میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
 
 
تنش‌های مالی میان آمریکا و اروپا وارد فضای نظامی شد
باج‌خواهی ترامپ از ناتو
باج‌خواهی ترامپ از ناتو
 

در ادامه تنش‌ها میان اروپا و ایالات متحده، رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌های جداگانه به سران حداقل ۱۰ کشور عضو ناتو به آنها درباره بی‌توجهی به تعهداتشان برای صرف حداقل دو درصد از تولید ناخالص ملی‌ کشورهایشان برای مصارف نظامی هشدار داد.
در اقدامی که می‌توان آن را نشانه‌ای بر تشدید اختلاف‌ها میان دو سوی آتلانتیک دانست، رئیس‌جمهور آمریکا نامه‌هایی به چندین تن از سران کشورهای عضو ناتو فرستاده و از آنها به دلیل عدم توجه به تعهداتشان برای پرداخت هزینه‌های نظامی و دفاعی مد نظر این ائتلاف نظامی غربی انتقاد کرد. به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، دونالد ترامپ ماه گذشته میلادی (ژوئن) این نامه را به سران کشورهایی از قبیل آلمان، بلژیک، نروژ و کانادا فرستاده است. قرار است نشست سران ناتو هفته آینده در شهر «بروکسل» بلژیک برگزار شود.
ترامپ در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۶ و همچنین پس از حضور در کاخ سفید، بارها از اعضای ناتو به دلیل نپرداختن هزینه‌های نظامی و دفاعی آن و «سوءاستفاده» از آمریکا گله کرده و چند باری هم ناتو را «سازمانی منسوخ» خوانده است. طبق توافق ناتو، اعضای این ائتلاف غربی باید دو درصد از درآمد ناخالص ملی خود را صرف مصارف نظامی کنند، اما بیشتر اعضای ناتو به استثنای آمریکا پایین‌تر از این کف تعیین‌شده، هزینه می‌کنند. ارسال نامه ترامپ به برخی از سران متحدان آمریکا در ناتو در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و متحدانش در مسائل مختلف از قبیل «جنگ تعرفه‌ای» بین دو طرف ادامه دارد و نشست ماه گذشته سران گروه ۷ در کانادا یکی از پرتنش‌ترین نشست‌های این گروه بود.
بنا بر گزارش نیویورک تایمز، وی در این نامه‌ها تاکید کرده که با گذشت بیش از یک سال از گلایه‌های خصوصی و علنی دولت آمریکا درباره اینکه برخی متحدان واشنگتن به اندازه کافی مسئولیت هزینه‌های دفاعی ناتو را نمی‌پردازند، اما آن‌ها اقدامی برای رفع این مسئله نکرده‌اند. ترامپ هشدار داده که شاید به این موضوع پاسخ و واکنش نشان دهد و یکی از این پاسخ‌ها، ایجاد تغییراتی در حضور نظامی آمریکا در اقصی نقاط جهان باشد.
او در نامه‌اش به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشت: «همانطور که در جریان سفر ماه آوریل شما با هم صحبت می‌کردیم، ناامیدی رو به گسترشی در آمریکا درباره بی‌توجهی برخی متحدان به انجام آنچه که وعده دادند، وجود دارد. آمریکا به اختصاص منابع بیشتر برای دفاع از اروپا ادامه می‌دهد، در حالی که وضع اقتصاد آن قاره از جمله آلمان خوب است و چالش‌های امنیتی بسیاری وجود دارد. این وضع دیگر برای ما قابل تحمل و پایدار نیست. افزایش ناامیدی در این‌باره فقط به قوه اجرایی محدود نیست و کنگره آمریکا هم نگران است».
تعداد دقیق نامه‌های ارسالی ترامپ مشخص نیست و کاخ سفید هم در این‌باره اظهارنظری نکرده، اما منابع دیپلماتیک خبر دادند که بیش از ۱۰ نامه ارسال شده است. به گفته این منابع، ترامپ به سران ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا هم نامه فرستاده است.
ابعاد تنش‌ها میان اروپا و آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که «مارک روته» نخست‌وزیر هلند که برای دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا به واشنگتن رفته، جلوی دوربین‌ها و خبرنگاران در کاخ سفید اظهارات دونالد ترامپ درباره اتحادیه اروپا را رد کرد. لازم به ذکر است نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد اعتماد مردم استرالیا به اینکه آمریکا عملکردی مسئولانه داشته باشد، به پایین‌ترین حد در تاریخ نظرسنجی‌های مشابه رسیده است.
نظرسنجی اندیشکده «لووی» نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۱ اعتماد استرالیایی‌ها به اینکه آمریکا مسئولانه عمل کند، ۸۳ درصد بود. در نظرسنجی جدید این موسسه، این اعتماد اکنون به ۵۵ درصد افت کرده است. همچنین تنها ۳۰ درصد از مردم استرالیا به سیاست خارجی ترامپ اطمینان دارند. در ادامه تنشهای اروپا و آمریکا وزیر دفاع آمریکا به همتای انگلیسی‌اش هشدار داده است در صورتی که لندن بودجه دفاعی را افزایش ندهد، فرانسه که مبالغ بیشتری به بخش دفاعی اختصاص داده، متحد شماره یک واشنگتن خواهد شد.
لازم به ذکر است در ادامه تحرکات نظامی آمریکا، رسانه‌های روسیه مدعی شدند که آمریکا آماده شده نسل بعدی از بمب‌های اتمی خود را به پایگاه‌های ناتو در اروپا شامل ترکیه ارسال کند.
خبر دیگر از تنش‌های جهانی آمریکا آنکه سفارت چین در واشنگتن به شهروندان خود برای سفر به آمریکا و پایین بودن امنیت عمومی در این کشور و سایر موارد هشدار داد.
لازم به ذکر است دیروز «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در آستانه دیدار روسای جمهور روسیه و آمریکا با گروهی از قانونگذاران آمریکایی در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرد. لاوروف در این دیدار تأکید کرد، «امیدواریم که سفر شما [به روسیه] بتواند به احیای روابط میان پارلمان‌های دو کشور کمک کند».

کد مطلب: 105048
 
Share/Save/Bookmark