان نیز از مسائل جدی و مهمی است که مسئولین نسبت به تامین آن به مردم وعده داده‌اند که امیدواریم این وعده‌های عملی شود.
فرهاد تجری با انتقاد از برخی عملکردها در حوزه امدادرسانی به زلزله‌زدگان، گفت: زحمات زیادی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان صورت گرفته اما به دلیل وسعت و حجم‌خرابی‌ها لازم است که امدادرسانی‌ها تشدید شود.
وی با بیان اینکه هنوز، آب در برخی روستا‌های مناطق زلزله‌زده قطع است و این مسئله مشکلات مردم را تشدید کرده است، تصریح کرد: ورود نیروهای مسلح و دیگر دستگاه‌ها به بحث امداد‌رسانی مناسب بود اما انتظار می‌رود که مسئولین به وعده‌های که برای کمک به زلزله‌زدگان داده‌اند، پایبند بمانند.
نماینده مردم قصر شیرین با بیان اینکه برخی زیرساخت‌ها تا حد زیادی از بین رفته است، تصریح کرد: برخی زیرساخت‌های لازم برای زندگی در مناطق زلزله‌زده از بین رفته است و مسئولین نیز وعده داده‌اند که این مهم نیازمند توجه جدی مسئولین است؛ ساخت مسکن و سرپناه برای زلزله‌زدگان نیز از مسائل جدی و مهمی است که مسئولین نسبت به تامین آن به مردم وعده داده‌اند که امیدواریم این وعده‌ها عملی شود.

استدلال عجیب هلال‌احمر درباره عدم ارسال محموله‌ها به برخی مناطق؛ امنیت نیست
در حالی که هلال‌احمر عدم ارسال محموله‌های امدادی به برخی مناطق را نبود امنیت عنوان می‌کند که بسیاری از خودروهای شخصی، کمک‌های مردمی را بدون مشکل به این مناطق رسانده‌اند.
در روزهای پس از وقوع زلزله شدید کرمانشاه همچنان برخی از مردم این مناطق از نرسیدن محموله‌ها و اقلام مورد نیاز گلایه‌مند هستند و اعلام می‌کنند هیچ کمکی به آنها نشده است. در حالی که مسئولان هلال‌احمر در مناطق مختلف دلیل ارسال نکردن محموله‌ها را نبود امنیت در برخی مناطق اعلام کرده‌اند، اما محموله‌هایی که از طریق کمک‌های مردمی تهیه شده و با خودروهای شخصی به مناطق اعزام شده‌اند، به راحتی و بدون مشکلی به دست مردم آسیب‌دیده می‌رسد.

صحنه‌هایی از اقدامات خودجوش مردمی
زلزله خرابی‌های گسترده‌ای را در استان کرمانشاه به وجود آورده است. هر چند که صحنه‌هایی که از کرمانشاه مخابره می‌شود صحنه‌های دلخراش و دردناکی است اما گاه در میان همین خرابی‌ها و ویرانه‌ها اتفاقاتی رخ می‌د‌هد که می‌تو‌اند به عنوان الگوی انسانیت سال‌ها و سال‌ها خاطرات زیبایی را از دل آوارهای سرد و سنگی زنده نگاه دارد. در همین راستا دیروز شاهد دو حرکت خودجوش، مردمی و زیبا بودیم که در دو شهر مختلفی از کشور رخ داد.
جواد خیابانی: مقصدمان سرپل ذهاب است
اولین صحنه زیبایی که خلق شد در پایتخت روی داد. مجری فوتبالی که تاکنون گزارشات به یاد ماندی چون مسابقه ایران و استرالیا را گزارش کرده است پیشگام شد تا خودش کمک‌های مردم پایتخت را جمع کرده و تک‌تک به دست زلزله‌زدگان برساند.
بر همین اساس در خیابان فلامک شمالی ایستاد و هدایای مردمی را جمع کرد. یک ساعت از حضور او در خیابان گذشته بود که به محل قرار مهربانی با مردم رسیدیم. از خیلی دورتر می‌شد از تجمع گسترده مردم و پتو‌هایی که روی هم چیده شده بودند پی ‌برد که داستان از چه قرار است. خیابانی برای مردم صحبت می‌کرد و برخی زنده آن را در شبکه‌های مجازی خود قرار می‌دادند. او در گفت‌وگو با سیاست روز گفت: فکر نمی‌کردم اینقدر استقبال شود و لازم است کامیون جدید اجاره کنم.
وی افزود: من خودمم به کرمانشاه می‌روم و تا دوشنبه آنجا خواهم ماند و به نظر من کمک‌های مردمی باید از الان شدت بگیرد چراکه تازه با گذشت چند روز نیازهای مردم با توجه به کاهش ذخیره غذایی افزایش می‌یابد. مردم نباید بعد از گذشت چند روز به کمک‌رسانی بی‌تفاوت بشوند.
خیابانی خاطرنشان کرد: مقصدمان سرپل ذهاب است و قرار است آنجا اقلامی را توزیع کنیم و پیام مهر مردم تهران را به مردم کرمانشاه برسانیم. 

معلم‌ها و دانش‌آموزان و حرکتی خودجوش در قم
اما کمی دورتر از مرکز، در شهر قم هم دانش‌آموزان یک مدرسه دست به کار شدند و نتوانستند با دیدن تصاویر وحشتناک آواره‌شدن بسیاری از هم‌کلاسی‌های خود در شهرهای کرمانشاه بی‌تفاوتی را پیشه‌کنند، همین شده که آنها با معلم‌ها‌یشان دست به دست هم داده و با نوشتن نامه‌هایی و ارسال هدایایی می‌خواهند به دانش‌آموزان کرمانشاهی بگویند که از راه دور به یادشان هستند و تنهای‌شان نخواهند گذاشت.
درباره این واقعه الهی‌پور، یکی از معلمان مدرسه متوسطه دور اول مفید به سیاست روز می‌گوید: برخی از دانش‌آموزان تمایل داشتند که با دوستان زلزله‌زده خود در کرمانشاه همدردی کنند، بر همین اساس نامه‌هایی آماده شده که در روز آتی توسط معلم‌های این دانش‌آموزان به منطقه زلزله‌زده ارسال خواهد شد. وی ادامه داد: بچه‌های قم نامه‌هایی را حتی برای آنهایی که با خودشان هم‌نام هستند نوشتند و خواستند در غم فرزندان غیور کرمانشاه شریک شده و با آنها همدردی کنند، همراه این نامه‌ها هدیه‌هایی را هم آوردند که معلم‌ها به نیابت از بچه‌ها آن را به دست دانش‌آموزان کرمانشاهی خواهند رساند.
الهی‌پور در ادامه اینطور می‌گوید: ‌مقصدمان روستاهای اطراف سرپل ذهاب است که کمک کمتر رسیده باشد البته خیلی از مناطق زلزله‌زده محدودیت تردد دارد ولی در جایی که هم دانش‌آموز باشد، هم نیازمند وجود داشته باشد و هم تردد مشکلی نداشته باشد می‌رویم و کمک دانش‌آموزان را ارسال خواهیم کرد.

میزان مبلغ کمک‌ "بلاعوض" به زلزله‌زدگان غرب ایران اعلام شد
در جلسه دیروز هیئت دولت به‌ریاست حسن روحانی میزان مبلغ کمک بلاعوض دولت به زلزله‌زدگان غرب ایران اعلام شد.
در این جلسه اعضای دولت، پس از استماع گزارش دستگاه‌های اجرایی از بازدیدهای میدانی به‌عمل‌آمده از مناطق آسیب­‌دیده و خسارات وارده به منازل مسکونی شهرها و روستاها و واحدهای تولیدی استان، با اختصاص مبلغ ۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۶۵۹ میلیارد تومان تسهیلات برای بازسازی بخش­‌های خسارت‌دیده ناشی از زلزله استان کرمانشاه موافقت کردند.
به‌موجب این تصمیم، برای احداث ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی به‌ازای هر واحد مبلغ ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض و تا سقف ۲۵ میلیون تومان تسهیلات با سود ۴ درصد اختصاص یافت.
دولت همچنین برای احداث ۴۵۰۰ واحد مسکونی شهری به‌ازای هر واحد مبلغ ۶ میلیون تومان کمک بلاعوض و تا سقف ۳۵ میلیون تومان تسهیلات با سود ۵ درصد اختصاص داد.
کمک­‌های بلاعوض شامل کمک جهت مرمت و تعمیر ۱۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و واحدهای تجاری به‌ازای هر واحد ۲ میلیون تومان، کمک جهت تأمین لوازم خانگی تعداد ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی به‌ازای هر واحد ۲ میلیون تومان، کمک جهت تأمین اسکان موقت ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی به‌ازای هر واحد ۳ میلیون تومان و کمک بلاعوض جهت تأمین اسکان موقت ۴۵۰۰ واحد شهری به‌ازای هر واحد ۵ میلیون تومان از دیگر موارد مصوب هیئت وزیران برای کمک به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه در این جلسه بود.
همچنین با تصویب دولت، برای تعمیر ۱۵ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تجاری تا سقف ۱۲ میلیون تومان تسهیلات برای هر واحد و برای تأمین لوازم خانگی و سایر هزینه­‌های ضروری برای ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی تا سقف ۱۰ میلیون تومان تسهیلات به‌صورت قرض الحسنه اختصاص یافت. هیئت وزیران در این جلسه خود همچنین به‌منظور رفع مشکلات آسیب‌دیدگان زلزله در استان‌های غربی کشور، مقرر کرد شبکه بانکی نسبت به امهال کلیه تسهیلات اعطایی قبل از وقوع حادثه به افراد آسیب­‌دیده اعم از تولیدی و غیرتولیدی، در شهرها و روستاها (به‌مدت دو سال از تاریخ وقوع حادثه) اقدام نماید.

نویسنده: محسن رجبی

کد مطلب: 101880
 
Share/Save/Bookmark