میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۸
 
 
بهانه‌های تکراری برای گران شدن
عرضه محدود لوازم خانگی و سرگردانی خریداران
عرضه محدود لوازم خانگی و سرگردانی خریداران
 

عرضه محدود لوازم خانگی موجب شده تا خریدارانی که نیاز به تهیه این کالاها دارند برای خرید آنها یا باید هزینه گزافی پرداخت کنند یا از خرید منصرف شوند که در هر دو صورت متضرر می‌شوند.
در حالی که عرضه لوازم خانگی پس از عید از سوی تولیدکنندگان و واردکنندگان محدود شده بود تا بتوانند مجوز افزایش قیمت بگیرند و در روز‌های ابتدایی اردیبهشت‌ماه قیمت این کالا‌ها افزایش یافت و انتظار این بود که تهیه این کالا‌ها برای مصرف‌کنندگان به راحتی ممکن شود.
در حالی که پیش‌بینی می‌شد تا مدت‌ها این بازار دچار تغییر و تحول خاصی نباشد اما، با تحولات بازار ارز بازار لوازم خانگی مجددا دچار دگرگونی شد و فضای آن مجددا به حال و هوای اویل سال برگشت و مجددا بازی عرضه محدود از سوی تولیدکنندگان و عرضه‌کننده شروع شد تا قیمت‌ها رشد یابند.
در این بین قیمت ارز، افزایش هزینه‌ها و کمبود مواد اولیه از جمله دلایلی این تغییر تحول از سوی فعالان این عرضه ذکر شده است.
حمیدرضا غزنوی پیش‌تر با بیان اینکه واحد‌های تولیدی برای تامین مواد اولیه به مشکل خورده‌اند، گفت: نمی‌شود ارز بخشی از مواد اولیه که در یک گروه قرار دارد تامین شود و بخش دیگر گه در گروه دیگر قرار دارد تامین نشود با این روند تولید به مشکل خواهد خورد.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت مواد اولیه عرصه را بر واحد‌های تولیدی سخت کرده است، افزود: میانگین قیمت مواد اولیه ۴۰ درصد افزایش یافته که تولید را با مشکل مواجه کرده است.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره دلیل کمبود لوازم خانگی در بازار تصریح کرد: این موضوع به خاطر کمبود مواد اولیه، قیمت ارز و عدم افزایش قیمت‌ها است که موجب شده کالا به بازار کمتر عرضه شود.
وی یکی از مشکلات بزرگ واحد‌های تولیدی را سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: اگر فکری به حال این موضوع نشود شرایط بازار به همین منوال ادامه خواهد داشت.
از طرفی محمد طحانپور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی درباره عرضه محدود لوازم خانگی اظهار کرد: اینکار از سوی فروشنده‌ها صورت نمی‌گیرد به دلیل اینکه فروشندگان سرمایه آنچنانی ندارند که بخواهند کالا را نگه دارند و عرضه نکنند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه تولیدات داخلی کاهش یافته و از طرفی واردات لوازم خانگی خارجی هم به مشکل خورد در نتیجه عرضه کاهش یافت.
در حالیکه هم تولیدکنندگان و هم فروشندگان بر محدود شدن عرضه لوازم خانگی را تایید می‌کنند و دلیل عمده آن را کمبود مواد اولیه و گران شدن قیمت این مواد عنوان می‌کنند که برای بخشی از مواد اولیه به آن‌ها ارز تخصیص داده شده است و افزایش قیمت ارز نمی‌تواند دلیل موجهی برای عرضه نکردن کالا به بازار باشد.
عرضه نکردن لوازم خانگی در بازار موجب سرگردانی خریداران شده و افرادی که نیاز مبرم به این کالا‌ها دارند یا ناچار به خرید کالا با هزینه گزاف‌تر هستند یا باید از خرید صرف نظر کنند که در هر دو صورت متضرر می‌شوند و باید فکری به حال بازار لوازم خانگی شود تا این شرایط تداوم نیابد.
البته در این میان برخی از متولیان بر این باورند که بایداقدامات اساسی‌تری در این زمینه شکل بگیرد که از جمله آن می‌توان به ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور اشاره کرد. چندی پیش استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه واردات لوازم خانگی به کشور ممنوع است گفت: برای همین برخی‌ها سوء‌استفاده کرده‌اند و قیمت کالاهای خود را افزایش داده‌اند.
مجید خدابخش با بیان اینکه حمایت از تولیدکنندگان در اولویت ما است، این نکته را مطرح کرد که میزان رضایت‌مندی مردم از وضعیت بازار نشان می‌دهد که باید در جهت‌گیری و اولویت‌بندی این واحدها جهت بازرسی تجدید نظر شود.
به اعتقاد وی افزایش قیمت باید با نظارت کمیسیون‌های تخصصی تعیین قیمت باشد، به طوریکه مردم و تولیدکنندگان نباید متضرر شوند. همچنین ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی فرصت مناسبی برای تولید و اشتغال از سوی بخش خصوصی است. خدابخش با تاکید بر اینکه بازرسی‌ها باید به صورت هدفمند انجام شوند، اعلام کرد؛ واحدهایی که بیشتر با معیشت مردم در ارتباط هستند در اولویت بازرسی قرار گیرند تا اثرات آن برای مردم رضایت‌‌بخش باشد. ضمن اینکه ممنوعیت واردات لوازم خانگی موجب افزایش قیمت کالای خارجی شده و برخی تولیدکنندگان داخلی نیز به همین بهانه قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند که منطقی نیست.

برای جبران کمبود بازار حاضریم ۳ شیفته کار کنیم
مدیرعامل کارخانجات لوازم خانگی یک شرکت در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، به منظور جبران کمبود بازار لوازم خانگی آمادگی داریم به طور شبانه روزی و سه شیفت تولید کنیم.
حسین رحمانی‌نیا در این نامه با اشاره به وضعیت ملتهب بازار لوازم خانگی و امتناع برخی فروشندگان و توزیع‌کنندگان از تزریق کالاهای تولیدی به بازار اعلام کرد: این شرکت آمادگی دارد به طور ویژه و خارج از برنامه قبلی و در راستای تنظیم بازار با بهره‌گیری از حداکثر توان تولیدی به صورت شبانه‌روزی و در سه شیفت تولید نموده تا بخشی از کمبود بازار لوازم خانگی جبران گردد.

کد مطلب: 105444
 
Share/Save/Bookmark