میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
سران جریان‌های سیاسی پاسخگو باشند
چند وقت است که لیستی رای دادن در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر و...

چند وقت است که لیستی رای دادن در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر و روستا و حتی مجلس خبرگان رهبری مُد شده است. یک نفر هم معمولا تَکرار می‌کند یا رایحه‌ای می‌شنود و جمع کثیری از یک لیست بدون شناخت و صرفا به اعتماد آن جریان، استقبال می‌کنند. نمی‌دانیم حالا باید از تاثیر جریان‌های سیاسی بر افکار عمومی خوشحال شویم یا ناراحت؟!
اما وقتی اخبار بعد از این استقبال‌ها را می‌بینیم فکر می‌کنیم که این کار چندان هم به نظر خوشایند نمی‌آید، فرقی نمی‌کند که یکی با تَکرار، راهی پستی شود یا با شعار رایحه خوش خدمت! اما مهم است که وقتی کسی فقط و فقط به واسطه حضور در لیست، به جایگاهی می‌رسد، سرلیست یا لیدر جریان چقدر درباره کارهایی که او انجام می‌دهد پاسخگوست.
باید این را مدنظر داشته باشیم که وقتی مردم با اعتماد به جریان سیاسی به فردی رای می‌دهند، تا پایان کارش انتظار دارند رفتارهای این فرد را در راستای آن جریان سیاسی تعریف کرده و هر جا خطایی از او سر زد سرلیست یا لیدر جریان را پاسخگو ببینند. جریان سیاسی که موثردر انتخاب فردی بوسیله مردم بوده است باید هر جا لازم است پاسخگوی افکار عمومی که به واسطه اعتماد به آن جریان نماینده‌شان را برگزیده‌اند باشد.
الان باید فراکسیون امید که غاطبه نمایندگان آن در سلفی گرفتن با موگرینی پیشتاز بودند برای جمعیتی که با اعتماد به آن به این افراد رای داده‌اند پاسخی ارائه دهد و بگوید که آیا این حرکت ناشی از استراتژی‌ای تعریف شده بوده و پیامی برای اتحادیه اروپا و جهانیان داشته یا تنها ناشی از جوگیر شدن آن نماینده‌های محترم است؟! در صورت پاسخ درباره استراتژی باید شفاف‌سازی و در صورت جوزدگی نماینده نیز باید این جریان توضیح دهد که چرا چنین نمایندگانی که هنوز به بلوغ فکری و اجتماعی لازم نرسیده و رفتار با دیپلمات‌ها را آموزش ندیده‌اند را برای حضور در لیست منتخبان خود برگزیده است؟! این جریان باید توضیح بدهد که پس از این رفتار سخیف که با بی‌مبالاتی نمایندگان حزبش مراسم باشکوه تحلیف رئیس‌جمهوری را به حاشیه رانده چه برخوردی خواهد کرد و چطور آنها را در قبال این حرکت ناشایست تقبیح می‌کند؟
مردم اگر نسبت به احزاب و جریان و یا حتی افرادی که آنها را به رای دادن لیستی ترقیب کرده‌اند بی‌اعتماد شوند، علاوه بر رد شدن از جریان فوق، نسبت به جایگاه نمایندگی نیز تنزل درجه در فکرشان قایل شده و جمله امام خمینی(ره) درباره در راس امور بودن مجلس را نمی‌توانند هضم کنند و همه این اتفاقات به واسطه یک ناپختگی و عدم شناخت از افراد و حضور کوتوله‌های سیاسی در پست‌های مهم و ارزشی حاصل خواهد شد.
البته نمی‌خواهیم همه مشکلات بشریت را بر سر نمایندگان ریخته و بگوییم که آنها عامل همه مشکلات دنیا هستند تنها خواستیم تلنگری بزنیم برای سنجش میزان پاسخگویی جریانهای سیاسی و اینکه اگر فکرعاقبت کارهای خود نباشند قطعا می‌توانند عامل همه مشکلات پس از این در کشور معرفی شوند. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 100377
 
Share/Save/Bookmark