میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
ایروان و باکو بر سر پایان جنگ توافق کردند
قره‌باغ امیدوار به آرامش

سرانجام پس از هفته ها در حالی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای پایان جنگ توافق صورت گرفت که مواضع باکو در نسبت دادن این توافق به پیروزی بر ایروان و نیز واکنش‌های ارمنستان به این مواضع مانع از امید کامل قره باغ برای رسیدن به آرامش پایدار شده است.
«نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد توافقنامه‌ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است.پاشینیان در بیانیه‌ای گفت: «توافقنامه‌ای را با رئیس‌جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم.»
او اضافه کرد: «تصمیمی گرفتم که برای همه‌مان سخت است. آتش‌بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است.»پاشینیان تصریح کرد: «این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته‌اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی‌کنیم که باخته‌ایم و این آغاز عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود.»وی گفت: «در برابر شهدای همه شما زانو می‌زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال‌ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری‌مان دفاع کردند، تعظیم می‌کنم.»رسانه های ارمنستان از شکل‌گیری تظاهرات در برابر ساختمان نخست وزیری این کشور خبر می‌دهند. معترضان ضمن مخالفت با توافق آتش‌بس، خواستار استعفای «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان شدند.
فعالان فضای مجازی فیلم‌هایی از ورود معترضان به ساختمان نخست‌وزیری ارمنستان منتشر کرده‌اند.
«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه گفت: «طبق بیانیه مشترکی که ساعاتی پیش امضا شد، نیروهای حافظ صلح در منطقه قره‌باغ کوهستانی مستقر خواهند شد.»او خاطرنشان کرده آتش‌بس جدید، شرایط لازم برای حل بلندمدت بحران قره‌باغ کوهستانی را فراهم خواهد آورد. وی همچنین تصریح کرد آذربایجان و ارمنستان در مناطقی که تحت کنترل دارند باقی خواهند ماند.الهام علی‌اف، زئیس‌جمهور آذربایجان گفت: «امروز روز تاریخی برای مردم آذربایجان است و من به این پیروزی افتخار میکنم.»
وی در ادامه از رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بابت حصول این توافق آتش‌بس تشکر کرد.علی‌اف در بخش دیگری از سخنانش گفت که ترکیه و روسیه مشترکاً فعالیت‌های حفاظت از صلح در قره‌باغ کوهستانی را به عهده خواهند گرفت.با این حال پوتین صرفاً به نیروهای روسیه اشاره کرد و اسمی از نیروهای ترکیه به میان نیاورد.
در این میان «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، آنکارا اجرای توافق آتش‌بس اعلام شده بین باکو، ایروان و مسکو را کنترل خواهد کرد.«مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه که ساعاتی پس از اعلام توافق آتش‌بس میان ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه، در پیامی توییتری این توافق را پیروزی قاطع جمهوری آذربایجان خواند، حالا در جمع خبرنگاران درباره نقش آنکارا در زمینه اجرای این توافق اظهارنظر کرد.«آرمن سرکیسیان» اعلام کرد از طریق رسانه‌ها از امضای توافق با روسیه و جمهوری آذربایجان برای اتمام جنگ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی مطلع شده و از آغاز رایزنی‌های سیاسی برای حفظ منافع ملی ارمنستان خبر داد.به دنبال توافق ارمنستان با روسیه و جمهوری آذربایجان برای توقف درگیری‌ها بر سر قره‌باغ کوهستانی، ۱۷ حزب اپوزیسیون ارمنستان خواستار استعفای نخست‌وزیر این کشور شدند.وزیر خارجه ترکیه در پیامی، جمهوری آذربایجان را پیروز نبرد قره‌باغ در میدان جنگ و میز مذاکره دانست.رئیس‌جمهور آذربایجان در اولین سخنرانی بعد از امضای توافق اتمام جنگ در منطقه قره‌باغ، گفت باکو توانست ارتش ارمنستان را شکست دهد و تا کنون ۳۰۰ منطقه را از اشغال آزاد کند.

کد مطلب: 116046
 
Share/Save/Bookmark