میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
آزادگان همیشه آزاد
۲۶ مرداد ماه روزی بزرگ و تاریخی در تقویم کشورمان است. روزی که از آن با نام سرافرازی یک ملت می‌توان یاد کرد...

۲۶ مرداد ماه روزی بزرگ و تاریخی در تقویم کشورمان است. روزی که از آن با نام سرافرازی یک ملت می‌توان یاد کرد. روزی که فرزندان وطن پس از سالها تحمل سختی‌های طاقت فرسای اسارت به میهن بازگشتند. آری ۲۶ مرداد ماه ۱۳۶۹ یعنی ۳۰ سال پیش در چنین روزی، اولین گروه از آزادگان دربند رژیم بعثی به میهن بازگشتند و خاک وطن با عطر وجودشان عطرآگین شد. آزادگانی که سرنوشت هر کدام از آنها در جبهه‌ها و دوران اسارت اسارتشان می‌تواند کتابی ماندگار شود و فیلم‌ها و سریالهای بی‌شماری در وصف رشادتها و رنج‌هایی که کشیده اند به نمایش درآید. می‌توان گفت که کم لطفی‌های صورت گرفته در به تصویر کشیدن آن همه رشادت‌ها و سختی‌ها، زمینه را فراهم کرده تا برخی بتوانند فرصت را غنیمت شمرده و تحریف حقایق دفاع مقدس و ارزش زدایی از آن دورانها برای نسل جوانی که آن روزها را تجربه نکرده، بپردازند. شاید اشکال از عرصه فرهنگ و هنر و رسانه‌های کشور باشد که برای ثبت و انتشار حقایق آن دوران و رشادت‌های شیران ایران زمین دربند دشمن بعثی گامی برنداشته و زمینه ساز کم اطلاعی نسل جوان از قهرمانانی شده که در اسارت دشمن نیز به حراست و پایداری از میهن و انقلاب پرداختند.
بی راه نیست اگر بگوییم اجر اسارت کمتر از جهاد در جبهه نیست چرا که سختی‌های اسارت حتی بیشتر از حضور در جبهه است چرا که تاب آوردن در برابر سختی‌ها و وسوسه‌های دشمن کاری بس دشوار است. اکنون ۳۰ سال از آغاز ورود غرور آفرین آزادگان به کشور می‌گذرد درحالی که با نگاهی ریشه‌ای به آن دوران‌ها، درس‌های بزرگی را می‌توان آموخت که نه تنها در آن زمان، بلکه برای امروز نیز کاربردی و گره گشاست. نکته بسیار مهم در زندان‌های رژیم بعث، آن بود که آنان تلاش داشتند تا از سیاست تحریف و تحریم برای تضعیف روحیه و اراده مقاومت اسرا بهره گیرند. در این میان کلید واژگانی همچون، انقلاب ایران به پایان راه رسیده و دیگری آزادی در کار نخواهد بود و یا اینکه رژیم بعثی بر جمهوری اسلامی پیروز می‌شود برای ایجاد احساس حقارت و دلسردی درمیان اسرا به کار می‌رفت و همزمان نیز وعده زندگی و آینده بشر در صورت همکاری با رژیم صدام و یا پیوستن به منافقین که در آن زمان روابطی نزدیک با صدام داشتند مطرح می‌شد. هدف این جنگ روانی ایجاد تزلزل در اراده‌ها و گرفتارسازی اسرا در اشتباه محاسباتی به نتیجه نرسیدن مقاومت بود.
در این میان معدود افرادی تحت تاثیر این القاها یا به همکاری با رژیم صدام پرداختند و انگشت شماری نیز به جرگه منافقین پیوستند. اما ۲۶ مرداد ماه ۱۳۶۹ روزی سرنوشت ساز بود چرا که بی شمار اسرایی که مقاومت فعالانه را در پیش گرفته و گرفتار تحریف و دروغ پردازی‌های دشمن نشدند، سربلند و پرافتخار به میهن بازگشتند و انگشت شمار افرادی که مسیری جز مقاومت در پیش گرفتند حاصلی جز گرفتار ماندن در چنگال بعث عراق و منافقین دستاوردشان نشد.
نگاهی به تحولات امروز کشور نشان می‌دهد که خط مشی دشمن تغییری نکرده است و سیاست تحریف و تحقیرسازی دروغین و باغ سبز نشان دادن‌های واهی از دستاوردهای روابط با آمریکا و اروپا، برای شکستن مقاومت فعالانه مسئولان و ملت ایران ادامه دارد. پیروز این نبرد کسانی خواهند بود که همچون اسرای سرافراز و سربلند میهن راه مقاومت در پیش گرفته و در نهایت نیز پیروزمندانه به میهن بازگشتند و نامشان را در تاریخ به عنوان قهرمانان ملی ثبت کردند. یاد رشادتها و پایمردی‌های یک یک قهرمانان ایران زمین دربند رژیم بعث که جانانه ایستادگی کردند و شرافت با وجود آنان معنا گرفت، گرامی باد؛ روزشان مبارک و مقاومتشان ماندگار و یادشان تا ابد جاودان باد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114930
 
Share/Save/Bookmark