میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
 
 
هشدارگروه‌های فلسطینی به رژیم صهیونیستی
اشغالگران تاوان خون شهدا را خواهند داد
اشغالگران تاوان خون شهدا را خواهند داد
 

گردان‌های القسام - شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) - در واکنش به شهادت یکی از اعضای نیروهای مقاومت در حمله هوایی امروز رژیم صهیونیستی به شرق غزه، هشدار داد که صهیونیست بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد.
گردان‌های القسام در اظهاراتی کوتاه اعلام کرد: اقدام بزدلانه دشمن در حمله به یکی از نقطه‌های مرزبانی مقاومت واقع در شرق رفح که منجر به شهادت عبدالکریم اسماعیل رضوان شد، جنایتی شرم آور است. در این اظهارنظر آمده است: حمله هوایی رژیم صهیونیستی حماقتی است که مسئولیت آن برعهده دشمن است و بهای آن را با خونشان پرداخت خواهند کرد. هواپیماهای شناسایی رژیم صهیونیستی شرق رفح واقع در باریکه غزه را هدف قرار دادند که در این حمله عبدالکریم اسماعیل رضوان به شهادت رسید و سه تن دیگر نیز زخمی شدند. درهمین حال منابع محلی گزارش دادند: نیروهای اشغالگر به صورت محدود وارد اراضی غزه شدند.
در همین حال گروه‌های مختلف فلسطینی تصویب قانون نژادپرستانه کشور یهود در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی را تلاشی مذبوحانه برای نابودی هویت عربی فلسطین و مصادره اراضی ساکنان اصلی آن دانستند و خواستار اتحاد فلسطینیان برای مقابله با نظام آپارتاید صهیونیست‌ها شدند. فوزی برهوم سخنگوی جنش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که تصویب این قانون نژادپرستانه، موجودیت فلسطینیان و حق تاریخی آنان در سرزمین خودشان را به خطر می‌اندازد و زمینه مصادره و غصب اراضی فلسطینی را فراهم می‌کند.
سایت فلسطین الیوم گزارش داد که یوسف الحساینه یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی در محکومیت قانون یاد شده، آن را آکنده از نژادپرستی و نفرت توصیف کرد. صائب عریقات دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) نیز گفت: رژیم صهیونیستی در نهایت توانست نظام آپارتاید (جدایی نژادی) را قانونی کند. این قانون امتداد میراث استعماری و نژادپرستانه ای است که مبتنی بر پاکسازی قومی و حذف مردم فلسطین و نادیده گرفتن حقوق آنها به عنوان ساکنان اصلی در سرزمین تاریخی شان است.
یوسف المحمود سخنگوی رسمی دولت وفاق ملی فلسطین نیز تصویب قانون جنجال‌برانگیز کشور یهود را تلاشی دیگر برای نابودی هویت عربی فلسطین دانست و گفت این اقدام پایه‌های دشمنی و نفرت را بر ویرانه‌های صلحی که قصد داشتم به آن دست یابیم، پایه ریزی کرد. وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در واکنش به تصویب قانون یاد شده تاکید کرد که تصویب این قانون در راستای تلاش حزب راست افراطی اسرائیل برای بازسازی اجزای ساختار کابینه صهیونیست‌ها طبق ایدئولوژی دینی منفور و تاریکی است که دارند.
دولت قطر در واکنش به مصوبه جدید پارلمان رژیم صهیونیستی در تصویب قانون کشور یهود این مصوبه را نژادپرستانه خواند. این قانون تبعیض‌آمیز که به نام «کشور یهود» نیز شهرت دارد، سرتاسر سرزمین فلسطین را کشوری فقط برای صهیونیست‌ها دانسته و فلسطینیان را از تمام حقوق شهروندی و انسانی خود محروم می‌کند. به موجب این قانون، زبان عبری‌زبان رسمی خواهد بود و دیگر عربی زبان رسمی نیست.
قانون مذکور توسعه شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطین را یک ارزش ملی دانسته و بر ارتقای این شهرک‌ها تاکید می‌کند. اتحادیه عرب تصویب لایحه ای موسوم به کشور ملت یهود در مجلس نمایندگان رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و آن را نژادپرستانه دانست. اتحادیه اروپا از تصویب قانون جدیدی در پارلمان رژیم صهیونیستی که حق تصمیم‌گیری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت می‌شناسد، ابراز نگرانی و اعلام کرد: تصویب این قانون، راه حل تشکیل دو کشور مستقل (فلسطینی - صهیونیستی) را پیچیده می‌کند.
خبر دیگر آنکه درپی تبادل آتش بین نظامیان صهیونیست و گروه‌های مقاومت در نوار غزه، وزیر جنگ این رژیم با تعدادی از سران ارشد نظامی-امنیتی جلسه اضطراری تشکیل داد.
لازم به ذکر است ساکنان نوار غزه تظاهرات بازگشت دیگر در نوار مرزی باریکه غزه را محقق ساختند. تظاهرات این هفته تحت عنوان جمعه "توطئه علیه حقوق آوارگان راه به جایی نخواهد برد" برگزار شد. هیات عالی ملی برگزاری تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره با صدور فراخوانی عموم فلسطینیان را به شرکت در تظاهرات دعوت کرده بود. تاکنون در این تظاهرات‌ها که از ۳۰ مارس گذشته آغاز شده است، ۱۴۶ فلسطینی به شهادت رسیده و بیش از ۱۶ هزار نفر دیگر زخمی شدند.

کد مطلب: 105273
 
Share/Save/Bookmark