میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
مولفه‌های امنیتی
اجلاس امنیتی مونیخ در حالی برگزار شد که جو بایدن که به تازه‌گی سکان ریاست جمهوری آمریکا بر عهده گرفته از سخنرانان...

اجلاس امنیتی مونیخ در حالی برگزار شد که جو بایدن که به تازه‌گی سکان ریاست جمهوری آمریکا بر عهده گرفته از سخنرانان این اجلاس بود. سخنان وی بر چند محور استوار بوده است.وی گفته است آمریکا به ائتلاف ناتو متعهد بوده و نمی‌توانیم اجازه دهیم داعش تجدید قوا کند.در همین حال وی گفته است«پیش‌بینی من آن است که رقابت با چین سخت خواهد بود و از آن استقبال می‌کنم.
بایدن همچنین روسیه را به تلاش برای تضعیف نحوه حکمرانی آمریکا متهم کرد. وی همچنین بر مقابله آمریکا را آنچه رفتارهای بحران ساز منطقه ای و فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران نامیده تاکید کرده است. این سخنان از سوی بایدن که می تواند برگرفته از استراتژی سیاست خارجی آمریکا باشد چند نکته را آشکار می‌سازد.
نخست آنکه سخنان بایدن مشابه همان ادعاها و مواضعی است که ترامپ داشته است با این تفاوت که ترامپ از آمریکا مقتدر در برابر این تهدیدات سخن می گفت و بایدن ادعای اجماع سازی جهانی را مطرح کرده است. به عبارتی وی به جای سیاست فشار حداکثری از قدرت هوشمند سخن می گوید که بر اساس سیاست اجماع سازی صورت می‌گیرد.
دوم آنکه بایدن از تقویت و حفظ ناتو می‌گوید. این بدان معناست که آمریکا به جای لشگر کشی‌های مستقیم نظامی به دنبال بهره گیری از ناتو برای توجیه اقدامات نظامی اش است چنانکه اخیرا ناتو اعلام کرده است که نیروهایش در عراق را ۸ برابر افزایش خواهد داد. در همین حال ناتو در حال توسعه حوزه نفوذ در مرزهای روسیه و دریای چین است. بر این اساس در آینده می توان شاهد تشدید تحرکات ناتو در صحنه جهانی بود که در حوزه های نظامی، اقتصادی، سایبری و فضایی صورت خواهد گرفت. سوم آنکه بایدن اشاره ای به اقدامات آمریکا برای مقابله با اشغال گری رژیم صهیونیستی و یا تجاوزات سعودی به یمن نداشته است. این بدان معناست که سیاست آمریکا در منطقه غرب آسیا تغییری نخواهد داشت و ادعای وی مبنی بر مقابله با داعش نیز همان سیاست قدیمی آمریکا برای نظامی گری در منطقه است. در جمع بندی نهایی از سخنان بایدن در نشست امنیتی مونیخ می توان گفت که وی نیز همان سیاست دوران ترامپ را ادامه می دهد و صرفا در تاکتیک با وی متفاوت است. رفتاری که نشان می‌ دهدی ادعای وی مبنی بر مخالفت با سیاست های ترامپ صرفا جنبه انتخاباتی داشته و ترامپ نیز مانند روسای جمهور سابق آمریکا در چارچوب استراتژی کلان این کشور حرکت کردن و بایدن همان راه را ادامه می دهد هر چند که چالشهای درونی و نیز مخالفت‌های بیرونی چالشهای پیش روی وی برای تحقق اهداف تعریف شده را تشدید خواهد کرد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 117243
 
Share/Save/Bookmark