میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
مقامات ایران به اعتراضات آمریکا چه واکنشی نشان دادند؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اعتراضات آمریکا عنوان کردند: آمریکایی‌ها با رفتارهای‌شان در دنیا رسوا شده‌اند. آن از مدیریت ضعیف‌شان در کرونا و این هم از برخورد وقیحانه‌ با مردم که آشکارا جنایت می‌کنند، عذرخواهی هم نمی‌کنند و بعد هم می‌گویند حقوق بشر.
پس از آنکه «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر خشونت پلیس جان باخت، شهرهای مختلف آمریکا صحنه اعتراضات بیشماری قرار گرفت و دامنه این اعتراضات حتی به برخی کشورهای اروپایی نیز رسید.
در این میان مقامات جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای خشونت صورت گرفته و نژادپرستی در آمریکا واکنش‌هایی را نسبت به این اتفاقات نشان دادند. آنگونه که مقام معظم رهبری به اوضاع آشفته این روزهای آمریکا اشاره کردند و گفتند که آمریکایی‌ها با رفتارهایشان در دنیا رسوا شده‌اند و از سوی دیگر محکومیت این برخوردهای خشونت‌آمیز از سوی روحانی و واکنش‌های دستگاه دیپلماسی. اولین واکنش از سوی وزارت امور خارجه ایران صورت گرفت و دستگاه دیپلماسی چهارشنبه هفتم خرداد ماه در توئیتی در واکنش به این اقدام عنوان کرد:‌ ۶ سال پس از التماس‌های اریک گارنر که می‌گفت «نمی‌توانم نفس بکشم»، این بار جورج فلوید، یک سیاه‌پوست دیگر، بعد از بازداشتی بیرحمانه و غیر انسانی جان خود را از دست داده است. به نظر می‌رسد خشونت پلیس ایالات متحده آمریکا علیه سیاه‌پوستان هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و مانند همیشه، پاسخ آمریکا به درخواست اجرای عدالت، به کارگیری خشونت و زور بیشتر است.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز یک روز بعد، (پنجشنبه) هشتم خرداد ماه با انتشار فیلم برخورد پلیس میناپولیس با جورج فلوید در توئیتی نوشت: قتل وحشیانه و در کمال خونسردی جورج فلوید توسط مرد سفیدی که یونیفرم پلیس به تن دارد، به صورت وحشتناکی نشانگر نژادپرستی نظام‌مند و برترپنداری نژاد سفید است که از سوی هیات حاکمه فعلی آمریکا تکریم و تجلیل می‌شود.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه شب نهم خرداد ماه در توئیتی دیگر عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از قتل تاسف بار سیاه‌‌پوستان ابراز تاسف کرده، تبعیض نژادی مرگ‌آور در آمریکا را تقبیح می‌کند و از مقامات آمریکایی می‌خواهد که عدالت را در خصوص اینگونه قتل‌ها اجرا کنند. صدای معترضان باید شنیده شود. بدین منظور، سرکوب آمریکایی‌های رنج‌ دیده و محدودیت رسانه‌ها باید سریعا متوقف شود.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز شنبه دهم خرداد ماه در توئیتی با انتشار تصویر بیانیه ۲۷ ژوئن ۲۰۱۸ مایک پامپئو علیه کشورمان با عبارات مشابه مردم آمریکا را مخاطب قرار داد و نوشت: عده‌ای فکر نمی‌کنند که جان سیاهان اهمیت دارد. قابل توجه کسانی از ما که جان سیاهان را مهم می‌دانند: زمان آن است دنیا با نژادپرستی مقابله کند. جهان علیه نژادپرستی
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۱۲ خرداد ماه در نشست خبری با خبرنگاران همچنین پیامی به مردم آمریکا به زبان انگلیسی قرائت کرد و گفت: دنیا صدای مظلومیت شما را شنیده و کنار شما ایستاده است. رژیم آمریکا خشونت و قلدری را همزمان در داخل و خارج از ایالات متحده دنبال می‌‌کند.از صحنه‌های خشونت باری که این روزها پلیس آمریکا در پیش انظار مردم جهان خلق می‌کند و بی محابا و با حداکثر خشونت مردمی را که به صورت مسالمت آمیز خواستار احترام و توقف خشونت هستند سرکوب می‌کند، بسیار متاسفیم. در این میان،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سخنانی ایران، چین و روسیه را به افزایش ناآرامی‌ها در ایالات متحده متهم کرد و مدعی شد ایالات متحده بر این بحران‌ها غلبه خواهد کرد. سید عباس موسوی به این ادعای بی اساس پاسخ داد و گفت: کافر همه را به کیش خود پندارد،‌ اینجا مصداق دارد.

کد مطلب: 114039
 
Share/Save/Bookmark